Kar se Janezek nauči, to Janez zna. Zakaj se ne bi ekološke ozaveščenosti učili že od malih nog? Začnemo lahko s tem, da otroka učimo ločevanja odpadkov v kuhinji.
Danes je poleg neprestanega večanja števila prebivalcev Zemlje v porastu tudi onesnaževanje zraka, tal in vode. Zmanjšujejo se površine rodovitne zemlje, zmanjšujejo se količine pitne vode. Na drugi strani pa se povečuje količina odpada v obliki gospodinjskih smeti, kosovnih odpadkov, odpadnih vod in drugo. Kaj lahko storimo?
Sortiranje hišnih smeti
Začnimo doma, pri družinskih članih, še posebej pri najmlajših. Vzgoja je zelo pomembna in tudi prvi, nerodni koraki pri učenju ekoloških navad, so pomembna investicija za »oblikovanje« ekološko ozaveščene odrasle osebe.
Začnete lahko pri ločevanju hišnih odpadkov.
Prvi korak
Ko pripravljate obrok skupaj z otrokom, se z njim pogovorite o vrstah živil in o njihovi embalaži (npr. mleko v tetrapaku, vložene gobice v steklenički, muesliji v kartonski škatli, tuna v konzervi, sladoled v plastični škatlici itd.)
Drugi korak
Poskusite, da otrok skozi igro s pomočjo svojih čutil ugotovi razliko med materiali, kot so steklo, plastika, papir, kovina.
1. S pomočjo vida: določite barvo embalaže, ko se odstrani etiketa (kovinske konzerve so sive barve, plastika je prozorna, papir je bele ali rjave barve, steklo je prosojne ali kakšne druge barve).
2. S pomočjo sluha: nagovorite otroka, da z žlico udari po prazni embalaži in oceni, kakšen zvok oddajajo materiali, iz katere je narejena (npr. plastika in steklo sta lahko enake barve, oddajata pa različen zvok).
3. S pomočjo otipa: otrok naj z dotikom loči tople (plastika, papir) in hladne (kovina, steklo) materiale.
Tretji korak
Skupaj z otrokom sortirajte prazno embalažo. Bolj zabavno bo, če otroku date nalogo, da razdeli materiale v posamezne vrečke ali škatle, ki ste jih pripravili.
Četrti korak
Skupaj se sprehodite do kontejnerjev za ločevanja odpada, t. i. ekološkega otoka. Skupaj odkrivajte njihovo razliko v obliki in barvah. Otroku omogočite, da smeti vrže v za to predvidene kontejnerje, s čimer lahko pridobi občutek pomembnosti.
Seveda se s tem korakom poučevanje ekologije ne zaključi. Potrebna je doslednost.
Ko se otrok osamosvoji in zavestno skrbi za ločevanje odpadkov, to ni samo njegov in vaš uspeh – to je globalen uspeh.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
POZOR(!)NI ZA OKOLJE
Tekmovanje v ločenem zbiranju odpadkov sedmih srednjih šol na Gorenjskem, ki poteka v okviru kampanje Pozor(!)ni za okol...
3
22. marec, svetovni dan vode
Pred vrati je svetovni dan vode, ki osvešča ljudi po vsem svetu o pomenu vode za življenje in hkrati poziva k skrbnejšem...
3
Biti EKO je način življenja
Proizvodi ekološkega porekla so proizvodi posebne kakovosti. Pridelani in predelani so na naravi in človeku prijazen nač...
3
Aktivni tudi pozimi
Mrzli dnevi že nekaj časa pritiskajo na vrata. Zato je za nekatere zima dokaj dolgočasna sezona, saj ne vedo, kaj bi v t...
3