|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Vgnezditev ali splav?

Helena Primic, 15.6.2024
Preverite, kakšna je krvavitev pri splavu, da je ne boste zamenjali za tako imenovano vgnezditveno ali implantacijsko krvavitev.

image
Krvavitev ob splavu pogosto spremljajo tudi bolečine. (Freepik.com)
/11


Čeprav krvavitev v nosečnosti pri nosečnici vedno sproži strah pred tem, da je z otrokom in nosečnostjo kaj narobe, so ti strahovi še toliko večji na začetku nosečnosti, ko so možnosti za spontan splav največje.

Po nekaterih ocenah naj bi se kar 25 odstotkov znanih nosečnosti (da ženska ve, da je noseča) končalo s splavom. To pomeni, da je spontanih splavov še več, saj veliko žensk sploh ne ve, da so noseče, krvavitev ob splavu pa zamenjajo za menstruacijo.


PREBERITE TUDI: Vse o menstruaciji po porodu

 

Vgnezditvena krvavitev

Pa vendar krvavitev v zgodnji nosečnosti ne pomeni nujno, da gre za splav. Nekatere nosečnice (okrog 30 odstotkov) namreč dobijo tudi tako imenovano vgnezditveno ali implantacijsko krvavitev, pri kateri maternična sluznica odvrže del oblog oplojenega jajčeca, ki se v obliki nežne vaginalne krvavitve izločijo iz maternice.

Vgnezditvena krvavitev se običajno pojavi šest do devet dni po ovulaciji, lahko pa tudi dvanajst dni po oploditvi, zato jo veliko žensk zamenja za menstrualno krvavitev ali celo spontani splav, če je nosečniški test že potrdil nosečnost.

Implantacijska krvavitev je najprej šibkejša in nato močnejša, sledi pa ji rjav in nežno rožnato obarvan izcedek, ki že nakazuje na nosečnost. Traja lahko od nekaj ur do nekaj dni, vsekakor pa se o njej obvezno pogovorite s svojim ginekologom.

 

PREBERITE TUDI: Krvavitev po seksu v nosečnosti

 

Kako je videti krvavitev ob splavu?

Čeprav vsaka nosečnica ve, da krvavitev v nosečnosti lahko pomeni spontani splav, večina ne ve, kako je ta krvavitev videti. Poleg tega se ženska telesa po telesnih znakih tega bolečega dogodka med sabo zelo razlikujejo.

Pa vendar se krvavitve ob splavu po navadi pojavljajo v nekaterih običajnih vzorcih:

1) Krvavitev - ki v primeru splava traja največ dva tedna - je najbolj pogost znak splava, ki ga pogosto spremljajo tudi bolečine v spodnjem delu trebuha ali hrbta. 

2) Če gre za splav v zgodnjih tednih nosečnostih, lahko krvavitev ob splavu hitro zamenjamo za vgnezditveno krvavitev, saj je krvavitev zgodnjega splava prav tako rjavkaste ali svetlo roza barve.

3) Pri splavu se lahko začetna manjša krvavitev ustavi in nato nadaljuje tudi šele čez nekaj dni z močnejšo krvavitvijo svetlo rdeče barve, ki nosečnico po navadi močno prestraši. Močnejša krvavitev ob splavu lahko traja od nekaj ur do dva dni.

 

PREBERITE TUDI: BLOG - Odkrito o splavu

 

4) Veliko splavov v zgodnji nosečnosti (pred petim tednom nosečnosti) je podobnih močni menstrualni krvavitvi, saj v tako zgodnjem tednu nosečnosti še ni nobenih vidnih koščkov odmrlega ploda oziroma so ti tako majhni, da jih ženska brez težav zamenja za menstruacijo.

5) Pri splavu od šestega tedna nosečnosti naprej je v krvavitvi mogoče opaziti koščke tkiva oziroma odmrlega ploda. Koščki so lahko dokaj trdi in lahko jih je tudi več, odvisno od tedna nosečnosti.

6) V primeru splava po dopolnjenem šestem tednu nosečnosti lahko med krvjo zagledate prepoznaven fetus in posteljico sivkaste barve, kar je lahko za žensko zelo pretresljiv pogled.

Vendar je dobro, da je nosečnica tudi na to pripravljena, še posebej, če je že dopolnila deseti teden nosečnosti in je rizično noseča oziroma ima za sabo že več splavov. Če že imate izkušnjo s splavom, vam bo ginekolog ali specialist za neplodnost morda celo naročil, da fetusno tkivo shranite za nadaljnja testiranja, kar zagotovo ni lahka naloga in jo lahko zaupate tudi partnerju.   

 

Če je tudi vas doletel spontani splav, po izgubi otroka ne pozabite dobro poskrbeti ne le za svoje telo, temveč tudi in predvsem ranjeno srce.

 

PREBERITE TUDI: Kako počastiti spomin na angelčka v nebesih


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
4
7 neobičajnih metod za hitrejšo zanositev
Sta preverila, ali je vajina postelja postavljena na energetsko "dobrem" prostoru? In, ali sta ob padajoči luni že vrg...
4
Vaginalne okužbe je treba zdraviti
Najpogosteje vaginalne okužbe povzročajo glivice. Če okužb ne zdravimo, imajo lahko negativne posledice na plodnost in n...
3
8 slabosti vsakodnevnega seksa, za katere ...
Kakšne so slabosti vsakodnevnega seksa? Ali nam lahko preveč seksa res škodi? To je vprašanje, ki si ga zastavlja veliko...
3



Vgnezditev ali splav?
Preverite, kakšna je krvavitev pri splavu, da je ne boste zamenjali za tako imenovano vgnezditveno ali implantacijsko kr...
Biokemična nosečnost: ko zarodek umre tako...
Biokemična nosečnost je izguba plodu v zelo zgodnji nosečnosti, simptomov skoraj ni. Večina žensk sploh ne bi vedela za ...




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?