|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Ustvarjanje z zvokom v Vrtcu Češmin

Jerneja Pavček, 16.6.2011
Mehurčki iz Vrtca Češmin so imeli 9. februarja prav poseben dan. Tega dne se niso igrali, kot se igrajo sicer, ampak so poslušali zvoke in igrali na nenavadne instrumente.

image
/311


 

Obiskal jih je Duško Mamut, ki se že vrsto let ukvarja z zvokom, zvočnimi kopelmi, zvočnimi masažami, delavnicami in zdravilnimi učinki zvoka ter s prvinskimi glasbili za male in velike.

S seboj je pripeljal najrazličnejša glasbila. Avla vrtca je bila naenkrat podobna pravemu glasbenemu odru. Otroci so z velikimi očmi opazovali gong, številne pojoče himalajske posode, zvončke, piščali, didgeridoo, školjke, lesene žabice, dromljo, indijsko harmoniko, oceanski boben, …

 

Za ogrevanje smo najprej malo zapeli in zaploskali, potelovadili z rokami in nogami, ko je energija stekla, pa se je začela glasbena čarovnija. Vsi, ki so želeli, so lahko igrali na planetarni gong Sedne. Otroci so povedali, da slišijo ob igranju gonga vodo, drugi živali, tretji vesolje, če pozorno poslušaš, pa lahko slišiš celo kita. Nekateri otroci so bili pravi glasbeni virtuozi in zvok gonga jim je bil domač. Drugi so se dobro izkazali pri ustvarjanju vode. S pomočjo himalajskih pojočih posod so ustvarili svojo živo vodo ter jo obogatili z ljubeznijo in veseljem. Z velikim zanimanjem so brali knjigo Sporočilo vode (Emoto Masaru) in ugotovili, da je kristal lepe vode podoben snežinkam, ki so še krasile okna avle. Slovaška pastirska flavta (največja flavta na zemlji) pa nas je odnesla na travnike med ovčke in trave.

 

Čez čas so se otroci udobno namestili na blazine in uživali v pravi zvočni kopeli. Avlo je napolnil zvok gonga, otroci so se umirili, nekateri so zaspano zehali in si meli oči, drugi so bili neverjetno zvedavi in so z rokami, ki so bile njihove antene, lovili različne vibracije, ki so napolnile prostor. Otroški radovednosti pa ni bilo videti ne konca ne kraja! Ko so zaslišali zvok didgeridooja, so radovedno kukali v odprtino, iz katere sta prihajala zvok in zrak. Božali so ta starodavni inštrument in občudovali vibracije, ki jih je ustvarjal zvok, ki je prihajal iz njega. Nekateri so prav navihano nastavljali male roke in lovili izpihan zrak. Otroci so bili veseli, polni energije in dobre volje. Skupaj so zapeli pesmico, se povezali v velik krog in si povedali, da se imajo radi. Na koncu so še sami zaigrali na instrumente, ki so si jih izbrali. Med nami so sami bodoči glasbeni mojstri. Vsi so se težko poslovili od gonga in ostalih instrumentov.

 

»Znano je, da otroci zvok gonga in drugih naravnih instrumentov sprejemajo sproščeno in so bolj dojemljivi za tovrstne energije, ki nas obdajajo, kot odrasli. Zvok gonga je tisti, ki osveži in sprosti človeka na telesnem in duševnem nivoju. Zvok in vibracija gonga ima pozitivne učinke tudi pri otrocih s težavami v razvoju in z učenjem pri hiperaktivnih otrocih, saj ima učinek globinske masaže. Sprostijo in obnovijo se celice, tkiva, mišice in sklepi telesa, poveča se odprtost za samozdravljenje našega organizma, odpirati se nam začnejo nove poti, priča smo trajnim in pozitivnim spremembam. Zvok kot vir energije je tudi orodje za spreminjanje zavesti.

 

Že s preprosto pesmico lahko telo celostno uravnovesimo in oživimo. Bolj ko obvladamo skupno uporabo diha, uma in glasu, večjo moč imamo v svojem življenju,« pravi Ted Andrews v knjigi Kako zdravimo z zvokom.

 

Otroci še danes s posebnim žarom pripovedujejo o tem posebnem dnevu. Svoje občutke in videnja so zlili na papir in nastale so zanimive risbice. Veseli nas, da se veda o zdravilnih učinkih zvoka in njegovih koristih širi po slovenskih vrtcih in šolah. Pozdravljamo vse, ki takšne pristope vključujejo v vzgojno-učne procese in se še posebej zahvaljujemo vzgojiteljicama Urški Salajko in Saši Križman za to, da sta »slišali«!

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Doma narejen jabolčni kis
Stara jablana je letos bogato obrodila. Odločila sem se, da naredim jabolčni kis po starem receptu moje babice. Jabolčni...
6
Postani ambasador čistih gora!
Ambasador lahko postane vsak, ki bo osveščal svoje kolege planince v gorah s tem, da jim bo razdeljeval vrečke za smeti ...
3
Projekt 5-ka
Projekt 5-ka za zdravje je namenjen osnovnošolcem iz občin Brežice, Krško, Sevnica, Kostanjevica na Krki, Bistrica ob So...
3
Groznovilca v Hudi hosti
Proti Hudi hosti je letelo nekaj čudnega. Majhen zakrpan balon s čajnikom namesto košare. Zapletel se je v trnove robide...
3



Čičimak ali žižola
Poznate to drevo z nenavadnim imenom?
Kompostiranje
V kompostu se predelujejo in prebavljajo odpadki. V kompostnem kupu potekajo podobni preobrazbeni procesi kot v talni hu...




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?