Poslovite se od vseh tistih čudovitih oblačil, ki otroku odločno niso všeč, in mu v omaro raje zložite nekaj manj kosov, ki jih boste tudi lažje obvladali.
Pri organizaciji otrokove garderobe bodite predvsem praktični.
Poletje se dokončno poslavlja, začelo se je novo šolsko leto in prišel je tudi čas za menjavo otrokove garderobe.
Gre za opravilo, ki ga mame (večinoma to še vedno počnemo mame) kar nekako odlašamo, saj vemo, kaj vse "le" menjava poletnih oblačil za zimske prinese s sabo.
Od tega, da je treba najprej pri pospravljanju poletnih oblačil narediti izbor, kaj bo otrok še lahko oblekel naslednje poletje in kaj je dokončno prerasel ter vse to nekako pametno zapakirati za naslednje poletje, sorojence ali/in dobrodelne namene.
Potem privleči vse tiste vreče in škatle z zimskimi oblačili ter preveriti, kaj je otroku dejansko prav in kaj bo zares hotel nositi, vse lepo zložiti in urediti.
In vse to ponoviti večkrat, če imate več otrok. Ni čudno, da se menjave garderobe tako zelo otepamo in jo odlašamo!
Zato smo poiskali pet trikov, kako si to nujno opravilo čim bolj olajšati.
1. Lahko tudi postopoma
Kakorkoli obrnemo, vam bo menjava otrokove garderobe vzela nekaj časa. In to ne le pol urce. Če vam je to opravilo zares zelo mučno, si ga lahko razdelite na kose: danes ta predalnik, jutri garderobno omaro, pojutrišnjem pa otroški čevlji.
Naj vam ne bo žal časa, ki ga boste vložili v natančno urejanje otrokove garderobe, saj si boste tako olajšali delo in življenje (tako svoje in otrokovo kot družinsko) vse do pomladi. Ko vas čaka nova menjava in pomladna generalka.
PREBERITE TUDI: Tako izgledajo sobice slavnih otrok!
2. Pritegnite otroke, ki se naj prelevijo v otroške manekene
Na otroke seveda ne moremo preložiti tega opravila, četudi gre za njihovo garderobo. Toda vsekakor pa jih lahko pritegnemo in jim določimo kakšne manjše naloge. Da si sami uredijo omaro in povadijo zlaganje oblačil, predvsem pa se prelevijo v male manekene, ki preizkušajo, kaj jim je prav in kaj ne.
Ter seveda tudi, kaj jim je všeč in kaj ne ter kaj bodo dejansko oblekli in kaj ne. Če otrok odločno pove ali/in pokaže, da določenega oblačila niti pod razno ne bo nosil, je nesmiselno, da ga zlagate v omaro, saj bo samo zavzemalo dragocen prostor.
Mame smo sicer, ko gre za oblačila, včasih zelo trmaste in si mislimo, da si bo otrok premislil (Pa tako lepa majica je!), toda praksa kaže, da temu ni tako. Zato se poslovite od vseh tistih čudovitih oblačil, ki otroku odločno niso všeč, in mu v omaro raje zložite nekaj manj kosov, ki jih boste tudi lažje obvladali.
3. Bodite praktični in upoštevajte otrokovo starost
Pri urejanju garderobe je zelo pomembno, da ne pozabite na praktični vidik. Morda so oblačila sedaj, ko ste jih vi zložili, zares lepo urejena. Toda, ali bo otrok znal vzeti majico na dnu kupa in ga lepo zložiti za seboj?
Pri manjših otrocih je zato zelo praktično, če imajo v garderobni omari čim več različnih škatel in zabojev, v katerih lahko recimo nogavice, spodnjice in hlače brez skrbi premetavajo.
Ko smo že pri škatlah, je v otroško sobo smiselno postaviti tudi kakšen zaboj za umazana oblačila, ki ga enkrat ali dvakrat na teden spraznite, namesto da oblačila pobirate s tal ali otroka vsakodnevno opominjate, naj že končno odnese svoja umazana oblačila v pralnico.
PREBERITE TUDI: BLOG - To pa res ne paše skupaj!
4. Od starejšega do mlajšega otroka
Ko se lotevate menjave poletne garderobe za zimsko za več otrok, se je tega dobro lotiti od starejšega otroka k mlajšemu. Premajhna oblačila starejšega otroka bodo namreč morda že prav mlajšemu, če je starostna razlika med njima majhna.
Za mlajše otroke je to po navadi posebna "čast" in dokaz, da so zares že veliki, ko pa so jim prav oblačila starejšega brata ali sestre.
Takšne hitre menjave oblačil med sorojenci so najbolj pogoste pri nogavicah, spodnjicah in pižamah, zato je to pravilo zagotovo dobro upoštevati.
5. Bodite dobrodelni in se dogovorite za izmenjavo oblačil
Ohranjena in nepoškodovana oblačila, ki so premajhna najmlajšemu otroku, je seveda več kot smiselno podariti drugim otrokom. Poznanim ali neznanim preko dobrodelne organizacije.
Včasih se zgodi, da otrok kakšen kos obleče le nekajkrat, ker je prišla nova sezona ali je imel hiter poskok v rasti (če odštejemo vse tiste zgrešene nakupe in skrčene majice v sušilnem stroju). Takšna oblačila so tako rekoč kot nova in je zato povsem smiselno, da jih ponosi še kakšen drug otrok.
Rabljena oblačila pa nimajo le ekonomske prednosti, temveč tudi zdravstveno. Ker so bila že večkrat oprana, vsebujejo veliko manj zdravju škodljivih kemikalij kot nova. Četudi gre za bio bombaž.
Zato preverite, kje v vaši okolici je kakšna trgovina z rabljenimi otroškimi oblačili ter jo obiščite brez predsodkov in nepotrebnega sramu. Rabljena oblačila so vsekakor in!
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: