|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kdaj otroku ponuditi ribe in ostalo morsko hrano?

Petra Počkaj Rosa, univ. dipl. biologinja, 10.7.2023
Poletje je tu in že nam diši morska hrana. Kdaj in kako ponuditi takšne specialitete dojenčku?

image
Kdaj ponuditi ribe in ostalo morsko hrano (Freepik.com)
/11


Poleg osvežilnih lučk - kako jih pripravite, poglejte TUKAJ - me na poletje spomni širok nabor svežih rib, ki so na razpolago, sploh ko smo na dopustu na morju.

 

Katero ribo ponuditi?

Velikokrat se starši sprašujejo katero ribo ali drugo morsko/sladkovodno specialiteto lahko že ponudijo svojim otrokom in na kakšen način.

 

Nekatere so namreč super že od šestega meseca naprej, nekatere pa se otroku ponudi (ne uvaja, ker je otrok takrat že bistveno starejši in ne moremo več govoriti o uvajanju) šele po dopolnjenem tretjem letu ali še kasneje.

 

PREBERITE TUDI: Ribe jejmo vsaj dvakrat tedensko 

 

Kateri “po morju plava kit” (otroška verzija, prosim :) ) je torej primeren za uvajanje in čemu se izogibamo?

Ribice so zdrave, vsebujejo veliko esencialnih maščobnih kislin, to so “ta dobre” omega maščobe (EPK in DPK), ki pripomorejo k razvoju možganov in še marsikaterega telesnega sistema.

 

Katere ribe, mehkužci in raki so primerni od šestega meseca dalje?

Majhne ribe.

Kaj sploh sodi pod majhno ribo? To so tiste, ki ne jedo drugih rib. Takim pravimo, da so na začetku prehranjevalne verige.

 

To so:

- Sardine, sardele, inčuni, sled, ... ipd. med modrimi ribami.

- Bele ribe, ki jih imajo moji otroci najraje: brancin, morski list, oslič, kovač, orada, mol... Ponudimo jih sezonske in sveže.

 

Sladkovodne ribe uvajamo nekoliko kasneje:

 - postrv (šarenka), losos

Najraje izberimo divje, namesto gojenih, če imamo le možnost, vedno pa bodite pozorni, da so ribe sveže.

 

PREBERITE TUDI: Kako uvajamo sezonsko sadje pri dojenčku?

 

Katere ribe so neprimerne za otroke in jih ne umeščamo v otrokovo prehrano:

To so velike ribe, ki se hranijo z ostalimi.

 

Zakaj? Predvsem zaradi bioakumulacije težkih kovin, živega srebra:

- tuna (sveža/zamrznjena ali konzervirana)

- morska mačka ali morski pes

- sladkovodni krapi ipd.

 

Kaj pa mehkužci in raki?

Ločiti moramo med tistimi, ki so na začetku prehranjevalne verige in tistimi, ki so smetarji na morskem dnu oz. filtrirajo usedline.

 

Kaj lahko:

- kalamari, hobotnica so v redu (pazite na alergije in na kakšen način oz. kako jih ponudite, da ne predstavljajo nevarnosti za zadušitev)

- jastog ipd. raki po prvem letu

- kozice v majhnih količinah

 

Česa ne:

- rakovice

- školjke, katerekoli in v vseh oblikah (ne na buzaro, ne pokrovače)

 

Pa dober tek!

 

PREBERITE TUDI: Odlični morski RECEPTI za malčke

 

VIR: www.skrbenstars.si



 

petra počkaj rosa

Petra Počkaj Rosa je biologinja in mamica, že več let pa se posveča preučevanju prehrane dojenčkov, predvsem temi uvajanja dojenčkov v zdravo družinsko prehrano.

Med prvimi v Sloveniji je raziskovala in predstavljala BLW metodo hranjenja. Svoje bogato znanje in izkušnje staršem predaja v tečaju Gremo za mizo.

V tečaju poleg strokovnih smernic za uvajanje, izkušenj mamic in praktičnih nasvetov, izčrpnega seznama priporočenih živil po mesecih in predlogov jedilnikov skupaj z drugimi strokovnjaki predstavi tudi zelo pomemben vzgojni vidik uvajanja ter handling dojenčka med prvimi hranjenji, ko ta še ne sedi samostojno.

Več o Gremo za mizo >>TUKAJ<<.


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Velikonočna šunka – kuhana ali pečena (rec...
Preberite, kako skuhamo velikonočno šunko, da ne bo razkuhana ali presuha. V članku najdete tudi recept za slastno šunko...
6
Kdaj lahko otroku prvič ponudite jajce?
Jajca so precej alergeno živilo, zato naj bi jih malčkom uvajali v prehrano z nekoliko večjo previdnostjo. Vendar se tud...
6
Buče – pestra uporaba v kulinariki
Buče so v 15. stoletju iz Srednje Amerike pripeljali v Evropo Španci. Evropejci smo jih sprva uporabljali le za okras, n...
4
Uvajanje: S čim pričeti?
Zelo pomembno je, da pričnemo z uvajanjem sezonske hrane, lokalno dostopno hrano, saj je takšna hrana bogatejša s hranil...
4



Kuskus - odlično živilo za uvajanje goste ...
Kuskus - majhno in okroglo. Še pred nekaj leti manj poznana hrana, ki jo mamice zaradi same velikosti in strukture lahko...
Kravje mleko za dojenčka: da ali ne?
Čeprav je bilo že veliko povedanega in zapisanega, a še vedno tema o kravjem mleku za dojenčke odpira marsikatere polemi...




Odvajanje od plenic.
пеперутка16

S čim si pomagate?