|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Prvi priročnik o sladkorni bolezni

Ringaraja.net, 14.1.2013
Prvi priročnik o sladkorni bolezni tipa 1 namenjen otrokom, mladostnikom in mladim odraslim s sladkorno boleznijo tipa 1.

image
/11


Dobro poznavanje sladkorne bolezni tipa 1 je ključno za primerno presnovno urejenost, kar zmanjšuje nevarnost akutnih zapletov pri vodenju bolezni, kot so hipoglikemija ali ketoacidoza, hkrati pa zmanjša nevarnost kroničnih zapletov bolezni.

 

Na predstavitvi knjige »Sladkorčki« so specialisti diabetologi iz obeh Kliničnih oddelkov za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove Pediatrične in Interne klinike predstavili zbornik, ki je namenjen tako otrokom, mladostnikom in seveda odraslim s sladkorno boleznijo, njihovim družinam ter vsem, ki bi želeli o sladkorni bolezni vedeli več. To je knjiga, ki jo je napisalo življenje, in življenja s sladkorno boleznijo se je treba naučiti.

 

Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da ima sladkorno bolezen okoli 6.4 % odraslih po svetu. V novem tisočletju je po svetu približno 360 milijonov bolnikov s sladkorno boleznijo. Napovedujejo, da se bo število do leta 2030 povečalo in preseglo 430 milijonov, kar pomeni, da bo zbolel vsaj eden od 20 odraslih. Za Slovenijo predvidevajo, da bo leta 2030 imelo sladkorno bolezen 8.9 % prebivalstva. Danes je na četrtem mestu med vodilnimi vzroki umrljivosti v razvitih državah. V tej ogromni skupini je nekaj odstotkov ljudi, ki v zdravljenju že ob prvih znakih potrebujejo inzulin. V tem primeru govorimo o sladkorni bolezni tipa 1 ali inzulinsko odvisnem diabetesu.

 

Prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., predstojnik KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni Pediatrične klinike poudarja: »Sladkorna bolezen tipa 1 je kronično avtoimuno obolenje, ki nastane zaradi pomanjkanja ali neučinkovitosti hormona inzulina, beljakovine, ki nastaja v beta celicah trebušne slinavke. Spada med najpogostejše motnje žlez z notranjim izločanjem. Za nas zdravnike ter ostale člane zdravstvenega tima je postalo spremljanje mladih s sladkorno boleznijo del našega vsakdana, vemo pa, da vsaka družina, vsak otrok, mladostnik ali odrasel človek doživljajo bolezen na svoj način. Prav vsi pa se kmalu zavedo, da jih bo spremljala vse življenje. Znanost in medicina vsak dan hitreje napredujeta, vendarle pa je ta bolezen še vedno trd oreh, ki kljubuje naporom znanstvenikov po vsem svetu. Zato moramo tako zdravniki kot tudi mladi ljudje, ki imajo sladkorno bolezen, pomagati vsem, ki šele stopajo na pot življenja s to boleznijo, jim z našimi izkušnjami in znanjem pokazati rešitve, ki pomagajo bolezen ne samo sprejeti, pač pa ustvariti svojo, samostojno in enkratno življenjsko pot.«

 

»V zadnjih letih večina posameznikov zboli za sladkorno boleznijo tipa 1 pred 20. letom starosti, od tega skoraj polovica v predpubertetnem obdobju, posebej pa zpostavljamo porast števila obolelih v predšolskem obdobju. Raziskave kažejo, da se mladi s sladkorno boleznijo na prehodu iz okrilja pediatrične ustanove v mrežo internistične diabetološke službe pogosto za nekaj let izgubijo, kar slabo vpliva na vodenje bolezni. Zato smo uvedli in organizirali ločene ambulante za SBT1, kjer nadaljujemo z izobraževanjem in spremljanjem teh mladih ljudi. To mladim olajša izbiro diabetologa internista« poudarja prof. dr. Andrej Janež, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni Interne klinike UKC Ljubljana.

