|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Noseča in brezposelna
15.3.2011 14:58:37   
zmajaz
Ni za kaj user posted image

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu drejčy)
Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: Noseča in brezposelna
23.4.2011 12:55:59   
flora1983
Tudi mene nekaj zanima. Trenutno sem v podaljšani podorniški do začetka junija 2011. Pred porodniško sem bila v delovnem razmerju za določen čas. Vendar mi je pogodba ob nastopu porodniške potekla Sedaj sem ponovno noseča, tokrat rizično in me sedaj zanima kakšne so moje možnosti. 1 Ali se zaposliti pri sorodniku,m ker v novo delovno razmerje me drugi gotovo ne bodo vzeli. Ali iti na zavod (možnost 2). Zanima me tudi, če je možno zaradi rizične nosečnosti nastopiti bolniško že v času porodniške ali ne. Ter koliko delovne dobe moraš imeti, da ti pripada 6 mesecev zavoda? Po mojih izračunih bom imela jaz po izteku porodniške 26 mesecev delovne dobe. Aja pa zanima me tudi kako je s tem, če si na zavodu in v bolniški, ali se ti lahko prejemanje nadomestila v tem primeru podaljša ali ne?. Prosim lepo za odgovore saj bo vsaka informacija dobrodošla. 

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: Noseča in brezposelna
4.5.2011 20:31:40   
acitak
flora1983 kolk je meni znano je po novem od 1.1.2011 da dobiš nadomestilo od zavoda za 3 mesece, če imaš delovne dobe 9 mesecev v zadnjih 24 mesecih brez bolniške...nevem pa kako je z 6 mesečnim nadomestilom...po moje pošlji mail na zrszz...

_____________________________

12.01.2009 se nama je pridružil Niko
20.12.2011 pa se nam je pridružila Mia

(odgovor članu flora1983)
Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: Noseča in brezposelna
9.5.2011 15:43:43   
martythezebra
Živjo,
Imam eno vprašanje glede porodniške...
Januarja 2012 naj bi imela rok. V zadnjih treh letih sem bila zaposlena za dobo 12 mesecev, se pravi bi dobivala porodniško?
Sedaj pa naj bi dobila zaposlitev preko zavoda za dva meseca (usposabljanje), potem pa bi me delodajalka mogoče tudi zaposlila.
Ali bom upravičena v vsakem primeru do porodniške, tudi če me delodajalka ne zaposli?
Hvala za odgovore in lp

(odgovor članu acitak)
Neposredna povezava do sporočila: 29
   RE: Noseča in brezposelna
9.5.2011 19:43:25   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: martythezebra
Živjo,
Imam eno vprašanje glede porodniške...
Januarja 2012 naj bi imela rok. V zadnjih treh letih sem bila zaposlena za dobo 12 mesecev, se pravi bi dobivala porodniško?
Sedaj pa naj bi dobila zaposlitev preko zavoda za dva meseca (usposabljanje), potem pa bi me delodajalka mogoče tudi zaposlila.
Ali bom upravičena v vsakem primeru do porodniške, tudi če me delodajalka ne zaposli?
Hvala za odgovore in lp

Če boš zaposlena, boš dobila porodniško kot povprečje plač v zadnjih 12 mesecih pred oddajo vloge, pri čemer se ti bo za mesece brezposelnosti vzelo 55% minimalne plače.

Če boš brezposelna, imela pa boš najmanj 12 mesecev zavarovanja za starševsko varstvo v zadnjih 3 letih pred nastopom porodniške, pa boš dobila porodniško, ki se bo računala takole: 55 % minimalne plače + 2 % zavarovanja za starševsko varstvo v zadnjih 3 letih pred nastopom porodniške, vendar skupno največ 105 % minimalne plače. Štejejo se meseci, ko si prejemala plačo, porodniško, bolniško ali nadomestilo za brezposelnost. Če je teh mesecev samo 12, potem dobiš porodniško v višini 55 + 12*2= 79 % minimalne plače. Če je teh mesecev zavarovanja več, pa več.

Če ne izpolnjuješ ne enega ne drugega pogoja, pa dobiš samo starševski dodatek (cca. 197 eur).

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu martythezebra)
Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: Noseča in brezposelna
14.6.2011 16:14:19   
Helgga
Živjo Zmajaz,
tudi jaz bi te prosila za pomoč, saj mi žal zadeve niso jasne tako, da bi se znala odločiti kaj in kako.

1. Rok poroda imam 18.11.2011., torej nastop porodniške z 21.10.2011. Vlogo bi želela oddati že avgusta, ker želim zajeti čimveč mojih prihodkov iz leta 2010, ko sem bila še zaposlena inimela dobro plačo. Torej upam na to, da mi bodo obračunavali teh 12 mesecev z vključno Avgustom 2010. Ali je to realno možno?

2. Stanje v 2011:
   - januarja izplačano še zadnje nadomestilo Zavoda (pripadalo mi je 3 mesečno  
     nadomestilo, od 1.10. do 31.12. 2010)
   - brezposelna
   - od 1.3. do 1.5. usposabljanje, za katerega sem prejela plačilo, nisem pa
     prepričana , da sem imela v tem času krite bilo kakšne prispevke za starševsko
     varstvo? Osnovno zdravstveno si od 1.1.2011 plačujem sama, kot tudi
     dodatno zavarovanje.
   - z 10.6. so mi odobrili denarno socialno pomoč, za 3 mesece, torej do vključno 
     avgusta. Ali so s tem kriti  tudi prispevki za starševsko varstvo itd.?
 
