Kontracepcijske tabletke nudijo 99.9 % zaščito pred nosečnostjo. V zelo redkih primerih se zgodi, da ženska zanosi kljub jemanju kontracepcije. Kakšni so razlogi za to?
V katerih primerih lahko zanosiš, tudi če jemlješ kontracepcijske tabletke?
(Freepik.com)
Kontracepcijske tabletke so 99,9 % učinkovite pri zaščiti pred nosečnostjo. Vendar se v redkih primerih zgodi, da ženska kljub uporabi oralne kontracepcije zanosi.
Najbolj pogosti razlogi:
1) Nepravilna uporaba
To je zdaleč najbolj pogost razlog za zanositev. Nujno je, da kontracepcijsko tableto vzamete vsak dan ob istem času.
2) Pozabljena tabletka
Seveda se nam lahko pripeti, da na tabletko pozabimo, vendar je potrebno vedeti, da že ena izpuščena tabletka lahko pomeni zanositev. Tabletko je treba vzeti v naslednjih 12-ih urah, priporočljivo pa je, da do konca cikla ob rednem jemanju uporabljate še kakšno drugo kontracepcijsko metodo, kot na primer kondom.
PREBERITE TUDI: Kontracepcija po porodu
3) Tabletka ne deluje
Več dejavnikov lahko vpliva na to, da tabletka ne deluje, kot bi morala. To so: hormonsko neravnovesje, čezmerna telesna teža, kajenje in jemanje določenih zdravil. Z izbranim ginekologom bosta vse te stvari upoštevala in prilagodila znamko in doziranje tabletk.
4) Trebušne težave
Če zbolite za trebušno gripo, diarejo, če bruhate ali imate drisko, je mogoče, da kontracepcija ne bo delovala. V tem primeru, enako kot če tabletko pozabite vzeti, do konca cikla uporabljajte še dodatno zaščito.
5) Gen CYP3A7
Študija, izvedena na univerzi Colorado, je pokazala, da lahko gen CYP3A7 v redkih primerih (5% žensk, ki je sodelovalo v raziskavi), negativno vpliva na kontracepcijo.
Ta gen je navadno aktiven samo v plodu in se pred rojstvom izklopi, pri nekaterih pa ostane aktiven, kar posledično vodi do hitrejšega razpada hormonov, ki jih najdemo v kontracepciji, kot sta estrogen in progestin. Raziskovalci domnevajo, da lahko ta hitrejša razgradnja poveča tveganje za nosečnost pri ženskah med jemanjem kontracepcije, zlasti če uporabljajo nizke odmerke hormonske kontracepcije.
Vpliv kontracepcijskih tabletk na plod
Če si zanosila kljub jemanju kontracepcije, si najbrž prestrašena, kaj to pomeni za plod. Zdravniki mirijo, da ni indikatorjev, da bi kontracepcijske tabletke vplivale na plod. Hormoni v kontracepcijskih tabletkah so namreč podobni tistim, ki jih sicer proizvaja vaše telo. Morate pa ginekologu povedati, da ste jemale zaščito in lahko da napotil na poseben posvet na Ginekološko kliniko v Ljubljani, na oddelek za genetiko.
PREBERITE TUDI: Kontracepcijska tabletka: 60 let od prve uporabe
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Test nosečnosti: je res 100-odstotno zanes...
Zanesljivost testa nosečnosti je med 96 in 97 odstotki, vendar pozor: samo če ga uporabimo pravilno, opozarjajo ginekolo...
4
Miti o zanositvi: Drži ali ne?
Če/ko želimo zanositi, se poslužujemo raznih tehnik, poslušamo vsak nasvet, ki bi pripomogel k temu, da bi hitreje zanos...
4
Teh 9 stavkov NE recite paru, ki (še) nima...
Prikrita sporočila v teh najpogostejših stavkih, ki jih sprejemajo pari brez otrok, povsem spregledajo občutke strahu, d...
4
Kaj način spanja v postelji pove o partner...
Spita s partnerjem/-ko tesno drug ob drugem ali vsak na svoji strani postelje? Spita v 'stoličko/žličko' ali s hrbtom dr...
4