|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Čustva dojenčka med 6. in 9. mesecem

Uredništvo Ringaraja.net, 11.8.2023
Preverite, katera čustva lahko razberemo iz dojenčkovega obraza med šestim in devetim mesecem starosti.

image
Na dojenčkovem obrazu lahko preberemo številna čustva. (Freepik.com)
/11


Še preden nam dojenček lahko kaj pove oziroma sporoči s pomočjo rok ali dlani, nam z obrazom sporoča enostavna in preprosta sporočila.

Zato smo preverili, katera čustva že lahko razberemo iz dojenčkovega obraza med šestim in devetim mesecem starosti.

 

Od uživanja do gnusa

Dojenčkov obraz vsebuje petindvajset različnih sklopov mišic, ki so med seboj prepletene in organizirane pod vodstvom možganske motorične skorje. Kot so dokazali znanstveniki, te mišice sodelujejo pri izražanju vseh vrst občutij in čustev že od rojstva naprej.

Delovanje teh mišic se sproži, ko dojenčkovi čuti zaznajo določene dražljaje, jih dojenčkovi možgani obdelajo ter z nevronskim odzivom naročijo recimo obrvem, da se spustijo v vzdraženo mrščenje, ali kotičkom ust, da se privihajo navzgor, ko dojenček zagleda mamo.

V starosti od šestega do devetega meseca nam dojenček z obrazno mimiko poleg osnovnih občutkov, ki jih je že usvojil v pol leta življenja (zanimanje in veselje, stiska in osuplost, sreča in zadovoljstvo ter presenečenje) lahko sporoči tudi naslednja občutenja: uživanje, strah, jeza in odpor oziroma gnus (recimo do določenega okusa hrane) ter celo sram. 

 

PREBERITE TUDI: Čemu se smeji dojenček?

 

Zrcalni nevroni in posnemanje

Če boste pogledali novorojenčka v oči in mu pokazali jezik, vam bo tudi novorojenček pokazal jezik! Naravni imitator vas bo namreč posnemal, čeprav svojega jezika ni še nikoli videl in se sploh ne zaveda, da ga ima. Gre namreč za delo zrcalni nevronov, zaradi katerih nas dojenčki in otroci posnemajo ter se tako povezujejo in učijo.

Igre posnemanja se lahko greste tudi z dojenčkom - ga pogledate v oči in zamežikate, na široko odprete usta v obliki črke O, mu pokažete jezik in podobno. Dojenčku lahko pokažete tudi zrcalo, ki ga večina dojenčkov obožuje.

Razvojna psihologija sicer pravi, da se otrok v zrcalu prepozna šele pri enem letu starosti (tako imenovan zrcalni stadij), lahko pa naredite zanimiv eksperiment: dojenčku, ki se opazuje v zrcalu, na glavo posadite klobuk oziroma zanimivo pokrivalo (lahko je tudi kakšen mehak in privlačen predmet), tako da ga bo najprej zagledal v zrcalu. Kaj bo storil - segel po klobuku v zrcalu ali na svoji glavi?

 

PREBERITE TUDI: Igre z dojenčkom za spodbujanje govora


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Test otroških vozičkov: Katerega izbrati?
Otroški voziček je eden večjih in pomembnejših nakupov ob rojstvu otroka, saj je pogosto v uporabi. Starše pri izbiri pr...
7
Novopečena mamica: Tole je dobro vedeti!
Mamica, če si rodila pred kratkim (oziroma pred nekaj tedni ali meseci), si preberi teh nasvetov, na kaj bodi pozorna pr...
4
Mamica, igraj se z mano!
Dojenček potrebuje nego in ljubezen svojih bližnjih. Majhen dojenček ne potrebuje veliko igrač, potrebuje pa nasmejan ob...
3
Vaje in igrice za razvoj govora
Fiziologi so odkrili, da sta razvoj govora pri otrocih in pravilna motorika rok neposredno povezana.
3



Zgodbe malih junakov: Roditi bi se morala ...
photo
7. 11. 2019, ob 9.34 se je rodila naša Klara, v 25. tednu nosečnosti, težka 730g in velika 34cm. Teh podatkov si nisem m...
Kako dojenček "reče" RAD TE IMAM?
Dojenček rad gleda obraze, maminega pa ima najraje, zato ji nenehno namenja nežne poglede. V bistvu vsakokrat ko dojenče...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?