3. Stanje v 2010:
   - zaposlena od januarja do vključno septembra (povprečje prejete bruto plače
     za teh 9 mesecev je znašala 1.864€)
   - oktober, november, december izkoristila pripadajoče nadomestilo za   
     brezposelnost (697€ neto)

4. Stanje v 2009, 2008:
   - zaposlena od maja do decembra (povprečje prejete bruto plače znaša 2.000€)
   - svoj s.p. od 1.10.2008 do 1.5. 2009

Vprašanj imam kar nekaj :)

1.) Ali se mi splača fiktivna zaposlitev, in če ja;
     - od kdaj do kdaj (za koliko časa? lahko jo še za nazaj naredim, od 1.5., če je
       bistveni vpliv na izračun porodniške)
     - kakšna naj bo višina plače, da se mi bistveno pozna pri izračunu
     - kakor razumem, je za minimalno plačo (748€) potrebno delodajalcu    
       povrniti cca. 286€ prispevkov?
     - kaj je bolje- ali naj ta fiktivna zaposlitev traja le dokler ne vložim obrazca na
       CSD, ali naj traja do nastopa porodniške
     - v mojem primeru (partner je odšel, delno rizična nosečnost) bi bila morda       
       opcija za pridobitev bolniške. Kar bi pomenilo, da ne bi rabila morda plačevati
       več prispevke po 30-ih dneh bolniške, ne?
 
2.) Ali je skoraj vseeno, če ostanem brezposelna, tukaj si ne znam izračunati, kaj
     to pomeni?
     - Kaj pomeni, če dobivam porodniško nadomestilo
    - kaj pomeni, če dobivam porodniški dopust

3.)Kaj so potem še drugi prejemki, na katere lahko računam kot mamica samohranilka?
   - starševski dodatek?
   - enkratna pomoč države ob rojstvu otroka (279€)
   - enkratna pomoč občine (opcijsko)
   - otroški dodatek (odvisen od dohodkovnega razreda mene ali tudi očeta? Je pa od 20-115€, od 1-18 leta?)
   - alimetacija (kako se to izračuna?)

Sigurno sem še kaj spustila, za vsak nasvet bom zelo hvaležna, saj se moram čimprej odločiti kako in kaj naprej.

Hvala!!!









  



  




(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 31
   RE: Noseča in brezposelna
15.6.2011 10:26:04   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
1. Rok poroda imam 18.11.2011., torej nastop porodniške z 21.10.2011. Vlogo bi želela oddati že avgusta, ker želim zajeti čimveč mojih prihodkov iz leta 2010, ko sem bila še zaposlena inimela dobro plačo. Torej upam na to, da mi bodo obračunavali teh 12 mesecev z vključno Avgustom 2010. Ali je to realno možno?

Vlogo je mogoče oddati najhitreje 60 dni pred PDP, prej je ne sprejmejo - ti jo torej lahko oddaš najhitreje 18.9.
IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
2. Stanje v 2011:
      - od 1.3. do 1.5. usposabljanje, za katerega sem prejela plačilo, nisem pa
     prepričana , da sem imela v tem času krite bilo kakšne prispevke za starševsko
     varstvo? Osnovno zdravstveno si od 1.1.2011 plačujem sama, kot tudi
     dodatno zavarovanje.

Če si si morala sama plačevati prispevke za osn. zdr. zav., potem tudi drugih prispevkov nisi imela plačanih iz naslova tega usposabljanja, torej se ti meseci ne štejejo pri porodniški.
IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
   - z 10.6. so mi odobrili denarno socialno pomoč, za 3 mesece, torej do vključno 
     avgusta. Ali so s tem kriti  tudi prispevki za starševsko varstvo itd.?

Žal ne - in se to tudi prav nič ne šteje za porodniško.
IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
  3. Stanje v 2010:
   - zaposlena od januarja do vključno septembra (povprečje prejete bruto plače
     za teh 9 mesecev je znašala 1.864€)
   - oktober, november, december izkoristila pripadajoče nadomestilo za   
     brezposelnost (697€ neto)
4. Stanje v 2009, 2008:
   - zaposlena od maja do decembra (povprečje prejete bruto plače znaša 2.000€)
   - svoj s.p. od 1.10.2008 do 1.5. 2009

Če prav razumem, si bila v zadnjih 3 letih, gledano od 18.11.2011 nazaj, zavarovana skupno 17 mesecev: 18. 11. do 31. 12. 2008 - to je dober mesec, v letu 2009 jan-konec aprila, torej 4 mesece, in leta 2010 celo leto - 9 mesecev zaposlitve +3 mesece nadomestila za brezposelnost. Če boš na dan nastopa porodniške brezposelna, bi ti iz tega naslova pripadalo t.i. starševsko nadomestilo brez starševskega dopusta v višini: 55 + 17*2 = 89 % minimalne plače
IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
1.) Ali se mi splača fiktivna zaposlitev,

