|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Pravilna zaščita otroka na soncu

Helena Primic, 2.6.2024
Ste tudi vi zmedeni, kakšna je pravilna zaščita občutljive otroške kože na soncu? Ne eni strani izdelki z visokimi faktorji in nevarnimi sestavinami, na drugi sončne opekline in poškodbe kože. Obstaja še vmesna, preudarna in zdrava pot!

image
Četudi ima otrok pokrivalo, ga ne izpostavljajte žgočemu soncu.
/11


Ker nas starše povsod opozarjajo, kako zelo je sonce nevarno za občutljivo otroško kožo, so otroci vse bolj skriti pred tem virom življenja in zdravja. Za plastmi zaščitnih krem z visokimi faktorji in posebnimi oblačili. Je to zares najbolj zdrava zaščita?


Kakšno zaščitno kremo izbrati?

Ali ste vedeli, da z zaščitno kremo, ki ima faktor 50, na otroško kožo nanesete 2,5-krat več kemije za le 4 % večjo zaščito kot pri faktorju 20? In da so v sredstvih za sončenje s kemičnimi UV filtri lahko tudi toksične in rakotvorne snovi, ki pravzaprav pripomorejo k nastanku kožnega raka? Šest najbolj pogosto uporabljanih kemičnih filtrov delujejo tudi kot hormonski motilci, zato je priporočljivo, da se jim poleg otrok izogibajo tudi nosečnice. Zaščitne kreme za sončenje s kemičnimi filtri tudi preprečujejo tvorbo vitamina D, ki kožo varuje pred škodljivimi UVA in UVB žarki ter je ključen pri ohranjanju zdravja. 

Kakšno zaščitno kremo torej izbrati za svojega sončka? Da bo zaščita zares čim bolj varna, posegajte po certificiranih organskih kremah za sončenje, ki uporabljajo mineralne filtre. Tudi pri mineralnih filtrih pa velja biti previden - izogibajte se takšnim z nanodelci, ki jih proizvajalci radi uporabijo, da se izognejo belemu lesku. Rezultati raziskav, ali so nanodelci nevarni ali ne, si namreč niso enotni, zato raje izberite takšne brez nanodelcev, kar mora na embalaži po zakonu (od julija 2013) tudi pisati.


Zjutraj in zvečer

Čeprav se največ D-vitamina tvori v opoldanskem času, ko je sonce pravokotno na zemljino površje, otrok vendarle in kljub zaščiti (krema, oblačila in pokrivalo) ne puščajte na žgočem opoldanskem soncu. Koža, ki je ne namažemo z zaščitno kremo, je pravzaprav najboljši pokazatelj, kdaj je sonce premočno. Vendar, ker nas zaščitne kreme varujejo pred UVB žarki in preprečujejo opekline, smo prepričani, da smo tudi na žgočem soncu varni. V resnici pa ne čutimo, da smo pretirano izpostavljeni veliko bolj nevarnim UVA žarkom. Kar še toliko bolj velja za občutljivo otroško kožo.

Med 10. in 16. uro zato otroka zadržite v senci ter raje izkoristite blažje sončne jutranje in večerne žarke. Če pa že gre v vodo, poskrbite da ne bo na soncu več kot 15 minut ter seveda zaščiten s kremo z mineralnimi filtri in dovolj velikim pokrivalom, da mu pokrije vrat ter morda tudi ramena. 


Ne pozabite na "sončno" hrano

Kot avtorici opozarjata v priročniku Resnice in zmote o soncu, smo ljudje pozabili, da so biofotoni pomembnejši od vitaminov in kalorij. Vodilni raziskovalec biofotonov in nominiranec za Nobelovo nagrado prof. dr. Fritz Albert Popp je odkril, da sposobnost hrane za sprejemanje energije v obliki sončne svetlobe v resnici bolj določa vrednost hrane kot njena snovna sestava.

Zato otroku čez vse leto ponudite čim več hrane, ki je zrasla zunaj na sončni svetlobi, ne pa v rastlinjakih pod umetnimi lučmi in v zaprtih kletkah. Poleti si privoščite tudi kakšne gozdne sadeže, ki vsebujejo veliko več sonca in hranil kot čudoviti sadeži na prodajnih policah. Na morju pa ribe raje specite sami na ognju, saj hrana, pripravljena na ognju, telesu odvzame najmanj energije pri prebavi in tako olajša delo prebavilom.

 

PREBERITE TUDI: Kdo so otroci, ki nimajo alergij in niso bolni


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Z dojenčkom na plažo - 10 genialnih trikov
Preverite te genialne trike, ki vam bodo počitnice z dojenčkom na morju pošteno olajšali in vam tako pomagali ustvariti ...
6
So otroci vedno bistrejši?
Kaj je čustvena inteligenca in kako jo razvijamo pri otroku?
3
Normalni razvoj govora
Razvoj govora delimo na predgovorno in govorno obdobje. Predgovorno obdobje se začne 10 tednov pred rojstvom in se zaklj...
3
Brezplačne glasbene jaslice!
Na Balassijevem inštitutu lahko svojega dojenčka in otroka do 4. leta starosti prijavite na brezplačne glasbene jaslice,...
3



Je za otroka res najboljši najvišji zaščit...
Je za otroka zares najboljša zaščitna krema za sončenje z najvišjim zaščitnim faktorjem? V članku preveri, kako izbrati ...
Reakcija po cepljenju otroka
Včasih se lahko po cepljenju otroka pojavijo neželeni učinki. Ti so običajno blagi in hitro minejo. Prav tako lahko prid...




Odvajanje od plenic.
пеперутка16

S čim si pomagate?