|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Cepljenje dojenčkov in predšolskih otrok

Uredništvo Ringaraja.net, 24.1.2010
Pripravili smo vam okvirni koledar cepljenja in pregled stranskih učinkov cepiv.

image
/11


S cepljenjem nam je uspelo omejiti in preprečiti mnoge nalezljive bolezni, zaradi katerih so otroci težko zboleli, postali invalidi ali celo umirali. Po cepljenju se vzpostavi individualna imunost, tj. solidna odpornost za bolezen pri cepljeni osebi. S cepljenjem ciljne skupine pa se vzpostavi tudi kolektivna imunost, ki varuje tudi posameznike, ki zaradi kontraindikacij ne morejo biti cepljeni.

Večino cepiv dobi otrok v obliki injekcije, nekatera pa z žličko skozi usta (npr. proti otroški paralizi). Kadar mora dobiti na isti dan cepivo proti različnim boleznim, so le ta pripravljena v eni sami injekciji, da se izognemo večkratnemu pikanju.

Pripravili smo vam okvirni koledar cepljenja, v oklepaju pa so navedene oznake, ki jih zdravnik vpiše v otrokovo knjižico cepljenja ob posameznem cepljenju.


Koledar cepljenja dojenčkov in predšolskih otrok:

  • OB ROJSTVU: že v porodnišnici cepljenje novorojenčka z BCG proti tuberkulozi, če država spada v ogrožene države za tuberkolozo.
  • 3 MESECI: cepljenje proti otroški paralizi (polio); hemofilusu influence tipa b (Hib) in proti davici, tetanusu ter oslovskem kašlju (Di-Te-Per).
  • 4,5 MESECEV: 2. odmerek cepiva proti otroški paralizi (polio) in davici, tetanusu ter oslovskemu kašlju (Di-Te-Per).
  • 6 MESECEV: 3. odmerek cepiva proti otroški paralizi (polio) in davici, tetanusu ter oslovskemu kašlju (Di-Te-Per).
  • 1 LETO: cepljenje proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (MMR).
  • 2 LETI: 4. odmerek cepiva proti otroški paralizi (polio) in davici, tetanusu ter oslovskem kašlju (Di-Te-Per); cepljenje proti hemofilusu influence tipa b (Hib).
  • MED 3. IN 5. LETOM: še enkrat cepljenje proti hemofilusu influence tipa b (Hib).

Pred cepljenjem bo otroka natančno pregledal zdravnik ter se prepričal ali je dovolj zdrav za cepljenje.


Stranski pojavi cepljenja

Običajno stranskih pojavov ni, na nekatere pričakovane pa opozori zdravnik še pred začetkom cepljenja. Zaradi varnosti mora otrok še 10 minut po injekciji ostati v čakalnici, če bi se slučajno pojavila takojšna alergična reakcija. Vendar se kaj takega zgodi izredno redko.

Po cepljenju lahko otroci jokajo več kot ponavadi, lahko postanejo razdražljivi ali odklanjajo hrano. Če se stanje ne popravi v nekaj dneh, je potrebno otroka odpeljati k zdravniku.

Če otrok v 30 minutah po zaužitju cepiva proti otroški paralizi bruha, je treba cepljenje ponoviti, ker je izbruhal tudi cepivo.

Škodljivi stranski učinki so izredno redki. Nevarnost resne bolezni, invalidnosti ali smrti je mnogo večja zaradi bolezni, kakršna so na primer ošpice, kot pa zaradi cepljenja.

Zdravniško pomoč je potrebno poiskati, če otrok po cepljenju večkrat bruha, ima hudo drisko, povišano temperaturo, dobi izpuščaj, neustavljivo joka več ur, postane zaspan ali nemiren, mu otečejo obraz ali ustnice, dobi napade krčev ali ima težave z dihanjem.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Metode uspavanja, ki škodijo otrokovemu ra...
Namesto, da bi poslušali sebe in otroka, se preveč pogosto zanašamo na mnenje strokovnjakov, sorodnikov in znancev. Le r...
32
Hoja z držanjem za roko ni priporočljiva!
Vaš otrok še ne hodi, ima pa veliko željo, da bi ga držali za roko in bi z vašo pomočjo hodil. Fizioterapevtka, Špela Go...
24
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
7
VIDEO: Vaja za krepitev trebuščka pri doje...
Starši v svojem strahu pred napakami, prenežno in neodločno pristopajo do svojih dojenčkov. S pomočjo tega videa se bost...
6



Dremanje z dojenčkom v naročju je lahko ne...
Se tudi vam zgodi, da zadremljete na kavču, medtem ko vaš dojenček sladko spi na vaših prsih? Poskušajte se izogibati te...
Kaj pomeni, če je vaš dojenček hipoton?
Hipotonija pri dojenčku pomeni, da ima nižji mišični tonus, kar se kaže s počasnejšim krčenjem mišic pri dražljaju. Kdaj...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?