Šipek je odlično sredstvo za preprečevanje infekcij in prehladov. Arabski zdravniki so s šipkom nekoč raztapljali ledvične kamne, Hipokrat ga je priporočal pljučnim bolnikom.
Največ vitamina C je v zrelih plodovih, ki se še niso zmehčali in še niso zgubili živo rdeče barve. Prav tako pa so ugotovili, da se v najskrbneje shranjenih plodovih po enem letu ohrani le še četrtina prvotne vrednosti vitamina C, zato vsako leto poskrbimo za sveže zaloge šipka.
Vsebuje še vitamine B1 (zvišuje sposobnost koncentracije), B2 (proti stresu), E (pomemben antioksidant), K (nujen za zdrave kosti, vezivno tkivo in delovanje ledvic), sladkorje, organske kisline, čreslovine, rastlinsko obrambno snov rutin (pomemben za zdravje ožilja) in minerale kalcij (za kosti in zobe) in železo (za tvorbo krvi in preskrbo s kisikom). Plod vsebuje tudi vanilin, zaradi katerega imajo zdrobljena semena rahel, prijeten vonj.
Zaradi vitamina C uporabljamo šipek proti mlahavosti, bledici, krvavitvah dlesni. Šipkovi izdelki povečujejo odpornost organizma, zato jih uporabljamo pri bolezni z vročico, gripah in prehladih. Zelo koristijo slabokrvnim nosečnicam, doječim materam, katerim se zviša količina vitamina C v mleku. Biološki vitamin C pa je izredno pomemben za zdravje in razvoj dojenčka.
Oktober je pravi čas za nabiranje šipka. Ker je grm precej trnast si pomagamo z rokavicami. Dobro je, da ga nabiramo po prvi slani, ko se plodovi zmehčajo. Če ga nabiramo pred slano ga lahko postavimo še za nekaj časa v hladilnik.
Če bomo šipek sušili za čaj, ga sušimo na prepišnem mestu v senci ali v pečici, kjer temperatura ne sme presegati 35 °C. Hitreje se sušijo, če sveže plodove razrežemo na četrtine. Posušene plodove zdrobimo v sekljalniku. Nekje na prostem spihamo srbeče ščetinaste laske, ki obkrožajo seme. Ti vsebujejo čreslovine, ki bi povzročile prebavne motnje. Očiščena semena so zdravilna, torej jih ne zavrzimo!
Šipkov čaj
Krop se prelije čez dobre pol žličke (2 g) zmečkanih plodov, pusti stati 10-15 minut in precedi, čaša napitka se popije nekajkrat na dan. Napitek naj ne pride v stik s kovinami, ker le-te pospešijo razpad vitamina C.
Potrebujemo liter mlačne vode, 5 žlic zdrobljenega šipka.
S toplo vodo zalijemo zdrobljen šipek in pustimo stati 1h. Odcedimo in popivamo čez dan. Vsako jutro naredimo novega. V vodo lahko dodamo 1/4 žličke (naravne, in ne kuhinjske) soli ali 2 žlici domačega medu.
Šipkova marmelada
40 dag šipka
2 kisli kašasti jabolki
10 dag sladkorja
3–4 žlice limoninega soka
košček cimetove skorjice
Šipek preberemo in odstranimo peclje, vsak plod razrežemo na štiri dele in odstranimo seme. Dobro operemo. Jabolka olupimo, odstranimo koščice in razrežemo na krhlje. Šipek in vse sestavine z dodatkom malo vode kuhamo pri nizki temperaturi do mehkega, pretlačimo skozi gosto sito, še enkrat na hitro prevremo, napolnimo čiste kozarce in zapremo.
Recept: Mateja Reš
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Bi eko?
Bi eko zabojček eko sadja in zelenjave na vaš dom? Seveda! Kako?
3
Ingver
Ingver je avtohtona rastlina Indije in Kitajske, ime pa je prevzel iz sanskrtske besede, ki v prevodu pomeni ’s telesom ...
3
Doma narejen jabolčni kis
Stara jablana je letos bogato obrodila. Odločila sem se, da naredim jabolčni kis po starem receptu moje babice. Jabolčni...
3
Recikliran vrtiček
Poletje se je poslovilo in že nas pozdravlja jesen. Na vrtu je še nekaj svežih začimb in dišavnic.Zdaj je čas, da jih do...
3