Dobila sem popadke, začel se je najsrečnejši dan mojega življenja, ki pa to ni bil. Tega dne sem dobila najlepši zaklad, hkrati pa tudi ponižanje. Zakaj se kriči na porodnico? Zakaj se v porodnišnici osnovnih stvari ne da razložiti z normalnim tonom?
Slaba izkušnja pri prvem porodu včasih ženske odvrne od želje po rojstvu drugega ali tretjega otroka.
(Freepik.com)
Želela sem si tega otroka, uživala v nosečnosti, kolikor sem lahko. In potem je prišel porod. Porodnišnica, polna nosečnic, pripravljenih, da na svet prinesejo čudež. A poleg sreče vsaka občuti strah, največkrat kar oboje, strah in sram. Ja, sram!
Začne se porod, prvorodka sem: pritiskam, nimam kam.
"Narobe pritiskaš! Ne delaš prav! Poslušaj me, nehaj pritiskati," name vpije babica. Grobo me stisne za nos in obrne mojo glavo proti sebi, da jo pogledam v oči. Sovraštvo se hitro razvija.
PREBERITE ŠE: To so vaše pravice v porodnišnici
Bolečina je nepredstavljiva, kosti se mi lomijo, kričim.
"Nehaj kričati! Nehaj kričati!" zavpije, nato pa se obrne proti medicinskemu osebju in razburjeno reče: "Sploh ne sodeluje!"
Mimo gre starejša ženska, neka medicinska delavka, ki me zgroženo pogleda: "Cccccc!" slišim njeno cmokanje.
Čutim, čutim, čutim ... Nimam besed za ta občutek, ker solze kar tečejo ...
Kako se je lahko eden najboljših dni mojega življenja spremenil v enega najslabših ...
PREBERITE TUDI: Strah pred porodom: Ne čakaj, da mine!
Neprimeren odnos do ženske med porodom
Takšno ali podobno situacijo doživi skoraj vsaka druga porodnica v Srbiji. O podobnih dogodkih so si upale spregovoriti tudi porodnice na Hrvaškem, veliko podobnih izkušnj in zgodb lahko slišimo in preberemo tudi od Slovenk, ki rojevajo v naših porodnišnicah.
O tem je bila leta 2018 izvedena tudi raziskava, ki sta jo pripravili dr. Zalka Drglin in Irena Šimnovec in temelji na več kot dvesto pričevanjih žensk iz vse Slovenije. Na podlagi teh izkušenj sta avtorici leta 2018 pripravili preliminarno študijo z naslovom Za sočutno ter porodnici in otroku naklonjeno strokovno utemeljeno obporodno skrb (TUKAJ >>), v kateri ugotavljata neustrezno skrbo, vključno z nasiljem, ki jo nekatere ženske v Sloveniji doživljajo v obporodni zdravstveni oskrbi, torej v obdobju nosečnosti in po rojstvu otroka, predvsem pa med porodom.
Zakaj se sploh kriči na porodnico? Zakaj se prepogosto v porodnišnici nekaterih osnovnih stvari ne da razložiti v normalnem tonu?
O tem pogosto ne govorimo. Ženske smo tiho. Pravimo, da smo srečni, ker smo živi in zdravi. Toda v svetu se temu obnašanju reče: zloraba in trpinčenje med porodom!
Raziskava, izvedena v ZDA, pravi, da je 17 % žensk v porodnišnici doživelo neko obliko nasilja. Nanje so kričali, bile so ponižane, zanemarjene ...
Slaba izkušnja pri prvem porodu včasih ženske odvrne od želje po rojstvu drugega ali tretjega otroka. Večina porodnic, ki drugič rodijo otroka, občuti paralizirajoč strah, saj vedo, »kaj jih čaka«.
PREBERITE ŠE: BLOG: Ni lepšega, kot je rojevanje novega življenja
VIR: stil.kurir.rs/Ringeraja.rs
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: