|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Primerna postelja za dojenčka

P.L., 1.11.2015
Kakšno posteljico izbrati za dojenčka? Kje naj spi čez dan? Kdaj malčka preseliti v večjo posteljo? Preberite si!

image
Podlaga za spanje dojenčka čvrsta in ravna. (Pixabay.com)
/11


Zbrali smo najpogostejša vprašanja nosečnic in mladih staršev o tem, kakšna postelja je najbolj primerna za novorojenčka in dojenčka. Preberite si odgovore Ringarajine strokovnjakinje, fizioterapevtke Špele Gorenc Jazbec.

  

Na kaj naj bomo pozorni pri izbiri posteljice za novorojenčka? 

Za novorojenčka in malega dojenčka se lahko odločimo tudi za nakup zibelke ali "koška". V prvih mesecih se bo dojenček počutil bolj varnega v manjši posteljici. Ko mu ta postane pretesna je vsekakor čas za nakup večje posteljice. Pri večji posteljici je zelo priročno, če izberemo tako s po višini nastavljivim dnom, ki ga potem spuščamo glede na dojenčkovo starost in gibalne sposobnosti. Vsekakor pa mora biti dovolj prostorna, da otroka ne ovira pri gibanju med spanjem.

 

Kje naj novorojenček spi čez dan? 

Tudi čez dan lahko dojenček spi v svoji posteljici. Je dovolj prostorna, z ravno in čvrsto podlago. Zaželjeno je tudi, da spi v mirnem okolju, kjer ga med spanjem nič ne moti, da se lahko res dobro naspi in spočije. Seveda dojenčki velikokrat spijo tudi v vozičkih, posebno kadar se z njimi odpravimo na daljši sprehod. Pomembno je, da v vozičku dojenček spi v hrbtnem položaju in ne na boku, saj je hrbtni položaj manj zahteven in ga otrok lažje zadrži med vožnjo z vsemi tresljaji, zavijanjem, dvigovanjem in spuščanjem s pločnikov …

 

Kakšna mora biti podlaga? 

Podlaga za spanje mora biti predvsem čvrsta in ravna. Otrok se ne sme pogrezniti v podlago, ko ga odložimo. Ležišča ne nagibamo, saj tako dojenček med premikanjem v spanju, leze navzdol, kar pa nikakor ni prijeten občutek. Podlaga naj bo tudi dovolj zračna.

 

Kaj je zanj lahko nezdravo, nevarno? 

Nepriporočljivo in nevarno je pogosto spanje v lupinici, saj to slabo vpliva na samo držo in gibalni razvoj. Slabo vpliva tudi na predihanost pljuč. Prav tako je nepriporočljivo spanje v ležalnikih, kengurujčkih, nahrbtnikih, slingih, na kakršni koli neravni ali mehki podlagi, … . Karkoli ne omogoča ravne, čvrste in dovolj prostorne podlage ni primerno za spanje dojenčka, saj slabo vpliva na njegov gibalni razvoj.

 

Kdaj naj gremalček v veliko posteljo? 

V veliko posteljo otroka vsekakor prestavimo takrat, ko mu mala posteljica postane premajhna. Nič pa ni narobe, če ga prestavimo tudi že prej. Pomembno pa je, da ko ga prestavimo v veliko posteljo, vsaj na začetku še vedno uporabimo tudi zaščitno ograjico, da preprečimo nevarne padce iz postelje.

 

Kakšen naj bo jogi?

Jogi naj bo tako kot pri mali postelji, dovolj čvrst, raven in zračen.

 

Če imate vprašanje za Ringarajino strokovnjakinjo, fizioterapevtko Špelo Gorenc Jazbec, ji ga lahko zastavite TUKAJ.

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Hoja z držanjem za roko ni priporočljiva!
Vaš otrok še ne hodi, ima pa veliko željo, da bi ga držali za roko in bi z vašo pomočjo hodil. Fizioterapevtka, Špela Go...
11
6 predlogov za izlet z nosilkami
Se vam zdijo izleti z majhnimi otroki nemogoči? Nikar ne skrbite. Nošenje otrok v nosilkah vam omogoči pohajkovati po vo...
6
Zgodbe malih junakov: Roditi bi se morala ...
7. 11. 2019, ob 9.34 se je rodila naša Klara, v 25. tednu nosečnosti, težka 730g in velika 34cm. Teh podatkov si nisem m...
6
Seks po porodu: Ste vedeli?
Približno šest tednov po porodu, ko se konča čišča, naj bi par spet lahko pričel s spolnimi odnosi. Moški seveda nekolik...
5



Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...
Hoja z držanjem za roko ni priporočljiva!
Vaš otrok še ne hodi, ima pa veliko željo, da bi ga držali za roko in bi z vašo pomočjo hodil. Fizioterapevtka, Špela Go...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?