Jaz bi rekla, da se ti fiktivna zaposlitev ne splača, ker boš, tako kot si si ti to zamislila, imela več stroškov kot pa potem od tega koristi in boš na koncu skupno gledano na slabšem, kot če koristiš starševsko nadomestilo brez starševskega dopusta, ki ti pripada, ker si bila v zadnjih 3 letih pred nastopom porodniške več kot 12 mesecev zavarovana za starševsko varstvo. Ja - delodajalcu je treba od minimalne plače povrniti 286 € prispevkov na mesec, moraš pa upoštevati še, da ti bo durs za te fiktivne plače zaračunal še dohodnino, ker kar se njih tiče si te plače prejela, čeprav jih v resnici nisi. Varianta, da bi bila zaposlena samo do oddaje vloge, potem pa več ne, sploh ne pride v poštev, ker je za pravico do porodniške pommebno, da si zaposlena oz. zavarovna za starševsko varstvo dan pred nastopom porodniške, če ne ti ta ne pripada. Poleg tega moraš vedeti še to, da se itak štejejo samo plače, ki so že izplačane do dneva oddaje vloge, kar pomeni, da ti zadnja ali celo zadnji dve plači itak celo izpadeta iz izračuna. kar se bolniške tiče, ti jo ZZZS res plačuje od 30 dni dalje, vendar samo, če to odobri komisija in še na eno zadevo se rado pozabi - delodajalec mora plačati pravih 30 DELOVNIH dni, ne koledarskih, torej v resnici skoraj mesec in pol bolniške.
IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
3.)Kaj so potem še drugi prejemki, na katere lahko računam kot mamica samohranilka?
   - starševski dodatek?
   - enkratna pomoč države ob rojstvu otroka (279€)
   - enkratna pomoč občine (opcijsko)
   - otroški dodatek (odvisen od dohodkovnega razreda mene ali tudi očeta? Je pa od 20-115€, od 1-18 leta?)
   - alimetacija (kako se to izračuna?)

Starševski dodatek dobivajo 1 leto mamice, ki jim ne pripada starševsko nadomestilo (po domače rečeno porodniška).
Enkratna pomoč države ob rojstvu otroka (to je lahko paket ali denar) ti vsekakor pripada, za občinsko pomoč je odvisno od tega, v kateri občini si - tiste občine, ki to dajo, dajo vsem novorojenčkom (seveda je treba dati vlogo, če ne ni nič), z izjemo LJ, ki da samo socialno ogroženim - kareri so to, pa odloča LJ CSD.
Otroški dodatek ti seveda tudi pripada - od rojstva dalje, ne šele od 1. leta - višina odvisna od dohodkov staršev. Če te je oče otroka zapustil, bo moral plačevati preživnino in v tem primeru se njegovi dohodki ne bodo šteli za OD, ampak se bo štela višina preživnine. Preživnine (ali alimentacije, kot ji praviš) pa ne moreš izračunati po nekem splošnem ključu, ampak je načeloma stvar dogovora med vama z očetom otroka, če ne moreta doseči sporazuma glede tega, pa višino določi sodišče na podlagi njegovih prihodkov.



< Sporočilo je popravil zmajaz -- 15.6.2011 10:29:01 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Helgga)
Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: Noseča in brezposelna
15.6.2011 13:35:46   
Helgga
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
1. Rok poroda imam 18.11.2011., torej nastop porodniške z 21.10.2011. Vlogo bi želela oddati že avgusta, ker želim zajeti čimveč mojih prihodkov iz leta 2010, ko sem bila še zaposlena inimela dobro plačo. Torej upam na to, da mi bodo obračunavali teh 12 mesecev z vključno Avgustom 2010. Ali je to realno možno?

Vlogo je mogoče oddati najhitreje 60 dni pred PDP, prej je ne sprejmejo - ti jo torej lahko oddaš najhitreje 18.9.
IZVIRNO SPOROČILO: Helgga

OK, razumem. POtem mi je na CSD dala napačno informacijo, češ da lahko že avgusta to naredim. Očitno je imela v mislih nastop porodniške, ne pa PDP.
2. Stanje v 2011:
      - od 1.3. do 1.5. usposabljanje, za katerega sem prejela plačilo, nisem pa
     prepričana , da sem imela v tem času krite bilo kakšne prispevke za starševsko
     varstvo? Osnovno zdravstveno si od 1.1.2011 plačujem sama, kot tudi
     dodatno zavarovanje.

Če si si morala sama plačevati prispevke za osn. zdr. zav., potem tudi drugih prispevkov nisi imela plačanih iz naslova tega usposabljanja, torej se ti meseci ne štejejo pri porodniški.
IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
   - z 10.6. so mi odobrili denarno socialno pomoč, za 3 mesece, torej do vključno 
     avgusta. Ali so s tem kriti  tudi prispevki za starševsko varstvo itd.?

Žal ne - in se to tudi prav nič ne šteje za porodniško.
IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
3. Stanje v 2010:
   - zaposlena od januarja do vključno septembra (povprečje prejete bruto plače
     za teh 9 mesecev je znašala 1.864€)
   - oktober, november, december izkoristila pripadajoče nadomestilo za   
     brezposelnost (697€ neto)
4. Stanje v 2009, 2008:
   - zaposlena od maja do decembra (povprečje prejete bruto plače znaša 2.000€)
   - svoj s.p. od 1.10.2008 do 1.5. 2009

Če prav razumem, si bila v zadnjih 3 letih, gledano od 18.11.2011 nazaj, zavarovana skupno 17 mesecev: 18. 11. do 31. 12. 2008 - to je dober mesec, v letu 2009 jan-konec aprila, torej 4 mesece, in leta 2010 celo leto - 9 mesecev zaposlitve +3 mesece nadomestila za brezposelnost. Če boš na dan nastopa porodniške brezposelna, bi ti iz tega naslova pripadalo t.i. starševsko nadomestilo brez starševskega dopusta v višini: 55 + 17*2 = 89 % minimalne plače
IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
Nisva se čisto prav razumeli, ker sem pozabila napisati letnico, in tega potem pride več mesecev! Ali si lahko prosim še enkrat pogledaš? Po novem to znese torej 25 mesecev zaposlitve, ali ne?:
- zaposlena od maja do decembra 2009 (povprečje prejete bruto plače znaša 2.000€)
   - svoj s.p. od 1.10.2008 do 1.5. 2009

O kateri minimalni plači potem tukaj govoriva: o "gospodarski" (748,00€ bruto) ali o tisti "socialni" (660,74€ bruto)?
Ali res velja, da če bi bila zaposlena, s prikazano minimalno plačo, da mi potem država ob nastopu porodniške vzame za osnovo Povprečno plačo v Sloveniji?

