|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Masaža za vso družino

Mojca Kurent in Saša Bohorč, 24.1.2010
Masaža v nosečnosti blagodejno vpliva tako na mamo kot na otroka.
Ključne besede:

image
/11


Masaža v nosečnosti 

Med masažo nosečnica občuti mir v telesu. Ustavi se v hitenju skozi življenje. To se prenaša tudi na otroka in ko bo rojen, bo tudi sam bolj umirjen in sproščen. Z dojenjem, s pestovanjem, z dotikom in masažo bo svojega otroka sprejela v ta svet z občutkom, polnim ljubezni in varnosti. Otrok ji bo s hvaležnostjo vračal vse, kar mu bo mamica podarjala med nosečnostjo, porodom in v času otroštva: razvil se bo v zdravega, veselega in vedoželjnega malčka. To pa je največ, kar si želi vsaka mamica, ko izve, da je noseča.



Masaža dojenčka


V prvih mesecih življenja lahko novemu članu družine pomagamo pri navajanju na življenje v naši sredini z občuteno masažo, saj mu preko dotika sporočamo, da je ljubljen in dobrodošel ter da je na varnem. Med masažo se vzpostavlja in poglablja vez med mamo in dojenčkom. Otrok z naravno odprtostjo zaupa maminim rokam. Dotik ga pomirja, spomni ga na občutek varnosti, ki ga je imel, ko je bil še v materinem telesu, istočasno pa se uči sprejemati nove občutke, ki so drugačni kot v okolju maternice. Ti občutki so bolj zemeljski, konkretni, naša naloga pa je, da v dojenčku in kasneje v malem otroku spodbudimo vtise občutkov v telesu, ki mu bodo ugodni.

Bora sem masirala vsak dan, včasih celo dvakrat, tja do enega leta. Z masažo sem začela že tri tedne po rojstvu. To so bili res posebni trenutki, v katerih sem z dotikom svojega sina spoznavala, ga gledala v oči in mu ob masaži nežno govorila. Vsako jutro po dojenju sem si vzela pol ure časa samo za masažo. Bor se je navadil, da je skoraj vedno po masaži zaspal, nekajkrat še celo med masažo. Krči, ki jih je imel na začetku, so, zahvaljujoč masaži, kmalu prenehali. Bor je tudi lažje in več spal, opazila sem, da je postal zelo umirjen in manj jokav. Med vikendi ga je vedno masiral mož. Masaža mu je pomagala pridobiti stik, ki ga oče v prvih mesecih vzpostavi težje kot mama. Nikoli pa ne bom pozabila njegovega veselja na obrazu, ko mu je Bor med masažo prvič ves blažen zaspal. Po enem letu je Bor postal zelo nemiren in nikakor ni želel več dlje časa ostati na hrbtu. V tem obdobju je bil preveč razigran in mi ga ni uspelo vsak dan zmasirati. Sedaj opažam, da mu masaža zopet prija in začela sem ga masirati zvečer pred spanjem. Poskusila sva tudi s suhim krtačenjem in tuširanjem z mrzlo vodo, saj se tako povečuje odpornost organizma.

Saša Bohorč, mamica 21-mesečnega Bora



Ena najlepših in najbolj koristnih veščin, ki sem se jih o negi otroka naučila v prvem letu, odkar sem postala mamica, je masaža dojenčka. Z masažo dojenčka sem se seznanila in se je tudi naučila, ko je imel Luka približno 2 meseca. Masirala sem ga večinoma dopoldan, ko je bil umirjen in dobre volje. To je bil najin mali dopoldanski obred, ki je pomenil naslednjo stopnjo v najinem povezovanju. Prva je bila dojenje, naslednja pa masaža. Med masažo sem mu govorila, pela pesmice, poslušala sva Mačka Murija, skratka obema se je «dogajalo«.
Včasih sem ga masirala tudi popoldan ali zvečer, toda ponavadi v tem obdobju, dokler je bil Luka še čisto majhen, nisem mogla opraviti cele masaže telesa, ker je postal preveč nemiren. Sem pa ugotovila, da ga nekateri gibi pomirjajo, predvsem masaža stopal in trebuščka, kar je najbrž povezano s pojavljanjem krčev v popoldanskih urah. Znanje, ki sem ga pridobila o masaži dojenčka, mi je zelo pomagalo pri umirjanju sina. Jaz sem v masaži uživala, Luka pa očitno tudi. Zdaj, ko je Luka star že skoraj dve leti, opažam, da vedno bolj pogosto pusti, da ga spet masiram.

