|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Petkova ideja za vikend: Prisluhnimo družinskemu pripovedovalcu

Helena Primic, 24.8.2018
Družinsko branje knjig je odlična priložnost za družinske pogovore o svetu, življenju in družinskih vrednotah. Zato med branjem zgodbe dobrodošlo sprejmite vsa otroška vprašanja, pa četudi boste zato potrebovali več časa, da pridete do konca.

image
Bolj, ko se vživijo starši, bolj se bodo vživeli tudi otroci.
/11


Pred nami je deževen in hladnejši vikend, ki ga lahko izkoristimo za družinsko branje knjig oziroma pripovedovanje pravljic in zgodb.

Pa brez skrbi, to lahko stori prav vsaka družina - tako tista z majhnimi otroki kot tista, kjer starši niso najbolj vešči branja in pripovedovanja.

 

En ali več pripovedovalcev

Kdo bo bral knjigo, ki ste jo izbrali za družinsko branje, oziroma kdo bo pripovedoval pravljico (zapisano ali izmišljeno), je povsem odločitev vaše družine. Izberete lahko samo enega pripovedovalca ali se družinski člani izmenjujejo; če so v družini tudi šolarji, ki so pripravljeni brati.

Pravljico lahko "bere" tudi vrtčevski otrok - gleda fotografije in si zgodbico sproti izmišlja. Ali pa se dogovorite, da vsak družinski član prevzame eno stran ali stavek v zgodbi. Možnosti je toliko kot je družin!

 

Vživite se v zgodbo

Če starši želimo, da bo otrok v družinskem branju zares užival, je nujno, da se tudi sami povsem vživimo v zgodbo. Da znamo za nekaj časa odložiti vse svoje skrbi, pa tudi predstave in predsodke. Da si zares poskušamo predstavljati, kako bi se počutili, če bi nenadoma zagledali vilo ali zmaja, ki bruha ogenj.

Uspeh dobrih pripovedovalcev zgodb je predvsem v tem, da se znajo povsem predati domišljijskemu svetu in mu dopustijo, da jih povsem posrka vase. Morda pa ugotovite, da vam je svet pravljic podaril nove ideje za rešitev težav v resničnem svetu.

 

Naj vam bo udobno

Ko se lotite družinskega branja, poskrbite, da bo vsem družinskim članom kar se da udobno. Namestite se lahko na blazine na terasi, v mrežo pod zvezde, na kavč z mehkimi odejami ali kar na tla na blazine. Priporočljivo je, da za prehrano in prigrizke poskrbite že pred branjem, saj lahko grizljanje, žvečenje in pitje pijač povzroči preveč nezaželenih prekinitev.

Če pa imate dovolj časa in potrpežljivosti, pa tudi s prigrizki na dan. Morda pa ravno takrat, ko ugriznete v jabolko, kosmata pošast poskuša ugrizniti dečka, ki se je izgubil v gozdu. Otroško kričanje zagotovljeno!

 

Dragocena priložnost za pogovore

Družinsko branje pravljic in zgodb je odlična priložnost za družinske pogovore o svetu, življenju in družinskih vrednotah. Zato med branjem zgodbe dobrodošlo sprejmite vsa otroška vprašanja, pa četudi boste zato potrebovali več časa, da pridete do konca pravljice.

Četudi otroci nič ne sprašujejo, si pri tematikah, ki jih odpira zgodba in se vam zdijo pomembne, vzemite dovolj časa, da otrokom razložite, kaj menite recimo o ljubezni, smrti, prijateljstvu ... Pri tem pazite, da preveč ne dolgovezite, sicer bodo otrokom vaši vložki vse bolj odveč in vas ne bodo hoteli poslušati: "Ja ja, mami, beri že zgodbo naprej!"

Zato je pogosto veliko bolje kot pojasnjevati otroke spraševati: "Kaj pa ti misliš, kaj se zgodi po smrti?" Tako otroke spodbudimo k razmišljanju, hkrati pa lahko pričakujemo, da bodo otroci želeli slišati še naše mnenje. 

Želimo vam prijetno družinsko branje in povezovanje!

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zakaj se z otroci pregovarjamo o njihovi v...
Otrok noče imeti čelade, ne posluša me in podobni izgovori staršev. Pediatrinja.si je na Facebooku zapisala odlično spor...
6
BLOG: Kako spakirati za poletne počitnice?
Letos se na počitnice prvič odpravljam z dvojčkoma, ki že hodita. In tako 8 ur pred odhodom še vedno nimam spakirano, se...
6
BLOG: Iskreno o spanju in uspavanju
Danes sem dobila naslednje vprašanje: "Urška, ali lahko napišeš kakšen nasvet o uspavanju in spanju otrok v svojih post...
6
Je laringitis nevaren?
Laringitis pri otroku največkrat povzroči virus. Otrok lajajoče kašlja, ima bolečine v žrelu, ob napadu pa občutek dušen...
5



Mamica, a je vse to res?
photo
Na recepciji so nam posodili otroški voziček, v sobi so nas pričakali previjalna miza, kahlica, kopalni plašček za malčk...
Vsaka peta deklica je žrtev spolne zlorabe
Evropske raziskave kažejo, da v otroštvu spolni napad doživi od deset do dvajset odstotkov otrok. Po podatkih Svetovne z...




Odvajanje od plenic.
пеперутка16

S čim si pomagate?