|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
20.4.2007 18:08:02   
bumerang
Danes sem izvedela za situacijo, v kateri nameravam pomagati kolikor se da. Pa da ne bi sto ur brskala po internetu, prosim za pomoč tudi vas.

Punca je rodila mrtvorojenega otroka, nošenega do roka. Nezaposlena. Koliko je bila zaposlena v zadnjih treh letih še ne vem.
Par dni po porodu so jo klicali na Zavod za zaposlovanje in od nje zahtevali, da je "aktivna iskalna zaposlitve". Na pristojnem CSD so ji rekli, da ji porodniški dopust ne pripada, ker je rodila mrtvega otroka.
Punca je, normalno, sesuta. Zakonov ne pozna in je verjela na besedo. Na srečo je bila vsaj toliko, da je stopila do osebne zdravnice, ki ji je dala bolniško, na kateri je zdaj kaka dva tedna.
Mama pravi, da verjetno ni dobila niti zneska, ki pripada vsaki mamici za nakup potrebščin. Da je prosila za enkratno denarno pomoč in potem da je dobila nakazan en znesek, obeh pa zagotovo ne.

Zdaj pa - zakon o starševskem varstvu ji priznava 42 dni porodniškega dopusta (in seveda tudi 28 dni pred porodom). Verjetno je v tem času upravičena do določenega zneska tudi, če ni bila zaposlena eno leto (?se mi zdi) v zadnjih treh letih; drži?
Kaj ji še pripada?

Pomoč, prosim!

_____________________________

Ustavi se in prišel boš!
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
20.4.2007 19:41:02   
Lunc_a
http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/zakonZSDP.asp
http://www.kid-pina.si/~mdsskp/zakonodaja/02.htm
http://www2.gov.si/zak/Zak_vel.nsf/6cc0f8eb53e70b6ac1256611004e432b/c12563a400338836c1256b0c004d6a12?OpenDocument
v bistvu ti na vseh straneh isto piše,so samo različni viri

LP

(odgovor članu bumerang)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
20.4.2007 19:53:51   
čaki
moja kolegica je tud roila mrtvega, pa je bla doma po porodu 3 mesece, ker ti kao tolk pripada. od treh mesecev naprej pa je nega za dojenčka. saj ko dobiš pole za porodniško s socialne tud najprej dobiš pogodbo za 3m, po teh treh pa še do konca. vsaj jaz sem mela tko

(odgovor članu Lunc_a)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
20.4.2007 19:59:37   
bumerang
Ne, tri mesece ti zagotovo ne pripada, ker piše v zakonu, da materi mrtvorojenega otroka pripada 42 dni po rojstvu otroka.

Mene bolj zanima denar, ki bi ga morala dobiti v tem času 28+42 dni - tako kot ostale nezaposlene matere, ki rodijo. Kaj je to "starševski dodatek" ali kaj? Teh doklad ravno ne razumem, ker sem sama zaposlena.

_____________________________

Ustavi se in prišel boš!

(odgovor članu čaki)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
20.4.2007 22:13:44   
Sibil_
Dobiti bi morala približno 40.000 bivših sit na mesec, torej nekje 100.000 bivših sit (za recimo dva meseca in pol).Za tisti paket ob rojstvu pa ne vem, če je upravičena, dvomim, oziroma bi ga morala vrnit po moje.user posted image

Zavod pa je čudno, da ji je težil.Kaj to je Koper?Lahko se nmalo pozanimam, če je  Koper, ker je res čudno, namreč na Zavod se ji ni treba prijavit če noče.

Pazi naj edino za zdravstveno, ker če jo csd odjavi iz porodniške se mora ona ponovno prijavit nekako (ali preko moža ali preko Zavoda ali preko csd).

LP,
Sibil

_____________________________

Moja dva srčka:

angelček Patrik - 13.10.2004 - 05.04.2011
Lukas - 28.02.2007

(odgovor članu bumerang)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
20.4.2007 23:28:18   
Anonimen
Če v Zakonu piše, da materi mrtvorojenega otroka pripada 42 dni porodniškega dopusta, potem bo verjetno to držalo. Za zaposlene in za nezaposlene. S to razliko, da gre zaposlena mati oz. nosečnica na porodniški dopust 28 dni pred predvidenim PDP, nezaposlena mati pa je že tako ali tako ves čas doma, torej se ji porodniški dopust šteje od dneva poroda dalje. In nič prej. Od tistega dneva dalje je tudi upravičena do starševskega dodatka. Paket oz. denarno nadomestilo pa tako ali tako prejmeš že pred PDP.
Punca je torej paket oz. denarno nadomestilo že dobila, potrdilo zdravnice za bolniški dopust pa je načeloma nekoristno, saj je brezposelna, starševski dodatek pa ji za mesec dni in pol pripada tudi brez tega. In če ni glede na vse ostale pogoje upravičena do DSP ali IDSP, potem drugih finančnih pomoči države takorekoč ni. Žal.