1.) Ali se mi splača fiktivna zaposlitev,

Jaz bi rekla, da se ti fiktivna zaposlitev ne splača, ker boš, tako kot si si ti to zamislila, imela več stroškov kot pa potem od tega koristi in boš na koncu skupno gledano na slabšem, kot če koristiš starševsko nadomestilo brez starševskega dopusta, ki ti pripada, ker si bila v zadnjih 3 letih pred nastopom porodniške več kot 12 mesecev zavarovana za starševsko varstvo.
OK. Samo kako je pa z delovno dobo, zavarovanji, v primeru bolniške...
Na CSD-ju pravi, da imam opcije:
- fiktivna zaposlitev 1 mesec pred (zdaj pa ne vem) ali pred 18.9. ali pred 21.10, in potem ni prekinitve =aktivna zaposlitev do konca porodniške
- isto zaposlitev 1 mesec prej, a prekinitev takoj po nastopu (kaj zdaj, po nastopu PD ali po oddaji vloge za porodniško?) = teče zavarovanje za bolezni in invalid. in pok., za brezposel., in staršev., ker me CSD zavaruje
- da ostanem brezposelna, in prejemam Starševski dodatek=195€/mesec (te opcije ne razumem čisto- ali potem ne prejemam tudi Starševskega nadomestila, če prejemam Starševski dodatek?)

Ja - delodajalcu je treba od minimalne plače povrniti 286 € prispevkov na mesec, moraš pa upoštevati še, da ti bo durs za te fiktivne plače zaračunal še dohodnino, ker kar se njih tiče si te plače prejela, čeprav jih v resnici nisi. Varianta, da bi bila zaposlena samo do oddaje vloge, potem pa več ne, sploh ne pride v poštev, ker je za pravico do porodniške pommebno, da si zaposlena oz. zavarovna za starševsko varstvo dan pred nastopom porodniške, če ne ti ta ne pripada.
Se pravi, da je potrebno, da sem zaposlena na dan oddaje vloge in na dan pred nastopom porodniške?
Po tej logiki bi lahko oddala vlogo le kak teden pred nastopom porodniške, kar pa mi ne ustreza, ker potem izgubim plačo od septembra 2010 v izračunu.
Se pravi, da ni nobene opcije, da se npr. zaposlim le teden prej in sem tako vsaj zavarovana in mi teče delovna doba?
Poleg tega moraš vedeti še to, da se itak štejejo samo plače, ki so že izplačane do dneva oddaje vloge, kar pomeni, da ti zadnja ali celo zadnji dve plači itak celo izpadeta iz izračuna.
V letu 2011 to misliš, ne? Bo pa sigurno zajeta plača od septembra 2010?
kar se bolniške tiče, ti jo ZZZS res plačuje od 30 dni dalje, vendar samo, če to odobri komisija in še na eno zadevo se rado pozabi - delodajalec mora plačati pravih 30 DELOVNIH dni, ne koledarskih, torej v resnici skoraj mesec in pol bolniške.

IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
3.)Kaj so potem še drugi prejemki, na katere lahko računam kot mamica samohranilka?
  - starševski dodatek?
  - enkratna pomoč države ob rojstvu otroka (279€)
  - enkratna pomoč občine (opcijsko)
  - otroški dodatek (odvisen od dohodkovnega razreda mene ali tudi očeta? Je pa od 20-115€, od 1-18 leta?)
  - alimetacija (kako se to izračuna?)

Starševski dodatek dobivajo 1 leto mamice, ki jim ne pripada starševsko nadomestilo (po domače rečeno porodniška).
Enkratna pomoč države ob rojstvu otroka (to je lahko paket ali denar) ti vsekakor pripada, za občinsko pomoč je odvisno od tega, v kateri občini si - tiste občine, ki to dajo, dajo vsem novorojenčkom (seveda je treba dati vlogo, če ne ni nič), z izjemo LJ, ki da samo socialno ogroženim - kareri so to, pa odloča LJ CSD.
Otroški dodatek ti seveda tudi pripada - od rojstva dalje, ne šele od 1. leta - višina odvisna od dohodkov staršev. Če te je oče otroka zapustil, bo moral plačevati preživnino in v tem primeru se njegovi dohodki ne bodo šteli za OD, ampak se bo štela višina preživnine. Preživnine (ali alimentacije, kot ji praviš) pa ne moreš izračunati po nekem splošnem ključu, ampak je načeloma stvar dogovora med vama z očetom otroka, če ne moreta doseči sporazuma glede tega, pa višino določi sodišče na podlagi njegovih prihodkov.




Hvala za vse odgovore. Zanimivo, da npr. računovodkinja pa navija za to, da se zaposlim...ker mi naj bi to izdatno dvignilo višino porodniške. Samo če pa sama izračunavam po Informativni izračun višine osnove starševskega nadomestila na CSD Šiška (s tem, da vzamem plačo od sept.2010, podam bruto znesek za nadomestilo, za ostale mesece pa pustim prazno=minimalna plača), pridem na 536€,
če pa bi se zaposlila za minimalno plačo za Junij, Julij, Avgust, (748€), pridem na 612,72€.
S tem, da bi seveda morala za 3 mesece vračati prispevke 286€/mesec+dohodnina (nimam pojma, koliko to je).
Plus da je iz vidika "aktivne porodniške" potrebno biti zaposlena potem do 21.10, kar nanese dodatnih 2 meseca prispevkov. Imam prav, da se tole skoraj ne izplača?

