|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Recept tedna: Kako vzgojiti česen v kuhinji?

Helena Primic, 19.10.2020
Preverite, kako na kuhinjskem pultu vzgojiti naravni antibiotik, ki je znanstveno dokazano učinkovit tudi v boju proti virusom.

image
Česen je naravni diaforetik, ekspektorans, spazmolitik, antiseptik, bakteriostatik, antimikotik, antivirotik, hipotenziv in antihelmintik. (Foto: Pexels.com)
/11


Česen se že tisočletja uporablja ne le kot začimba, temveč tudi kot naravno zdravilo. V domači lekarni se je namreč uspešno izkazal ne le v boju proti črevesnim zajedavcem in pri težavah s prebavo, temveč ga lahko uporabite tudi pri težavah z dihanjem.

Če vam ga je na vrtu zmanjkalo in želite biti čim manj odvisni od trgovin, preverite, kako ga lahko vzgojite kar v domači kuhinji.

 

Iz ekološke pridelave

Česen, ki ga kupimo v trgovini, je pogosto kemično obdelan s snovmi, ki nekaj časa zavirajo rast stebla. Če boste tak česen posadili, nova rastlina zelo verjetno ne bo zrasla. Zato je priporočljivo, da posadite česen iz ekološke pridelave ali pa poiščete vsaj takšnega, pri katerem je steblo že začelo rasti. 

Če boste kupili celo glavico česna, lahko kakšen strok prihranite za kasnejše mesece, da ga boste posadili kasneje. Čim večji strok boste posadili, tem večji pridelel lahko pričakujete. In to tudi na kuhinjski polici!

 

PREBERITE TUDI: Fenomenalna česnova juha

 

Posebno opozorilo: Česen, ki ste ga vzgojili notri, navadno ostane majhen in v zemlji ne naredi čebulic, zato boste za prehrano lahko uporabili le nadzemne liste. Če pa želite pridelati česnove glavice, je nujno, da česen vsaj nekaj časa raste zunaj.

Če nimate izkušenj, bolj izkušene vrtičkarje povprašajte, katera sorta daje na vašem območju najboljši pridelek in kdaj je najprimernejši čas, da česen presadite na zunanje gredice. Navadno se posadi jeseni, pridelek pa lahko poberete spomladi ali zgodaj poleti. 

 

Kako vzgojiti česen na kuhinjski polici?

Kot smo lahko prebrali v priročniku Naj zraste spet, potrebujete prst za lončnice, cvetlični lonček s premerom deset do 15 centimetrov, podstavek za cvetlični lonček, kamor bo odtekala voda, in zalivalko.

1) Glavico česna najprej razdelite na stroke. Strokov ni treba lupiti!

2) Cvetlični lonček napolnite s prstjo, česnove stroke pa posadite 2,5 do štiri centimetre globoko in približno dva centimetra drug od drugega ter jih prekrijte s prstjo.

 

PREBERITE TUDI: Jedi, ki ustavljajo drisko

 

3) Zemljo zalijte toliko, da bo vlažna kot ožeta gobasta krpa.

4) Lonček postavite na toplo in svetlo mesto ter skrbite, da bo zemlja vedno vlažna. Kmalu boste opazili zelena nadzemna stebla, ki jih lahko sproti trgate in uporabite pri kuhanju namesto mlade čebule ali pora. Imajo namreč nekoliko drugačen okus kot stroki česna.

5) Ko zeleni listi nehajo rasti, je najbolje, da podzemni del kompostirate.

 

Vse ponedeljkove recepte tedna najdete tudi v naši rubriki Recepti, kjer lahko z nami podelite tudi svoje kuharske specialitete in tako pomagate staršem, ki so ostali brez kuharskih idej.

 


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako razvijati otrokov čut za ekologijo?
Če želimo, da bo otrok skrbel za naš planet Zemlja zares "iz srca", mu moramo pomagati "začutiti" Mater Zemljo. Mu j...
4
Ideje za praznovanje dneva Zemlje z otroki
22. aprila praznujemo svetovni dan Zemlje, planeta, ki ga starši zapuščamo otrokom in njihovim otrokom. Preverite nekaj ...
4
10 nasvetov, kako vzgojiti eko-otroka
Za to, da vzgojite eko-otroka in nekoč ekološko osveščenega odraslega, ne potrebujete niti posebnega znanja, niti dodatn...
3
Dan Zemlje: Kaj lahko vsak od nas naredi z...
Vsak od nas lahko naredi za okolje, obenem pa ne spreminja bistveno svojega življenjskega sloga. Preverite, kako lahko z...
3



Strožja pravila za shranjevanje in recikli...
V EU so septembra z novelo direktive o baterijah (Direktiva 2006/66/ES, ki je bila sprejeta že leta 2006) začela veljati...
Zaljubljeni deževnik Martin
Zaljubljeni deževnik Martin je prisrčna pripoved o deževniku. Knjiga sodi v eko zbirko knjig pisateljice Alenke Klopčič....




Dojenje
agnes

Do kdaj ste oziroma nameravate dojiti?

Do štirih mesecev starosti. (20%)

Do šestih mesecev starosti. (18%)

Do enega leta. (47%)

Do dveh let. (11%)

Do treh let. (2%)

Več kot tri leta. (2%)


Število vseh glasov: 600

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!