(odgovor članu bumerang)
  Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
21.4.2007 1:52:12   
bumerang
Ne, bolniški list ni nekoristen, ker jo sicer kličejo na Zavod za zaposlovanje in od nje zahtevajo, da se zglasi pri njih, udeležuje razgovorov in kaj jaz vem še česa.
Denarno nadomestilo namesto paketa je dobila te dni, moram pa še preverit, če je bilo to res to ali kaj drugega.

Zavod je izolski. Sibil, hvala za intervencijo, bova na privat. Ker ta zgodba je ena taka svinjarija naše države, da sem čisto user posted image .
Na Zavodu pa seveda hoče biti prijavljena, saj ima od tega koristi, ampak, za božjo voljo, potem ko ji zaradi zdravniške napake umre otrok, bo imela ja ene par tednov pravice, da se sestavi!!!

Zakaj pa se nezaposlenim, ki so zavarovane preko Zavoda, porodniška ne šteje 28 dni pred porodom? Oz. je to preverjena informacija ali se ti, Kerensa, samo zdi?

Ker če se ji porodniška začne 28 dni prej, potem je že za ta čas upravičena za starševski dodatek.


6. člen
(zavarovanci za starševsko varstvo)
Zavarovanci za starševsko varstvo so:

...
7. brezposelne osebe, ki prejemajo denarno nadomestilo od Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje,...


19. člen
(način izrabe porodniškega dopusta)
Mati mora nastopiti porodniški dopust 28 dni, lahko pa 42 dni pred predvidenim datumom poroda, ki ga določi ginekolog. Če mati ne nastopi porodniškega dopusta v tem roku, neizrabljenega dela porodniškega dopusta ne more izrabiti po otrokovem rojstvu, razen v primeru, če je porod nastopil pred predvidenim datumom.



_____________________________

Ustavi se in prišel boš!

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
21.4.2007 6:07:43   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: bumerang
Ne, bolniški list ni nekoristen, ker jo sicer kličejo na Zavod za zaposlovanje in od nje zahtevajo, da se zglasi pri njih, udeležuje razgovorov in kaj jaz vem še česa.

Mislila sem, da je bolniški list nekoristen za prejemanje starševskega dodatka.
Zakaj pa se nezaposlenim, ki so zavarovane preko Zavoda, porodniška ne šteje 28 dni pred porodom? Oz. je to preverjena informacija ali se ti, Kerensa, samo zdi?

Kako to misliš - zavarovana preko Zavoda za zaposlovanje? Če je upravičenka do starševskega dodatka, potem je zavarovana kot občanka ali pa po partnerjevi zaposlitvi. Če pa prejema denarno nadomestilo za brezposlenost z Zavoda za zaposlovanje, potem pa ni upravičenka do starševskega dodatka, zavarovana pa je na podlagi pravic iz preteklega delovnega razmerja. Ampak pri njej očitno ni tako.
Brezposelnim, ki so upravičenci do starševskega dodatka, se porodniški dopust PREVERJENO (iz lastnih izkušenj, 2x) šteje od dneva poroda dalje, saj so, kot sem že rekla, kot brezposelni ves čas doma in jim ni potrebno od nikoder prej oditi "počivat" (kakor npr. zaposlenim, ki naj bi se 28 dni pred PDP v miru pripravljale doma na porod).
6. člen
(zavarovanci za starševsko varstvo)
Zavarovanci za starševsko varstvo so:

...
7. brezposelne osebe, ki prejemajo denarno nadomestilo od Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje,...
19. člen
(način izrabe porodniškega dopusta)
Mati mora nastopiti porodniški dopust 28 dni, lahko pa 42 dni pred predvidenim datumom poroda, ki ga določi ginekolog. Če mati ne nastopi porodniškega dopusta v tem roku, neizrabljenega dela porodniškega dopusta ne more izrabiti po otrokovem rojstvu, razen v primeru, če je porod nastopil pred predvidenim datumom.

Kakor sem rekla - če je upravičenka do starševskega dodatka, potem ne prejema nadomestila z Zavoda za zaposlovanje. Oboje ne gre. Edina varianta je, da bi nastopila porodniški dopust v času prejemanja nadomestila z Zavoda za zaposlovanje. Potem bi prejemala porodniško nadomestilo, do katerega bi bila upravičena v času celotnega porodniškega dopusta, višina pa bi bila odvisna od povprečja plač, ki jih je prejemala v času zaposlitve. Ampak to je nekaj čisto drugega kakor starševski dodatek.

(odgovor članu bumerang)
  Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
21.4.2007 7:46:43   
bumerang
Saj pravim, da o nezaposlenosti nimam pojma. user posted image
Na srečo.