Vprašala bi te še sledeče: če želim, da očetovski dopust koristi nekdo drug (npr. prijatelj), ali je to možno?
Ali je tudi možno pustiti prano polje za očeta, če to ne želim zdaj dorečti? Ne bi želela kasneje imeti vse tiste komplikacije, da mora novi partner zaprositi za posvojitev itd., če se lahko kako temu ognem...
A po drugi strani mi pa potem alimentacija ne pripada...argh...

lp Hellga

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: Noseča in brezposelna
15.6.2011 14:34:44   
zmajaz
To je potem 25 mesecev zaposlitve, ja, porodniška pa potemtakem 105 % minimalne plače (cca. 660 eur bruto je osnova + 5% = 693 eur bruto). O tem, da bi ti vzeli za osnovo povprečno plačo ni govora - vzamejo se prihodki v zadnjih 12 mesecih, pri čemer se za mesece, ko nisi bila zavarovana za starševsko varstvo, vzame 55% minimalne plače - in to te "socialne". 12 mesecev se gleda od datuma oddaje vloge nazaj, tako da, kateri meseci bodo zajeti, je odvisno od tega, kdaj oddaš vlogo. Izračuni, ki jih dobiš na strani CSD Šiška običajno kar držijo.

Če boš brezposeln,a ti ne bo pripadal starševski dodatek, ker izpolnjuješ pogoje za starševsko nadomestilo brez dopusta - tu ti je dala svetovalka narobe informacijo, ali pa morda ni vedela,da izpolnjuješ ta pogoj (najmanj 12 mesecev zavarovanja v zadnjih 3 letih). Višina, kot pravim zgoraj - 105 % minimalne plače, kar je tudi maksimum, kar je mogoče dobiti po tem principu.

Velja med drugim tudi tole
"Upravičenci do starševskega nadomestila, ki nimajo pravice do starševskega dopusta, so v času prejemanja starševskega nadomestila obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovani, zavarovani za primer brezposelnosti in za starševsko varstvo. Upravičenci so tudi zdravstveno zavarovani za primer bolezni in poškodbe zunaj dela, in sicer za plačilo zdravstvenih storitev, za povračilo potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino. "

Ne da bi koga hotela žaliti, še najmanj nekoga, ki ga ne poznam, ampak videla sem že vse preveč "pametnih" nasvetov "pametnih" računovodij - tvoja računovodkinja očitno sploh ne pozna te variante starševskega nadomestila brez starševskega dopusta ...

Ker ti itak pripada starševsko nadomestilo brez dopusta, jaz osebno v tvojem konkretnem primeru NIKAKOR NE bi šla v fiktivno zaposlitev, ker boš imela same skrbi, nevščenosti, stroške, na koncu pa še nižjo porodniško, kot ti pripada že zdaj.

Očetovski dopust pa dvomim, da bo lahko koristil kdo drug kot oče otroka - ne bom pa nič trdila, ker se še nisem srečala s takim primerom. Je pa dejstvo, da je mogoče očetovski dopust izkoristiti do 6. meseca otrokove starosti in ti ni treba ta trenutek še ničesar oddajati - vloga se mora dati najpozneje 30 dni pred začetkom koriščenja te pravice.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 15.6.2011 14:36:14 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Helgga)
Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: Noseča in brezposelna
17.6.2011 8:10:22   
Helgga
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

To je potem 25 mesecev zaposlitve, ja, porodniška pa potemtakem 105 % minimalne plače (cca. 660 eur bruto je osnova + 5% = 693 eur bruto). O tem, da bi ti vzeli za osnovo povprečno plačo ni govora - vzamejo se prihodki v zadnjih 12 mesecih, pri čemer se za mesece, ko nisi bila zavarovana za starševsko varstvo, vzame 55% minimalne plače - in to te "socialne". 12 mesecev se gleda od datuma oddaje vloge nazaj, tako da, kateri meseci bodo zajeti, je odvisno od tega, kdaj oddaš vlogo. Izračuni, ki jih dobiš na strani CSD Šiška običajno kar držijo.

Če boš brezposeln,a ti ne bo pripadal starševski dodatek, ker izpolnjuješ pogoje za starševsko nadomestilo brez dopusta - tu ti je dala svetovalka narobe informacijo, ali pa morda ni vedela,da izpolnjuješ ta pogoj (najmanj 12 mesecev zavarovanja v zadnjih 3 letih). Višina, kot pravim zgoraj - 105 % minimalne plače, kar je tudi maksimum, kar je mogoče dobiti po tem principu.

Velja med drugim tudi tole
"Upravičenci do starševskega nadomestila, ki nimajo pravice do starševskega dopusta, so v času prejemanja starševskega nadomestila obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovani, zavarovani za primer brezposelnosti in za starševsko varstvo. Upravičenci so tudi zdravstveno zavarovani za primer bolezni in poškodbe zunaj dela, in sicer za plačilo zdravstvenih storitev, za povračilo potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino. "

Ne da bi koga hotela žaliti, še najmanj nekoga, ki ga ne poznam, ampak videla sem že vse preveč "pametnih" nasvetov "pametnih" računovodij - tvoja računovodkinja očitno sploh ne pozna te variante starševskega nadomestila brez starševskega dopusta ...

