Nikoli ni prezgodaj začeti našega malčka poučevati o prometu. S prometno vzgojo ne začnimo šele z otrokovim vstopom v vrtec, pač pa že takrat, ko se prvikrat znajde v prometu, naj si bo v vozičku, naročju, kot pešec ali sopotnik v avtomobilu.
Starši so otrokom vzor, nanje so ponosni, neprestano jih opazujejo in posnemajo v vseh situacijah, tudi v prometu. Opazujejo njihovo hojo po pločniku ali cesti, prečkanje cestišča, vožnjo avtomobila, poslušajo njihove opazke med vožnjo in hojo … Se sploh zavedamo, kakšno tragedijo lahko povzročimo z nepremišljenim ravnanjem in dajanjem napačnih zgledov svojim potomcem? Če že ne za naše lastno dobro, pa vsaj za dobro svojih otrok ne bodimo arogantni in nestrpni udeleženci v prometu. Si res želite, da bi vaš otrok od vas dobil namig, da je upoštevanje pravil le za reve, prehitevanje vse povprek ali neuporaba varnostnega pasu pa za »frajerje«? Se vam res zdi dopustno, da pred svojim otrokom poveličujete hitrost in adrenalin, prevozite ali prečkate cesto pri rdeči luči ali stečete čez cesto tik pred avtomobilom?
Že dvoletniki naj postanejo učenci o prometu
Nekje med drugim in tretjim letom začne otrok aktivneje zaznavati in raziskovati okolje. Takrat je pravi čas, da se prometna vzgoja prične. Počasi in postopno, a vztrajno naj otroci pridobivajo izkušnje in spoznanja v prometu. Prometno znanje, ki ga malčki nevsiljivo in mimogrede vsak dan dobivajo od svojih staršev v realni prometni situaciji, je vredno zlata in ga ne more nadomestiti nobena, še tako strokovna, prometna vzgoja zunaj družine. Starši, ki se odločijo varovati svoje otroke pred obstoječimi nevarnostmi tako, da jim, kolikor se da preprečujejo udeleženost v prometu, delajo veliko napako. Takšen otrok se ne bo sposoben prilagajati prometu.
Z učenjem pravilnega vedenja v prometu naj starši najprej pričnejo na prometno varnih površinah in manj prometnih cestah, postopoma pa izbirajo vedno bolj zahtevne situacije in situacije, ki jih otrok ne pozna. Nazorno in naravno učenje v prometu naj postane, podobno kot umivanje zob, del otrokovega vsakdana. Podajanje naj bo sproščeno, kljub temu pa naj otroci spoznajo, da je promet sila resna stvar, kjer si ne smejo privoščiti napak. Cesta ni igrišče, na kateri bi se igrali ali po njej brezglavo tekali in noreli.
Pravila uvajanja otroka v promet
Da bi starši kar najbolje uvedli otroke v promet, jim Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu pomaga z določenimi napotki. Otroku najprej na prometno varnih površinah razložimo, kako se pravilno ravna v prometu. Ob tem mu razlagamo pravilen postopek vedenja, npr. ustavim se, pogledam levo itd. Otrok naj nas ob tem pozorno opazuje. V naslednji fazi skupaj z njim izpeljemo pravilno obnašanje in mu ponovno razlagamo, kaj mora storiti. Spodbujajmo ga, da nam ob tem sam opisuje, kaj dela. Na koncu naj sam izvaja določeno vedenje, mi pa ga opazujemo in opozarjamo na morebitne pomanjkljivosti in nepravilnosti. Vsakič, ko pravilno izvede določeno situacijo, ga pohvalimo. Kadar je storil kaj napak, ga popravimo in ne grajamo. Tako ga bomo spodbudili k pravilnemu vedenju. Če se bomo držali tega postopka, bo otrok počasi, a vztrajno spoznaval promet, pravila in zahteve, jih postopoma sprejemal in se po njih ravnal.
Naučimo ga varnega prečkanja ceste
Ko ga učimo, po kateri poti naj gre v šolo, izberemo varnejšo pot, ne krajše. Vsak dan znova poskrbimo, da bo na cesti viden. To dosežemo z izbiro svetlih oblačil v živih barvah in s kresničko, pripeto na desni žep. Otroka seznanimo s pravilno hojo po pločniku, če tega ni, pa s hojo ob skrajnem levem robu ceste. Kar se prečkanja ceste tiče, moramo otroka najprej naučiti izbrati najvarnejše mesto za prečkanje ceste, da se vedno ustavi pred robom pločnika, kako opazovati promet in kako presoditi, kdaj lahko prečka cesto in dejansko prečkanje ceste. Zelo pomembno je, da ga poučimo, da mora cesto vedno prečkati na zato narejenih prehodih za pešce oz. na semaforiziranih prehodih, ki se štejejo za lažje in varnejše, ter ga opozorimo na nevarnosti, ki utegnejo nastati v primeru prečkanja cestišča na kraju, kjer so bočno parkirani avtomobili.
Stalno preverjajmo otrokovo znanje
Staršem naj ne bo nikoli škoda časa, ki ga posvetijo prometno-varnostni vzgoji otrok. Stalno preverjajte, kaj vaši otroci že znajo in zmorejo. Na poti v vrtec ali šolo, na sprehodu, na kolesu ali v avtomobilu. Pri tem ne pozabite, da ste s svojim obnašanjem njihov prvi zgled. Posnemali vas bodo v dobrem ali slabem.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Otroška igra
Otrok se od pričetka življenja sam od sebe loteva dejavnosti, ki postaja postopoma čedalje bolj sistematična in ustvarja...
6
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
5