|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Preveč potiskanja krivo za raztrganine

Helena Primic, 28.2.2022
V Veliki Britaniji aktualen projekt babic dosega odlične rezultate pri zmanjšanju raztrganin pri porodu zgolj s tem, da porodnic ne silijo v to, da med porodom potiskajo.

image
Premočan potisk povečuje možnosti za raztrganine. (Arhiv Ringaraja.net)
/11


Poroda si skoraj ne predstavljamo brez navodil babice ali porodničarja »Gospa, sedaj pa močno potisnite!«, saj - kot pravi sodoben porodni mit - otrok brez potiskanja ne more priti na svet. Toda med potiskom, ki ga rojevajoča ženska stori samodejno, ker tako začuti, in potiskom na silo je velika razlika. Ki se pozna predvsem v nepotrebnih raztrganinah. To modrost je poznala že Ina May Gaskin, ki je v svoji knjigi Modrost rojevanja zapisala, da je veliko bolje, če ženska potiska »po svoje«, pa četudi se pri tem otrok skozi nožnico premika naprej in nazaj, saj se s tem tkivo počasi razteza in je tako veliko manj možnosti za poškodbe.


Za 85 % manj raztrganin!

Babice združenja Medway Foundation Trust iz Kenta so s svojim programom proti potiskanju že zmanjšale raztrganine pri porodnicah, v nekaterih porodnišnicah tudi za 85 odstotkov, hude raztrganine pa so se zmanjšale iz sedem na en odstotek mam. In kako so to storile? Preprosto tako, da so ženskam prenehale govoriti, naj potiskajo, in so mame raje spodbudile, da zavzamejo drug položaj ter se umirijo. Namesto, da bi otroke vlekle iz mater, otroke raje pridržijo oziroma jim nudijo oporo, ko prihajajo na svet.

Program proti potiskanju je nastal na pobudo ginekologov in babic (Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) in Royal College of Midwives) potem, ko so opazili alarmantno stopnjo raztrganin pri porodnicah v letih 2013 in 2014. Zabeležili so celo 22 primerov raztrganin tretje stopnje v samo enem mesecu! Tudi pri nas raztrganine niso redke in presegajo evropsko povprečje. Ženske so celo prepričane, da majhna raztrganina »spada« k porodu. Za ženske, ki so pri prvem porodu doživele raztrganino, imajo celo petkrat večjo možnost za ponovitev raztrganine, je pokazala aktualna britanska raziskava, pišejo v The Natural Parent Magazine.

 

Kakšen je naravni porod in katere so njegove prednosti, pa preverite tukaj.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Čudovito pismo vsem mavričnim mamicam
V teh trenutkih mavrične nosečnosti, si zaslužiš vso podporo in nežnost. Nekoga, ob katerem lahko skupaj prevedriš današ...
14
Celodnevna avantura za bodoče starše in ml...
Pomlad prinaša sveže začetke in nove avanture, zato je popoln čas za Baby Expo, edinstven dogodek, ki združuje vse, kar ...
6
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
4
Veg(etarij)anstvo v nosečnosti ni nevarno!
Tudi z vegetarijansko in vegansko prehrano ste lahko zdrava nosečnica in donosite povsem zdravega otroka. Morate pa biti...
4



Kaj vzeti s seboj v porodnišnico?
Da česa ne bi pozabili, smo vam pripravili spisek stvari, ki jih vzemite s seboj v porodnišnico.
Z vizualizacijo si lahko pomagate do lepše...
Čeprav si poroda ne moremo izbrati, pa lahko nanj vplivamo s pozitivnimi mislimi in vizualizacijami. Preverite štiri uči...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?