Vesna R. Kralj, mamica 22-mesečnega Luke



Z  masažo malčka do zdravega otroštva

Masaže malčka se lotimo drugače kot pa masaže dojenčka. Malčke po prvem letu starosti motiviramo za dogajanje tako, da med masažne prijeme vključujemo razne zgodbice, petje, izštevanke. Priporočljivo je, da se lotimo masaže v večernih urah kot ritual pred spanjem, ko je otrok že malce utrujen.

Večkrat nam prav druženje preko dotika pomaga umiriti še tako živahnega otroka. Vsekakor pa je važno, da so taka druženja čim bolj redna, ob istem času ter prijetna doživetja za oba udeleženca. Otroci imajo zelo radi dogodke, ki se ponavljajo: isti verzi, ki so povezani z istimi masažnimi prijemi ali isto pesmico na določenem delu telesa. Ko npr. masiramo trebušček, lahko zapojemo znane verze: «Na planincah sončece sije …« in sproti rišemo sonce okrog popka, nato pa ponovimo še s celo dlanjo. Ali npr. ko masiramo podplate, štejemo prstke, se z njimi pogovarjamo ali opisujemo točke, ki so povezane z notranjimi organi.  

Seveda je masaža malčka, ki je bil redno masiran že od obdobja dojenčka naprej lažja, saj je otrok doživel to izkušnjo že velikokrat. Masažni prijemi mu niso tuji, ob njih se počuti varnega in sprejetega, saj je ljubezen do njega preko dotika dobesedno odtisnjena v njegove telesne celice. S tem se oblikuje dober odnos z otrokom, ki je temelj samozavesti otroka v kasnejših letih.

Če pa začnete masirati svojega otroka šele po prvem ali drugem letu starosti, vedite, da bo sprva težko zdržal pri miru in sledil vsem prijemom. Bodite potrpežljivi, začnite postopoma in samo z nekaj masažnimi prijemi, preden gre v posteljo. Ko bo sprejel dotik kot nekaj prijetnega, bo sam začel spraševati po masaži. Preden se boste zavedli, bo otrok masiral tudi vas – seveda na svoj način.



Kar naredimo za druge, se kmalu bogato povrne!

Če torej začnemo z masažo pri malem otroku, je zanj in za nas najbolj primeren večerni čas, ko se lahko v prijetnem in mirnem vzdušju pripravimo na spanje. Vsekakor je potrebno, da si pred masažo umijemo roke, se udobno namestimo, otroka pa okopamo. Za masažo uporabljamo hladno stiskana rastlinska olja, najbolje biološkega izvora, saj imajo sestavine takega olja več življenjske moči in so dober dodatek vitaminov in mineralov, ki se resorbirajo preko kože: olivno, mandljevo ali sezamovo olje so dobra izbira. Začnemo z masažo nog in stopal. Pomembno je, da ga med masažo vprašamo: Kako se počutiš? Želiš, da bolj pritisnem ali manj? …

S komunikacijo se otrok lažje umiri in pozabi na gibanje – prepusti se toplim, čvrstim  in ljubezni polnim prijemom. Tudi sami se ob tem sprostimo, nekajkrat globoko vdihnemo in izdihnemo, začutimo toploto v svojih rokah in jo pošljemo otroku. Delamo mirno, tiho, z užitkom, brez pričakovanj in s takim sporočilom, da se bo prepustil tudi otrok.

Poleg tega se med masažo razvije »čas pogovorov«, kjer se starši in otrok pogovarjajo o stvareh, ki so pomembne za oboje. Tudi starši se naučijo poslušati otroka in prisluhniti njegovim občutkom. Zato je smiselno, da malega otroka vprašamo, če ga lahko zmasiramo. In šele ko dobimo dovoljenje, lahko začnemo z masažo. Po koncu masaže se mu zahvalimo, da smo ga smeli masirati. S tem se starši učimo spoštovanja do otroka in njegovega telesa.  



