Ana Jagodic je stara 23 let in ima cerebralno paralizo št. V. To je njena zgodba.
Ana Jagodic je stara 23 let in ima cerebralno paralizo št. V. To je njena zgodba.
Sem na invalidskem vozičku. Ne hodim, sedim ob opori. Imam tudi gastro stomo za hranjenje, sem epileptik (na srečo v mirovanju) in ne govorim – veliko pa razumem! Tudi vidim slabo (samo za hip lahko umirim pogled), zato pa dobro slišim!
Za pogovarjanje uporabljam nadomestno komunikacijo: poljubček ali nasmešek pomenita ja, glasen »mmm« pa ne.
Najbolj pomembno zame je to, da sogovornik počaka na moj odgovor. Za komunikacijo uporabljam tudi komunikator – računalnik z dvemi stikali. eno stikalo je pritrjeno ob glavi, drugo pa na mizici, za roko.
S pomočjo komunikatorja lahko govorim! Odkar ga imam, lahko mamici voščim za rojstni dan, očiju povem šalo, sestri zavrtim najnovejše slovenske skladbe, učiteljici povem, kaj sem delala doma, s prijateljem Simonom pa se zabavava ob skupnem vrtenju glasbe... Odkar imam komunikator, grem tudi sama v trgovino po nakupih. Sama naročim izdelke, ki bi jih rada kupila. prodajalka me najprej prijazno posluša, se me ne ustraši;), nato pa postreže. Sama si naročim tudi pijačo, ponavadi gosti sok s smetano.
Rada uporabljam komunikator saj z njim povem, kaj bi rada počela (ali vrtela glasbo, prebirala novice, krajše zgodbe, postavljala uganke, igrala kviz, spomin...), kam bi rada šla in s kom se družila.
Rada vidim, da se mi kaj dogaja!
Nadomestna in dopolnilna komunikacija- NDK
V društvu Mavrica izzivov veliko pozornosti namenjamo ozaveščanju o drugačnih načinih komunikacije, ki jih uporabljajo osebe, ki imajo težave na govorno jezikovnem področju. Otroci in odrasli, ki ne morejo govoriti, lahko za komunikacijo uporabljajo različne pripomočke: igrače na stikala in stikala, enostavne komunikatorje s posnetim sporočilom, komunikacijske plošče, prilagojene knjige, komunikacijske mape, računalniške komunikatorje ipd. V Sloveniji je žal premalo strokovnjakov – specializiranih logopedov, zato je veliko dela in vlaganja truda, na poti graditve NDK na starših oz svojcih.
V oktobru je v okviru meseca ozaveščanja o NDK društvo nekaj knjižnicam podarilo prirejeni material za h knjigam. To je gradivo ob knjigah, ki vsebuje mapo s sličicami in simboli ter podlago in je prirejeno za otroke z motnjami v razvoju, ki imajo težave s komunikacijo in govorom.
Material je dostopen v naslednjih knjižnicah:
- Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika Ravne na Koroškem
- Knjižnica Velenje
- Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik
- Knjižnica Črnomelj
- Goriška knjižnica Franceta Bevka Nova Gorica
- šolska knjižnica OŠ dr. Mihajla Rostoharja Krško
- šolska knjižnica OŠ Stranje
- šolska knjižnica Centra za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje
- vrtčevska knjižnica JZ Otroškega vrtca Šmarje pri Jelšah
- vrtčevska knjižnica Vrtca Cerkvenjak
- vrtčevska knjižnica vrtca Anice Černejeve Celje- enota Luna.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Ustvarjalne ideje za praznike
December – tako magičen, čaroben in popoln, a tako kratek in poln vseh aktivnosti, ki bi jih radi opravili pravočasno. D...
11
Praznična okrasitev: Papirnate snežinke
Papirnate snežinke so klasika za okrasitev doma pred prazniki. Z njimi lahko okrasite okna, vrata, jih obesite na luči ....
10
Beremo: Enci benci na kamenci 4
Roman Gašperin je zbral novih 50 izštevank, šaljivk in zbadljivk slovenskega otroškega izročila, ki so tudi v četrtem d...
9
Družinske aktivnosti za ves december
Pripravili smo vam več kot 20 aktivnosti, s katerimi lahko napolnite adventni koledar oziroma zapolnite družinske dneve ...
7