Cepljenje je varen in učinkovit način zaščite otroka pred nekaterimi nevarnimi boleznimi. Pri nas je cepljenje za nekatere bolezni obvezno, če starši ali skrbniki kljub temu otroka ne pripeljejo, sledijo kazenske sankcije.
Na Ministrstvo za zdravje smo poslali nekaj vprašanj, odgovore so pripravili na Direktoratu za javno zdravje:
Ali je cepljenje proti otroškim nalezljivim boleznim za otroke še vedno obvezno?
Področje ureja Zakon o nalezljivih boleznih (Ur.list RS, št.33/2006), ki določa, da je v Sloveniji obvezno cepljenje proti Hemophilusu influenzae tipa b, davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, ošpicam, mumpsu, rdečkam in hepatitisu B ter nekaterim drugim boleznim, če obstajajo epidemiološki razlogi. Opustitev cepljenja je mogoča iz medicinskih razlogov (alergije na sestavine cepiva, resen neželen učinek cepljenja po predhodnem odmerku istega cepiva, bolezen ali zdravstveno stanje, nezdružljivo s cepljenjem).
Zakaj morajo starši dati soglasje (podpis), da pediater lahko otroka cepi?
Čeprav je cepljenje obvezno, je zdravnik cepitelj dolžan staršem posredovati pojasnilo o dejstvih in informacijah v zvezi s cepljenjem, kot določa Zakon o pacientovih pravicah, ki vključuje informacijo o tveganju, ki mu je izpostavljen otrok v primeru, da ni cepljen, o koristih cepljenja ter o možnih neželenih učinkih cepljenja.
Če starši niso prisotni ob cepljenju, podpišejo, da otrok nima kontraindikacij za cepljenje oz. da je zdrav.
Kaj se zgodi v primeru, da starši nočejo pripeljati na cepljenje otroka? Kakšne so posledice?
22. člen Zakona o nalezljivih boleznih, določa, da je cepljenje obvezno ter da je mogoča opustitev iz medicinskih razlogov.
Zakon tudi podrobneje določa postopek za opustitev cepljenja, ki ga lahko poda zdravnik, oseba, ki se cepi, ali njeni starši oziroma skrbniki, vodi pa ga ministrstvo za zdravje. Nadzor nad izvajanjem določil Zakona o nalezljivih boleznih, ki ureja cepljenje, izvaja Zdravstveni inšpektorat RS. Zakon predvideva kazenske sankcije, in sicer za posameznika, če se izmika ali onemogoča obvezno cepljenje 40–400 EUR, seveda v primeru, če posameznik ni v postopku opustitve cepljenja.
Če pediater oceni, da obstaja zdravstveni razlog za trajno opustitev cepljenja, pošlje na Ministrstvo za zdravje vlogo z utemeljitvijo opustitve cepljenja proti določeni bolezni. Vlogo lahko podajo tudi starši ali skrbniki otroka, če menijo, da obstajajo zdravstveni razlogi za opustitev določenega cepljenja, pravijo na Inštitutu za varovanje zdravja RS.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Možgani nosečnic in mamic se pomlajujejo
Raziskovalci iz Norveške so prišli do zanimivega ugotovitve: da so možgani mamic drugačni, iz zelo posebni. V čem? Preve...
6
Naš dojenček postaja samostojen
V prvem letu življenja je otrok povsem odvisen od svojih staršev. Ko otrok pa enkrat shodi, se začne njegova odvisnost p...
4
9 lastnosti mamic, rojenih v januarju
Katere lastnosti so skupne mamicam, ki so rojene v januarju?
4
Pismo zahvale mojemu prvemu otroku
V življenju sem nosila številne nazive: sestra, hči, prijateljica, ženska, partnerka. Toda naziv mama, ki si mi ga podel...
4