17. marca 2018 je začela veljati novela Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki prinaša nekaj pomembnih sprememb za družine.
Pomoč ob rojstvu otroka je ponovno univerzalna pravica.
Novela Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki je vstopila v veljavo 17. marca 2018, prinaša kar nekaj pomembnih sprememb za družine.
Pomoč ob rojstvu otroka za vse!
Če so bili doslej do pomoči ob rojstvu otroka upravičeni le tisti otroci, katerih družine niso presegale zakonsko določenega materialnega položaja družine, so po zgoraj omenjeni noveli do te pravice upravičeni prav vsi otroci, rojeni od vključno 1. 1. 2018. Pravica do pomoči ob rojstvu otroka tako ponovno postaja univerzalna pravica.
Starši, ki ste dobili otroka od vključno 1.1.2018 do uveljavitve zakona (17.3.2018) in te pravice še niste uveljavljali oziroma vložili vloge, ali vam je bila ta pravica zavrnjena zaradi preseganja cenzusa, lahko to pravico uveljavljate največ 60 dni po uveljavitvi novele zakona, torej do 16.5.2018.
Cenejša vinjeta za velike družine
Če imate tri otroke ali več in so vsaj trije mlajši od 18 let, je eden od staršev ali druga oseba, ki ima v lasti ali uporabi družinsko vozilo, ki se razvršča v drugi cestninski razred B in za katerega je ob zadnji še veljavni registraciji vozila uveljavil pravico do 50-odstotnega znižanja letne dajatve za velike družine, pri nakupu letne vinjete za to vozilo v posameznem letu upravičen do enkratne pomoči v višini razlike med ceno letne vinjete za cestninski razred A in ceno letne vinjete za cestninski razred B.
O vlogah za pomoč pri nakupu vinjete odločajo centri za socialno delo, sicer je pa vlogi treba priložiti kopijo računa o nakupu letne vinjete za vozilo cestninskega razreda B. Vlogo za uveljavitev te pravice lahko vložite tudi za nazaj in sicer za nakup vinjete od 1.1.2018 naprej.
Starši velikih družin so vsake tri leta ob nakupu osebnega vozila ali kombinirananega vozila z najmanj petimi sedeži upravičeni tudi do oprostitve plačila davka na motorna vozila (DMV) in sicer le v primeru, da je bilo (novo ali rabljeno!) vozilo v Sloveniji registrirano prvič. V primeru uvoza se oprostitev lahko uveljavi neposredno ob vložitvi uvozne deklaracije ali naknadno s povračilom plačanega davka.
Delno nadomestilo, ko otrok potrebuje nego
Ko v družino poseže težka bolezen otroka, ki potrebuje 24-urno nego, staršem največkrat ne preostane drugega, kot da eden od njiju pusti službo, da lahko skrbi za bolnega otroka. Po noveli Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih je takšen starš upravičen do sorazmernega dela delnega plačila za izgubljeni dohodek, če je otrok vsaj 90 dni bival doma in so starši dejansko skrbeli zanj v zadnjem letu pred vložitvijo vloge. Upravičence se zavaruje za deset ur tedensko in prejemajo eno četrtino zneska delnega plačila za obdobje enega leta.
Do delnega plačila je upravičen tudi zakonec ali zunajzakonski partner, kadar dejansko neguje in varuje otroka svojega zakonca ali zunajzakonskega partnerja, če te pravice ne koristi mati oziroma oče otroka in izpolnjuje druge s tem zakonom predpisane pogoje. In še to: pravica do delnega plačila za izgubljeni dohodek se ne ukine, če je otrok zaradi zdravljenja v zavodu ali zdravstveni ustanovi, v katerem ima celodnevno brezplačno oskrbo.
Ko otrok ne hodi v vrtec
Do povečanja otroškega dodatka za 20 % zaradi nevključenosti v vrtec so po novem upravičeni zgolj starši otrok, mlajših od štirih let. Centri za socialno delo opozarjajo, da so odločbe, izdane pred 1.3.2018, veljavne do datuma izteka oz. da se ne odločajo na novo.
Očetovski dopust od 1. maja dalje
Za očete otrok, rojenih od 1.5.2018 dalje, bo veljal drugačen način izrabe očetovskega dopusta, ki je bolj enostaven, pregleden in fleksibilen, pri čemer trajanje očetovskega dopusta in višina nadomestila ostajata nespremenjena. Očetje bodo lahko izrabili vseh 30 dni očetovskega dopusta skupaj, pri čemer morajo najmanj 15 dni izrabiti kadarkoli od rojstva otroka do najkasneje en mesec po poteku starševskega dopusta v strnjenem nizu, preostanek pa do končanega prvega razreda osnovne šole.
Starševski dopust tudi za starejše posvojence
Do starševskega dopusta v trajanju 30 koledarskih dni v strnjenem nizu so upravičeni tudi posvojitelji otroka, ki je že končal prvi razred osnovne šole in je mlajši od 15 let. Nastopi ga najpozneje 15 dni po namestitvi otroka v družino z namenom posvojitve ali po izvedeni posvojitvi.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Stvari, ki jih morate vedeti, ko pride doj...
Med najlepša obdobja v življenju zagotovo spada trenutek, ko postanete starši. A včasih je tudi to nekoliko težje, kot s...
11
Pomen imena Filip
Dobili smo prvega FINALISTA epske bitke imen! To je Mark, ki je v tesnem boju premagal Filipa.
6
Nenavadna imena otrok znanih Slovencev
Nels, Dante, Sia, Šajana so zagotovo zelo posebna imena, za katera so se odločili znani Slovenci. Poglejte, kateri otroc...
6
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
4