Ker ti itak pripada starševsko nadomestilo brez dopusta, jaz osebno v tvojem konkretnem primeru NIKAKOR NE bi šla v fiktivno zaposlitev, ker boš imela same skrbi, nevščenosti, stroške, na koncu pa še nižjo porodniško, kot ti pripada že zdaj.

Očetovski dopust pa dvomim, da bo lahko koristil kdo drug kot oče otroka - ne bom pa nič trdila, ker se še nisem srečala s takim primerom. Je pa dejstvo, da je mogoče očetovski dopust izkoristiti do 6. meseca otrokove starosti in ti ni treba ta trenutek še ničesar oddajati - vloga se mora dati najpozneje 30 dni pred začetkom koriščenja te pravice.


Hvala Zmajaz,
če tole vse prav razumem torej vnesem v tisti obrazec na CSD Šiška mojo plačo za september, oktober 2010, bruto znesek za nadomestilo za november, december, januar, nato pa za vse preostale mesece do avgusta 2011
vnesem bruto znesek, ki si ga zgoraj izračunala:693€?
Porodniška tako znaša bruto 935,11€, ki jo bom prejemala 12 mesecev.
Dodam še Pomoč ob rosjtvu otroka (279,42€), Otroški dodatek (odvisen od mojega dohodkovnega razreda in višine očetove preživnine), in Občinski znesek, ter Preživnino.
Predvidevam, da bom do porodniške torej prejemala socialno pomoč, če me seveda kdo ne zaposli.
Po nastopu porodniške to preneha, predvidevam.

No, pa sem si razjasnila pojme, zdaj lahko še mojo svetovalko na CSD poučim kaj in kako :).

Najlepša ti hvala!


(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 35
   RE: Noseča in brezposelna
17.6.2011 9:02:04   
tjasaoasis
Mislim, da si si ti tole napačno izračunala. Naj me Zmajaz popravi ampak mislim da je takole:

1. Če boš na dan oddaje vloge za porodniško zaposlena, potem si nadomestilo izračunaš glede na stanje zadnjih 12tih mesecev pred oddajo vloge...za mesece ko si dobila plačo ali nadomestilo vneseš te bruto dohodke, za preostale mesece do avgusta 2011 pa 55% minimalne plače.

2. Če na dan oddaje vloge ne boš zaposlena pa ti je Zmajaz že izračunala višino porodniškega nadomestila in sicer 105% minimalne plače t.j. 693€.

(odgovor članu Helgga)
Neposredna povezava do sporočila: 36
   RE: Noseča in brezposelna
17.6.2011 9:35:41   
maša82
Kaj ni minimalna plača sedaj 734 € bruto, in se porodniška izračuna po tej vrednosti. Torej če imaš v zadnjih 3 letih 25 mescev zaposlitve ti pride to 105% min plače, je pol to nekaj več kot 734 € bruto. Ali se za porodniško izračunava drugačna minimalna plača?

(odgovor članu tjasaoasis)
Neposredna povezava do sporočila: 37
   RE: Noseča in brezposelna
17.6.2011 12:25:35   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: maša82

Kaj ni minimalna plača sedaj 734 € bruto, in se porodniška izračuna po tej vrednosti. Torej če imaš v zadnjih 3 letih 25 mescev zaposlitve ti pride to 105% min plače, je pol to nekaj več kot 734 € bruto. Ali se za porodniško izračunava drugačna minimalna plača?

V skladu z zakonom o usklajevanju socialnih transferjev je v letu 2011 usklajena minimalna plača 660 eur. V gospodarstvu pa velja minimalna plača 741 evrov.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu maša82)
Neposredna povezava do sporočila: 38
   RE: Noseča in brezposelna
17.6.2011 12:32:28   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
če tole vse prav razumem torej vnesem v tisti obrazec na CSD Šiška mojo plačo za september, oktober 2010, bruto znesek za nadomestilo za november, december, januar, nato pa za vse preostale mesece do avgusta 2011
vnesem bruto znesek, ki si ga zgoraj izračunala:693€?
Porodniška tako znaša bruto 935,11€, ki jo bom prejemala 12 mesecev.

Ne - vse si pomešala. Zadnjih 12 mesecev se gleda, če si na dan nastopa porodniške zaposlena. V tem primeru se za mesece brezposelnosti vzame samo 55% minimalne plače, in ne 105%. Podatkov o plači oz. prihodkih pa tako ali tako v nobenem primeru ne smeš vpisovati sama, ampak mora to nareditiizplačevalec prihodkov.

Če si pa brezposelna, imaš pa več kot 12 mesecev zav. za starš. varstvo v zadnjih 3 letih, pa sploh ni pomembno, kakšni so bili prihodki v zadnjih 12 mesecih (zato se to sploh nič ne izpolnjuje), ampak samo koliko mesecev si bila zavarovana in se izračuna višina porodniške po ključu 55% + 2 % za vsak mesec zavarovanja v zadnjih 3 letih, kar smo izračunali, da pride pri tebi 105 % minimalne plače. Tule: KLIK imaš proti dnu strani vlogo za uveljavljanje pravice do starševskega nadomestila brez dopusta - je malenkost drugačna vloga od tiste za "klasičen" porodniški dopust in ni zraven priloge o dohodkih v zadnjih 12 mesecih.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Helgga)
Neposredna povezava do sporočila: 39
   RE: Noseča in brezposelna
17.6.2011 14:08:36   
Helgga
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz


IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
če tole vse prav razumem torej vnesem v tisti obrazec na CSD Šiška mojo plačo za september, oktober 2010, bruto znesek za nadomestilo za november, december, januar, nato pa za vse preostale mesece do avgusta 2011
vnesem bruto znesek, ki si ga zgoraj izračunala:693€?
Porodniška tako znaša bruto 935,11€, ki jo bom prejemala 12 mesecev.