 

Izjemnega pomena za vse, ki imajo sladkorno bolezen tipa 1 je torej izobraževanje o dobrem vodenju sladkorne bolezni. Le-to se nemalokrat začne s starši otrok, ki imajo sladkorno bolezen tipa 1, in ki so komaj dopolnili prvi rojstni dan. Moramo ga nadaljevati preko procesa odraščanja vse do visoke starosti, v času nosečnosti ter ob morebitnih zapletih sladkorne bolezni. Zato je pomembno, da pravilno predstavimo ozadje bolezni, spregovorimo o samokontroli, previlni prehrani, pomenu športne dejavnosti, ukrepih, ki so potrebni, kadar vodenje bolezni iztiri, ali odidemo na potovanje. Tudi mladi morajo vedeti, kako pomembno je dobro vodenje sladkorne bolezni v nosečnosti, kako načrtovati družino. Pozni zapleti sladkorne bolezni ne smejo biti tabu, prav tako se moramo zavedati psiholoških težav, ki jih lahko s seboj prinaša kronična bolezen.

 

Vseh teh tem se je dotaknila knjiga Sladkorčki, ki jo je izdalo Društvo za pomoč otrokom s presnovnimi motnjami. Delo Društva je predstavila njegova predsednica in urednica knjige, doc. dr. Nataša Bratina dr. med. Društvo izhaja iz tradicije dela Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove Pediatrične klinike, ki je prvo deklico z novoodkrito sladkorno boleznijo sprejelo leta 1956. Društvo s pomočjo strokovne podpore številnih zdravnikov, medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov, dietetikov, psihologov KOEDBP Pediatrične klinike že 47 let organizira kolonijo za otroke s sladkorno boleznijo, 35 let organizira letna srečanja mladih s sladkorno boleznijo in njihovih družin ter izdaja glasilo Sladkorčki.

Lani so izdali drobno knjižico, namenjeno učiteljem in vzgojiteljem slovenskih šol in vrtcev z željo, da bi z boljšim poznavanjem sladkorne bolezni pregnali strah, ki je pogosto prisoten pri laikih, ki te bolezni ne poznajo. Knjižico so brezplačno poslali na 1200 naslovov slovenskih šol in vrcev.

 

Letos so po večletnem delu, prav ob 35-letnici izdajanja revije Sladkorčki, izdali še obsežen priročnik, ki na 400 straneh podaja informacije o vseh vidikih sladkorne bolezni tipa 1. Pri nastanku te knjige so sodelovali številni priznani strokovnjaki iz Pediatrične klinike, Ginekološke klinike, Stomatološke klinike in Interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani. Skupaj z oblikovalko ga. Špelo Goltes in ilustratorko Meto Wraber ter lektoricama Renato Vrčkovnik in Aleksandro Kocmut so oblikovali knjigo, ki bo v pomoč in spodbudo številnim posameznikom, ki si želijo o svoji bolezni izvedeti čimveč

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Stvari, ki jih morate vedeti, ko pride doj...
Med najlepša obdobja v življenju zagotovo spada trenutek, ko postanete starši. A včasih je tudi to nekoliko težje, kot s...
6
12 imen z močnim pomenom
To je 12 imen – 6 fantovskih in 6 dekliških, ki nosijo močen pomen.
5
Niti strije, niti stanje vagine zanjo ni v...
V svojih objavah redno prikazuje predele na trebuhu, zadnjici in nogah, dele telesa, ki jih večina drugih vplivnežev skr...
4
Pozor: Mikroplastika tudi v stekleničkah z...
Strokovnjaki opozarjajo starše, naj bodo pozorni pri izbiri stekleničk za hranjenje svojega dojenčka. Nekatere namreč šk...
4



Novorojenčkom podarili oblačila
Komplete hlačk in majic so novorojenčki in mamice dobili v okviru donatorskega projekta zavarovalnice KD Življenje »Za p...
V UKCL izjemno uspešne operacije malih bol...
UKC Ljubljana je eden izmed petih zdravstvenih centrov v svetu, ki omogoča uspešne kirurške operacije tudi najtežjih pri...




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?