|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kdaj je lahko otrok sam doma?

P.L., 9.2.2012
Starši, ki imajo že nekoliko starejše otroke, se sprašujejo, ali ga lahko za nekaj časa že puščajo samega doma. Kako vedeti, da je otrok pripravljen, da je dovolj odgovoren in da starši lahko brez skrbi zapustijo dom.

image
/11


Kot pravi mag. Kornelija Ferčak, zakonska in družinska terapevtka, strokovna direktorica Družinskega centra Mir, na to vprašanje ni enostavno odgovoriti. Težko je določiti starost otroka, pri kateri je lahko ta že sam doma, saj so si otroci različni.

 

Otrok sam doma

Otrok je lahko sam doma, ko zmore biti sam (pomeni, da čuti varnost in zaupa, da se bodo starši vrnili) in ko zmore biti odgovoren (pomeni, da v času, ko je sam lahko poskrbi zase, za najosnovnejše potrebe, ne bo počel nevarnih stvari, ne bo ogrožal sebe in bo znal odreagirati, če se bo kaj zgodilo). O starosti je težko govoriti, ker so otroci različni in prav tako njihov razvoj. Vsekakor pa predšolski otroci in prvošolčki ne morejo biti sami doma. S strokovnega vidika, so otroci dovolj samostojni in zreli, da lahko sami ostanejo doma nekje pri 10 letih, boljše še kako leto pozneje. Takrat se jim namreč razvije občutek za čas in lahko razumejo, koliko časa bodo sami, zakaj bodo sami; dovolj so samostojni in odgovorni, da v času, ko ni staršev poskrbijo zase.

Preden starši pustijo otroka samega doma morajo upoštevati:

- otrokovo starost,

- otrokovo zrelost in razumevanje,

- koliko časa bo otrok sam doma,

- ali bodo še drugi otroci (brat, sestra) doma

 

Otroka pripravite na to, da bo sam doma

Preden otroka pustimo samega doma, ga moramo na to pripraviti. Jasno je treba povedati, da bo sam, kdaj se bomo vrnili, da nas lahko pokliče, koga še lahko pokliče, če starši ne bi bili dosegljivi (v tem primeru je najboljše, da se naredi kratek seznam ljudi, ki jim otrok zaupa). Dobro je, da starši vseeno niso popolnoma nedosegljivi in da otroka večkrat pokličejo, preverijo, kako je… To velja še posebej, ko začnemo otroka puščati samega doma.

Koristno je, da otroka že prej postopoma navajamo na to, da bo sam in sicer, da ga najprej pustimo za kratek čas samega. Npr. ko nesemo smeti, ga pustimo za 5 min in mu naročimo naj počaka v sobi. Nato mu lahko počasi prostor širimo in čas podaljšujemo. Ko skočimo v bližnjo trgovino in mu naročimo, da se lahko giblje med kopalnico in sobo. Malico pa damo v sobo, da mu ni treba v kuhinjo.

Otroka je treba opozoriti na nevarnosti in mu dati jasna, enostavna navodila, kaj narediti. Npr. da ne odpira vrat tujcem, kaj narediti, če se udari, kaj narediti v primeru požara. Vse to ga je potrebno tudi že prej učiti postopoma, v vsakodnevnih situacijah, tako da nas bo otrok lahko posnemal. Npr.: otrok vidi, kako starši sami preverijo, kdo je prišel na obisk ali ko vidimo gasilski avto, otroku razložimo, da nam gasilci pomagajo. Ne dajat navodil zadnji hip in v paniki, ker bomo otroka samo prestrašili.

Ko se vrnemo, je dobro z otrokom govoriti o tem, kako mu je bilo samemu doma, kaj je počel … 

Koliko časa je lahko otrok doma je odvisno od njegove starosti in zrelosti. Mlajši ko je, manj časa bo zmogel biti sam doma. Starejši ko je otrok, dlje časa ga lahko pustimo samega.

Če je otroka strah, ga nikakor ne puščajte samega, rajši plačajte varuško, še svetuje mag. Ferčakova.

 

Mag. Kornelija Ferčak je Ringarajina strokovnjakinja. Odgovarja na vprašanja o partnerskih in družinskih težavah. Če imate vprašanje zanjo, ji ga lahko zastavite TUKAJ.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Mame mislimo, da moramo vse same: pa je to...
Bil sem sama. Vse sem počela sama, ker sem LAHKO. A ni bilo tako zabavno, kot sem mislila, da bo. Vsega nisem storila do...
13
BLOG: Ko ti gredo otroci vse bolj na živce...
Ne morem več, je kričalo vse v meni. Nimam vam več kaj dati, je odzvanjalo v meni. Pa sem se še kar gnala. Nisem hotela ...
13
Zakaj starši poljubljajo svoje otroke na u...
Odgovornost staršev je, da otroku pokažejo pomembnost poljuba. Poljub je dejanje, s katerim pokažemo, da nekoga ljubimo,...
8
Kakšna je precepljenost v Sloveniji?
Ob svetovnem dnevu cepljenja je potekala novinarska konferenca na temo precepljenosti otrok v Sloveniji.
5



Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
Jezna sem, ker vzgajate otroke, ki se jih ...
Bila sem otrok v letih, ko je bilo biti otrok izjemno težko in ne želim, da bi se to obdobje ponovilo. Kljub temu, ko se...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?