Včeraj zvečer sem dobila informacije, da v zadnjih treh letih ni bila zaposlena eno leto (oz. je vedno delala na črno) torej je zavarovana kot občanka. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljena kot aktivna iskalka zaposlitve.
Torej verjetno prejema mesečno kakšno podporo.
Kako se imenuje ta podpora in kakšen je znesek?

To, da ima pravico do 42 dni porodniškega dopusta po dnevu poroda torej drži.
Prinaša to s seboj kakšen znesek? Kolikšen? Ga izplača CSD?
Nekje v zakonu sem zasledila, da se starševski dodatek izključuje z drugimi prejemki. Torej če dobiva kakršnokoli mesečno podporo, potem ji bo ta v tem času ukinjena. Torej moram ugotoviti, kateri znesek je višji.

Saj v bistvu je njena situacija enaka kot situacija katerekoli pred porodom nezaposlene mamice, samo da bo ona te podpore deležna le 42 dni, hkrati pa bo v tem času upravičena do počivanja.



_____________________________

Ustavi se in prišel boš!

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
21.4.2007 18:56:05   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: bumerang
Torej verjetno prejema mesečno kakšno podporo.
Kako se imenuje ta podpora in kakšen je znesek?

Ta podpora se imenuje DSP (denarna socialna ponoč) in znaša maximalno cca. 200 € mesečno (pod določenimi pogoji). Če pa je njen mož/partner zaposlen in če ne igra "samohranilke" in če njen mož/partner zasluži več, kakor je cenzus za par (cca. 350 €), potem pa ne prejema ničesar. Morda edino 1x na pol leta IDSP (izredno denarno socialno pomoč), pa še to dvomim, če je v družini služba.
To, da ima pravico do 42 dni porodniškega dopusta po dnevu poroda torej drži. Prinaša to s seboj kakšen znesek? Kolikšen? Ga izplača CSD?

Ja, ga. Za 42 dni je upravičena do starševskega dodatka, ki znaša mesečno cca. 170 € in ni odvisen od partnerjevih dohodkov. Prvi mesec bi torej prejela poln znesek, drugi mesec pa cca. polovičnega. Izplača ga MDDSZ (ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve) na njen TRR na podlagi odobrene odločbe s CSD, kar pomeni, da mora ona na pristojni CSD (v občini stalnega bivališča) oddati izpolnjeno vlogo z vsemi potrebnimi dokazili oz. dokumenti.
Nekje v zakonu sem zasledila, da se starševski dodatek izključuje z drugimi prejemki. Torej če dobiva kakršnokoli mesečno podporo, potem ji bo ta v tem času ukinjena. Torej moram ugotoviti, kateri znesek je višji.

Žalostno, pa vendar - zaprosi lahko še za IDSP za povrnitev stroškov pogreba. Seveda ji ne bodo povrnili celote, ampak cca. 400 € pa.

(odgovor članu bumerang)
  Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
22.4.2007 8:48:26   
bumerang
No, vsaj stroške pogreba so ji povrnili, to mi je telefonsko povedala mama v soboto.
Ostale pogoje bom preverila in jo po tvojih napotkih usmerila. Moram pa res pogledati po njenih izpiskih kaj je prejela in česa ne.
Kerensa, hvala.
Si mi prihranila veliko telefonarjenja in tekanja naokoli!

_____________________________

Ustavi se in prišel boš!

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
25.4.2007 15:49:38   
Sibil_
Kerensa-ni res kar praviš oziroma če so tebi tako rekli, so te malo zeznili.

Tudi nezaposlenim se prične "porodniška" 28 dni pred pdp in traja eno leto vse skupaj (prvo 105 dni nega in varstvo al kaj je že in potem še 280 dni al koliko spet ne vem česa še).Vglavnem-tudi za 28 dni pred pdp ima punca pravico do denarja.user posted image

LP,
SIbil

_____________________________

Moja dva srčka:

angelček Patrik - 13.10.2004 - 05.04.2011
Lukas - 28.02.2007

(odgovor članu bumerang)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
25.4.2007 17:05:44   
Maggie
Tudi jaz povem iz izkušenj: odločbo za starševski dodatek dobiš šele, ko se ti rodi otrok in denar od datuma poroda dalje in čisto nič za nazaj...

(odgovor članu Sibil_)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
25.4.2007 21:25:35   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: sibil
Tudi nezaposlenim se prične "porodniška" 28 dni pred pdp in traja eno leto vse skupaj (prvo 105 dni nega in varstvo al kaj je že in potem še 280 dni al koliko spet ne vem česa še).Vglavnem-tudi za 28 dni pred pdp ima punca pravico do denarja.user posted image


Točno tako.

(odgovor članu Sibil_)
  Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: mrtvorojeni otrok - brez porodniške?!
31.5.2007 20:01:57   
Lianna
Obrni se na www.solzice.com oni ti bodo znali najbolj svetovati.

info@solzice.com

< Sporočilo je popravil Lianna -- 31.5.2007 20:04:02 >

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 15
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?