|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Na domačem vrtu je prav, da ne uporabljamo strupenih pripravkov za zatiranje uši, ki se zelo pogosto naselijo na mladih rastlinah. Najdemo jih na fižolu, mladih listih rdeče pese, kamilicah.

image
/31


Za zatiranje uši na domači zelenjavi je zelo učinkovito škropivo, ki ga naredimo sami doma. Ker je v naselju okolica urejena, težko najdemo koprive. Ponje je treba malo dlje v naravo. Enako je s preslico - najdemo jo v gozdu ali ob potoku.

Ko smo nabrali koprive in preslico, jih zrežemo v vedro. Nanje nalijemo vodo, tako da so vse rastline prekrite z vodo. Pustimo stati do naslednjega dne (24 ur), nato precedimo in škropivo je pripravljeno za uporabo.

Če imamo manj rastlin, napadenih z ušmi, lahko uporabimo za škropljenje plastično škropilnico. Če pa je površina večja, škropimo z manjšo metlico.

Morda po prvem škropljenju ne bodo uničene vse uši, zato škropljenje ponovimo.

S takšnim škropljenjem ne onesnažujemo narave. Pridelki iz domačega vrta, ki smo ga škropili z naravnimi škropivi, pa so zagotovo bolj zdravi.

Če koprivo pustimo namočeno dlje časa dobimo gnojilo, ki ga precedimo in razredčimo v 10-kratni količini vode.

 

Avtorici: Nina Šafer in Tea Štauber, 6. B, mentor: Darinka Ferenčak Agrež. Šola: OŠ Brežice. Akademija zdrave hrane, www.akademija-zdrave-hrane.si

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Bazilikin pesto
Bazilika je kraljevska začimba. Če se bohoti tudi na vašem vrtu ali v loncu jo lahko "predelate" v bazilikin pesto...
4
Dan za Sončke
26. marec 2012 je pri Naravnih začetkih dan Za Sončke.Na ta dan organiziramo tri različne delavnice: Skrbimo za zdra...
3
Naravna kopališča
Kopališča v naravi imajo poseben čar in nam omogočajo najbolj pristen stik z enim od štirih naravnih elementov. Za sproš...
3
VURS svetuje: Živali potrebujejo vodo!
Kaj vse lahko v teh vročih poletnih dneh ogrozi zdravje ali celo življenje hišnih in domačih živali? Preberite, kako jim...
3



Polnozrnat ploščat kruh po indijsko NAAN
photo
Naan, beseda za ploščat kruh, originalno izhaja iz Irana, kjer pomeni kakršenkoli kruh. Severnoazijski pomeni te besede ...
In rodila se je … ekotržnica!
Imate eko tržnico v bližini vašega kraja? Sreča! Če je v vašem kraju še nimate, zavihajte rokave in prišla bo.




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?