22. aprila praznujemo svetovni dan Zemlje, planeta, ki ga starši zapuščamo otrokom in njihovim otrokom. Preverite nekaj idej, kako ga praznovati z otroki in jim tudi tako pomagati, da bodo z njim ravnali bolje kot mi odrasli.
Na ta dan si vzemite čas za pogovor o tem, kdo je Mati Narava - večna Ljubezen, ki nas hrani in čuva, kjerkoli na Zemlji smo. V njenem objemu smo varni in ljubljeni, zato je prav, da tudi mi njo spoštujemo in negujemo, ne pa uničujemo in izkoriščamo.
1) Kdo je Mati Narava?
Četudi vam takšni pojmi kot je Mati Narava in Oče Nebo gredo stežka z jezika, vas bodo otroci razumeli, saj so intuitivno še vedno močno povezani z naravo. Zato si na ta dan vzemite čas za pogovor o tem, kdo je Mati Narava - večna Ljubezen, ki nas hrani in čuva, kjerkoli na Zemlji smo. V njenem objemu smo varni in ljubljeni, zato je prav, da tudi mi njo spoštujemo in negujemo, ne pa uničujemo in izkoriščamo.
2) Družinsko povezovanje z naravo
Z otroki se odpravite na družinski sprehod v naravo - v gozd, na travnik, v hribe ali na sprehod ob reki ali morju. Hodite počasi in se ustavite vsakič, ko otroka nekaj na poti pritegne. Prisluhnite otroku in se skupaj čudite čudežem Zemlje.
Prisluhnite pticam in šumenju vetra, dotaknite se drevesne skorje in travnatih bilk ter globoko vdihnite vonj po gozdu ali morju. Med potjo lahko naberete tudi kakšna zdravilna zelišča ali si kar sredi gozda postrežete s trobenticami.
PREBERITE TUDI: Ko v naravi začutiš svoj dom
3) Kaj bi naša družina še lahko storila za Zemljo?
Svetovni dan Zemlje je tudi odlična iztočnica za družinskin pogovor o tem, kaj bi naša družina še lahko storila za Zemljo. Ali bi lahko pridelali manj odpadkov, predvsem plastičnih? Smo morda pripravljeni en mesec kupiti ničesar razen hrane, da nekoliko olajšamo delo Materi Naravi, hkrati pa se nekoliko odvadimo potrošništva? So še kakšni ekološki ukrepi, ki bi jih lahko uvedli v našo družino, pa to enostavno prelagamo v prihodnost? Skupaj z otroki narišite miselni vzorec in skupaj iščite nove poti dobre skrbi za naš dom - planet Zemljo.
4) Vse je živo in povezano v Eno
Čeprav se kamen resda ne razmnožuje in ne spada med živa bitja, je v resnici vse živo in povezano v Eno. Zato spoštovati naravo pomeni imeti spoštljiv odnos do vsega, kar srečamo v življenju. Pa naj bo to prijatelj, žival in drevo ali kamen, sosedova ograja in domač kavč.
Starši moramo takšen odnos do sveta seveda ne le pridigati, temveč tudi živeti in ga pokazati z vzgledom. Le tako nam bodo otroci sledili in pridobili ta temeljni spoštljiv odnos, ki ga je sodobna družba povsem pozabila in izgubila.
PREBERITE TUDI: 10 nasvetov, kako vzgojiti eko otroka
5) Naša družina se narave ne boji!
Nevarni sončni žarki, okuženi klopi, strupene rastline ... sodoben potrošniški in na denarju sloneč svet nas starše poskuša na zelo prefinjen način odvrniti od narave oziroma doseči, da se je bomo bali in postali vse bolj odvisni od množice izdelkov, brez katerih je otrokov stik z naravo že skorajda smrtno nevaren.
Toda, noben sintetičen izdelek ne more doseči popolnosti narave, ki tudi otroke neguje in zdravi. Če le znamo prisluhniti njenim ritmom in uporabiti vse njene skrite modrosti. Smo na soncu takrat, ko je sonce najbolj blagodejno. Z naravno hrano in naravnimi zeliščnimi pripravki poskrbimo za otrokov močan imunski sistem ter naravno zaščito pred morebitnimi strupi v naravi. Ki so prav tako potrebni za to, da narava deluje tako usklajeno.
Zato prisluhnite naravnim ritmom, sledite in zaupajte naravi ter otrokom z vzgledom pokažite, da se je ne bojite, temveč jo spoštujete in ljubite.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2
Ozaveščeni državljani
Slovenija je bila na podnebni konferenci ZN razglašena za državo s podnebno najbolj ozaveščenimi državljani
2