Ne - vse si pomešala. Zadnjih 12 mesecev se gleda, če si na dan nastopa porodniške zaposlena. V tem primeru se za mesece brezposelnosti vzame samo 55% minimalne plače, in ne 105%. Podatkov o plači oz. prihodkih pa tako ali tako v nobenem primeru ne smeš vpisovati sama, ampak mora to nareditiizplačevalec prihodkov.

Če si pa brezposelna, imaš pa več kot 12 mesecev zav. za starš. varstvo v zadnjih 3 letih, pa sploh ni pomembno, kakšni so bili prihodki v zadnjih 12 mesecih (zato se to sploh nič ne izpolnjuje), ampak samo koliko mesecev si bila zavarovana in se izračuna višina porodniške po ključu 55% + 2 % za vsak mesec zavarovanja v zadnjih 3 letih, kar smo izračunali, da pride pri tebi 105 % minimalne plače. Tule: KLIK imaš proti dnu strani vlogo za uveljavljanje pravice do starševskega nadomestila brez dopusta - je malenkost drugačna vloga od tiste za "klasičen" porodniški dopust in ni zraven priloge o dohodkih v zadnjih 12 mesecih.


Hoj,
ja očitno sem vse pomešala, kako pa naj mi bo kaj jasno, če je toliko različnih elementov v tej poštevanki?
Ja pa saj to ne more biti potem res, no!
Zakaj pa se ne upošteva višina plače, če je le-ta bila v zadnjih 12 mesecih, to pa res ni pošteno! Potem sem veliko na slabšem, in pristanem na porodniški 693€, kar je neto=?.
No, pravzaprav, če pa vzamem plače in pa da je le 55% od minimalne, potem sem v bistvu na istem, na 694€ bruto.
Mislm, tole je za popi...user posted image
Prihodke imam že izpisane na obrazcu od svojega zadnjega izplačevalca, zato mislim, da jih lahko vpišem, saj so v bruto zneskih.
Zmajaz ali res ni nobene druge poti k višji porodniški v mojem primeru?
lp




(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 40
   RE: Noseča in brezposelna
17.6.2011 14:52:41   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
Zakaj pa se ne upošteva višina plače, če je le-ta bila v zadnjih 12 mesecih, to pa res ni pošteno! Potem sem veliko na slabšem, in pristanem na porodniški 693€, kar je neto=?.
No, pravzaprav, če pa vzamem plače in pa da je le 55% od minimalne, potem sem v bistvu na istem, na 694€ bruto.
Mislm, tole je za popi...user posted image
Prihodke imam že izpisane na obrazcu od svojega zadnjega izplačevalca, zato mislim, da jih lahko vpišem, saj so v bruto zneskih.
Zmajaz ali res ni nobene druge poti k višji porodniški v mojem primeru?


Ja pa moraš še to upoštevati, da bo bruto, če boš zaposlena, sicer res 694 evrov, vendar pa si moraš potem odšteti še vse stroške prispevkov itd, ki jih boš imela za mesece fiktivne zaposlitve, pa si na koncu za več kot eno mesečno porodniško na slabšem ... Pa ne pozabi še to, da se štejejo samo plače, ki so že IZPLAČANE do dneva oddaje vloge, zato najmanj 1 plača izpade iz izračuna, če ne celo 2 (odvisno od tega, kdaj oddaš vlogo).

Edina pot do višje porodniške so pa višji prispevki - vendar če ne gre za pravo zaposlitev, ampak za fiktivno, pri kateri moraš te prispevke pokriti sama, potem se računica itak spet ne izide ...

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Helgga)
Neposredna povezava do sporočila: 41
   RE: Noseča in brezposelna
17.6.2011 14:55:45   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
pristanem na porodniški 693€, kar je neto=?.

To je 495 evrov neto - če se upošteva samo osebna splošna olajšava, če se upošteva še dodatna, pa 536 evrov neto.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Helgga)
Neposredna povezava do sporočila: 42
   RE: Noseča in brezposelna
17.6.2011 17:24:59   
Helgga
Najlepša ti hvala. To je torej to.
user posted image
Upam, da je imeti otročka cenejši štos kot pa si mislim...

lp

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 43
   RE: Noseča in brezposelna
17.6.2011 18:11:22   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
Upam, da je imeti otročka cenejši štos kot pa si mislim...


To je pa odvisno od veliko dejavnikov - lahko je zelo drago, ali pa niti ne - hočeš imeti vse novo in "ta boljše", ali velja tudi kaj izposojenega/rabljenega, otroka dojiš, ali kupuješ ta dražje adaptirano mleko, so ti v redu DM-ove ali Müllerjeve plenice ali morajo biti ta najdražje Pamperske (ki v resnici sploh niso boljše - ampak glavno, da so drage user posted image ) itd. itd. user posted image

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Helgga)
Neposredna povezava do sporočila: 44
   RE: Noseča in brezposelna
19.6.2011 22:44:41   
biba_leze*
Ojla, še jaz bi prosila za pomoč.

Moja situacija je takšna: s 1. 7. 2010 me je žlahta zaposlila kot gospodinjsko pomočnico, z 14. 7. 2010 sem nastopila porodniško, ki se mi izteče 14. 7. 2011, ravno tako se mi izteče takrat tudi "pogodba" pri tej žlahti. Vse te mesece sem dobivala min. porodniško, ki je znašala okoli 250 evr. Po poteku porodniške mi pripada še 3 mesece zavoda. Pred tem nisem bila nič zaposlena (študentka).