Masaža starejših otrok

Otroci, stari od 6–12 let, se že počasi zavedajo svojega telesa in so bolj občutljivi. Zato je bolj primerna hitra masaža. Bolje je masirati samo noge in stopala kot pa celo telo.

Starejši od 13 let vzpostavijo svojo samostojnost in si želijo, da se jih obravnava kot odrasle. Prav zato je masaža zelo pomembno orodje pri vzdrževanju intimnosti s svojim otrokom, čeprav je treba biti še posebej previden pri spoštovanju njihove zasebnosti. Vedno vprašajte otroka za dovoljenju. Lahko ga zmasirate, medtem ko bere knjigo ali gleda televizijo. Seveda ga sedaj že lahko resno prosite, da vam vrne uslugo in s tem začnete vzpostavljati družinsko masažo. Tu pa pride na vrsto tudi zelo pomembna masaža, in sicer masaža ob pogovoru. Marsikdaj se vam otrok na ta način zaupa in se vam v stanju sproščenosti lahko nenadoma popolnoma odpre. Velikokrat lahko ravno s takim pristopom v »občutljivem« obdobju razrešimo marsikatero stisko, ob kateri bi lahko le nemočno gledali in čakali, kaj se bo zgodilo.
S podporo preko dotika bo otrok lažje izžareval notranjo in zunanjo lepoto. To pa je bržkone ena izmed najlepših popotnic, ki jo otroku lahko damo starši že na začetku njegove življenjske poti.


Zanimivost

V Angliji so pred leti ustanovili združenje z naslovom »Masažo v šolske programe«, kjer  organizirajo usposabljanja za vzgojitelje in učitelje, da pri svojem delu uporabljajo masažo kot obliko sprostitve v šolah. Program je namenjen otrokom od 4 do 12 leta starosti. Otroci se naučijo sprejeti in dati dotik na hrbtu, glavi in rokah. Deležni so masaže 10–15 minut dnevno.
Raziskave so pokazale, da so otroci postali bolj sproščeni, izboljšali so svojo koncentracijo, lastno samopodobo, postali so bolj senzitivni v odnosu z vrstniki, naučili so se ločiti med »dobrim« in »slabim« dotikom, naučili so se medsebojnega sodelovanja, predvsem pa jim je masaža v veliko veselje! Kaj če bi o tem razmislili tudi pri nas?!



Mojca Kurent je višja medicinska sestra, ki se že več kot desetletje zanima za različne masažne tehnike. Mojca na tečajih seznanja z masažo dojenčkov in otrok mlade starše in strokovnjake, izvaja pa tudi klasično medicinsko masažo, refleksno masažo stopal, Bownovo terapijo in ayurvedsko masažo obraza. Več informacij najdete na www.masazadojencka.si

Saša Bohorč je mamica skoraj dvoletnega Bora, ki se je masaže učila pri Mojci Kurent. Masažo vsakodnevno uporablja v svoji družini.


Članek objavljen v Ringarajine iskrice, Junij 2008

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Cepljenje proti noricam
Norice ali vodene koze je bolezen, ki je razširjena po vsem svetu. Bolezen je običajno mila in mine brez posledic. Če o...
10
VIDEO: Črpanje mleka brez prsne črpalke
Naučite se iztisniti mleko iz dojke brez uporabe prsne črpalke s, tako imenovano, marmet tehniko stiskanja. Poglejte si ...
5
Družina v samoizolaciji
Ta domača karantena niti približno niso romantične počitnice, na katerih večinoma lenarimo, se sproščamo in zabavamo. Pr...
5
Dojenček vse daje v usta - kaj je nevarno
Za otroka ni tako zelo nevarna umazanija kot recimo čistila in druge strupene snovi, ki mu lahko škodijo že v majhnih ko...
4



Prvi sprehod z novorojenčkom
Kdaj prvič ven z novorojenčkom? Mamice, ki ste rodile poleti ste se spraševale, če ni prevroče, med tem ko se mamice, ki...
6 predlogov za izlet z nosilkami
Se vam zdijo izleti z majhnimi otroki nemogoči? Nikar ne skrbite. Nošenje otrok v nosilkah vam omogoči pohajkovati po vo...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?