Kako lahko priraščen jezik pri dojenčkih pripelje do različnih zdravstvenih težav ter kako to rešuje kranio-sakralna terapija, smo se pogovarjali z Nano Krošel.
Priraščen jezik pri otroku je prirojen. Včasih lahko predstavlja težavo pri dojenju, ni pa nujno.
»Dojenje je namreč odvisno od več dejavnikov – če ima otrok dober sesalni refleks in veliko moč, se bo kljub priraščenemu jeziku lahko dojil. Sicer bodo prisotne težave, lahko se zvija nazaj, pogosto odstavlja, podoji so hitri, vendar bo takšen dojenček kljub temu pridobival na teži. Če pa je dojenček bolj šibek ali utrujen zaradi poroda, bo priraščenost jezika predstavljala velike težave,« opisuje Nana Krošel, svetovalka za vitalnost žensk in otrok in izvajalka kranio-sakralne terapije.
Kako ugotovimo, če ima otrok priraščen jezik?
Priraščenost jezika se navadno ugotavlja s strokovnim pregledom. Dojenček leži na trdi podlagi, specialist/zobozdravnik/terapevt/svetovalka za dojenje vzame rokavice in z obema kazalcema nežno potisne tkivo pod jezičkom. Takrat se vidi kako dolga je vez, kako je debela ipd.
PREBERITE TUDI: Ali so nočna prebujanja pomembna za otrokov razvoj
Priraščen jezik lahko pomeni tudi težave z dihanjem
Priraščen jezik lahko včasih pripelje do težav, ko začnejo otroci spati z odprtimi usti in kasneje posledično tudi dihati skozi usta, vendar to ni nujno povezano. »Do tega vzorca lahko pride zaradi samega premika lobanjskih koščic, zaradi tesnega prostora v maternici ali zaradi načina poroda. Velikokrat se to zgodi pri carskem rezu ali pri ekstremno hitrih porodih ali pri umetno pospešenih porodih (umetni popadki in/ali pritisk na fundus). Vse to so možni dejavniki, ki vplivajo na pozicijo lobanjskih koščic in posledično na položaj čeljusti. Pri dojenčkih dihanje skozi usta še ni značilno, začne se s spanjem z odprtimi usti, ki se razvije v dihanje, ko so že malčki.« pojasnjuje Nana Krošel.
Sprememba je po prerezu in nekaj terapijah očitna. (Foto: osebni arhiv Nana Krošel)
PREBERITE TUDI: Spanje dojenčka: 5 razlogov za nespanje
Dihanje skozi usta pripelje do zdravstvenih težav
Dihanje skozi usta lahko pripelje do mnogih zdravstvenih težav. »Poveča se možnost obolenj, saj ko so usta odprta, je prost pretok bakterij in virusov. Pojavijo se težave z žrelnico in smrčanjem, vse skupaj pa je povezano tudi z govorom. Istočasno to lahko pomeni, da imajo dojenčki ali otroci težave s spanjem, saj nepravilno dihajo, po drugi strani pa imajo ves čas izsušena usta in morajo piti oziroma se dojiti,« pove Nana Krošel in doda, da tudi, če težava že obstaja, jo lahko rešimo – s kranio-sakralno terapijo, osteopatijo, pri starejših tudi manualno terapijo … Nekateri uporabljajo tudi obliže za lepljenje ust ponoči.
Kranio-sakralna terapija
Nana Krošel se pri svoji praksi večkrat srečuje s težavami priraščenega jezika in dihanjem skozi usta: »Biodinamični pristop kranio-sakralne terapije se pri tovrstnih težavah odlično obnese, saj poleg drugih koristi pomaga, da se lobanjske koščice sprostijo in postavijo v optimalen položaj. S tem lahko dosežemo, da se tudi čeljust postavi v optimalno držo in s tem omogoča, da se usta lahko zaprejo. Število terapij je odvisno od primera do primera, vendar pa starejši kot smo, več časa se je vzorec izoblikoval, zato je v teh primerih tudi potrebno več terapij.«
PREBERITE TUDI: VIDEO: Novorojenček se rodi s posebnim nagonom, da se sam priplazi do dojke
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
8
Kaj najbolj škodi otrokovemu imunskemu sis...
Preverite, kateri so največji sovražniki otrokovega močnega imunskega sistema in s tem njegovega zdravja.
6
Ko vam dojenček pade s postelje ...
Hitro se nam lahko zgodi, da v trenutku nepazljivosti nepričakovano naše malo, neubogljeno bitje pade s postelje ali cel...
6
Najlepše ime za fantka po vašem izboru
Vsako ime je nekaj posebnega in nič presenetljivega ni, da je staršem najlepše ime tisto, ki ga nosi njihov otrok (otroc...
5