Z možem razmišljava še o enem otroku, delo pa dvomim da bo, saj imam izobrazbo, kjer pa je službo res zelo težko dobitin nič ne kaže da kaj bo. No upam, da služba bo kapnila s kje ampak v primeru, da je ne bo....

Če sem prav razumela bi meni pripadala naslednja "porodniška"  (v primeru, da se do PDP ne zaposlim nikjer) v naslednji vrednosti: 55% + 15*2% = 561, 63 evr bruto?  

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 45
   RE: Noseča in brezposelna
20.6.2011 9:31:12   
Helgga
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz


IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
pristanem na porodniški 693€, kar je neto=?.

To je 495 evrov neto - če se upošteva samo osebna splošna olajšava, če se upošteva še dodatna, pa 536 evrov neto.


Kaj pa je to dodatna olajšava?
lp

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 46
   RE: Noseča in brezposelna
30.6.2011 14:45:31   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: biba_leze*
Če sem prav razumela bi meni pripadala naslednja "porodniška"  (v primeru, da se do PDP ne zaposlim nikjer) v naslednji vrednosti: 55% + 15*2% = 561, 63 evr bruto?


Morala bi ti ja.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu biba_leze*)
Neposredna povezava do sporočila: 47
   RE: Noseča in brezposelna
30.6.2011 14:48:51   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: Helgga
Kaj pa je to dodatna olajšava?
lp

Dodatno olajšavo dobijo tisti z nizkim osebnim dohodkom - če je tvoj letni dohodek nižji od 10.342,80 evra, dobiš poleg splošne osebne oljašave še 3062 evrov dodatne olajšave, če je višji od 10.342,80, a nižji od 11.965,20 evra, pa 1062 evrov dodatne olajšave. Če je višji od zadnjega zneska, pa dobiš samo splošno osebno olajšavo.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Helgga)
Neposredna povezava do sporočila: 48
   RE: Noseča in brezposelna
23.9.2011 13:41:53   
Helgga
Zmajaz, spet potrebujem malce strokovne pomoči...

Zanima me sledeče. Kot sem omenila, biološki oče ni prisoten, se je vrnil v prejšnje "gnezdo", se pa zdaj želi z mano dogovoriti za stike in za preživnino.
Moja izračunica je 250€.
Njegova je 150€ (kot je imel tudi za 2-letnico pred 5 leti, ko se je ločeval od svojega "gnezda") + dogovarjanje za vse ostale realnon stroške (=sprotno dogovarjanje).
Glede na to, da naju je zapustil, ko sem bila noseča 2 meseca in glede na na pričevanja znank, ki so že šle čez podobne procese, in ker je zdaj spet v zvezi z bivšo ženo, mu jaz pač žal ne zmorem zaupati, da bo res stal nama ob strani na ta način, razen, če se da kako drugače zapisati te zadeve (npr. 200€ v denarju, 50€ v dobrinah ampak mi to čisto nič ne diši po realnem pričakovanju.In rada bi predvsem imela mir, saj bom imela že dovolj dela z otročkom.)

Torej, vprašanje je, kako lahko preverim, kakšno preživnino bi mu določilo sodišče, da se zdaj ne ?
Je solastnik v firmi, kjer ima seveda prikazan najnižji dohodek.
Ima tudi svoj s.p., kjer predvidevam nima prikazanega kakšnega dobička.
jaz sem torej že od lanskega oktobra brezposelna, do decembra še na nadomestilu, v letu 2011 pa uradno nezaposlena (dala čez uvajanje za eno delovno mesto preko Zavoda, pa so mi (tudi) zaradi nosečnosti rekli hvala lepa).
V tem času je finančna slika taka, da sem 3 mesece prejemala 230€ denarne socialne pomoči, zdaj pa z novo odločbo le še 60€, ker so ugotovili njihovo "napako", ker so spregledali da imam avto na leasing, in to ministrstvo šteje kot moj prihodek (230€-163€ za leasing=62€).
Torej naj zdaj preživim s 60€ na mesec. user posted image

Nimam pojma o njegovih ostalih premoženjih (živi v hiši svojih staršev, je edinec, kolikor vem, nimajo še nič urejeno kar se lastnine tiče). Ima avto. Živijo tam kot družina, ima torej še enega otroka.
Jaz sem pa letos dedovala po smrti moje mame, in si z bratom deliva stanovanje v našem mestu.

Prosim te za kakšen pameten nasvet, in se ti že vnaprej najlepše zahvaljujem!

Helgga



(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 49
   RE: Noseča in brezposelna
26.9.2011 12:00:00   
Helgga
Živjo Zmajaz,
še ena zadeva se je pojavila, upam, da mi lahko čimprej odgovoriš na obe temi, se malce mudi...:)

Dobila sem odločbo za porodniško nadomestilo; za 27 mesecev zaposlitve v zadnjih 3 letih so mi zračunali, da se mi 55% minimalne plače poviša za 50%, tako da znaša 618€ bruto. Kar nimam pojma, koliko je neto? Okoli 400€?
Midve pa sva zračunali, da se mi naj bi zvišala za 55%, in da naj bi znašala (takrat sva upoštevali le 25 mesecev) torej 105% minimalne plače, kar je cca. 660€ bruto+5%=693€ bruto.
Od kje so torej oni zračunali manj??

HVALA!

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 50
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?