|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

AKTUALNO: Prehajanje mej s Hrvaško

Uredništvo Ringaraja.net, 1.8.2021
Če se odpravljate na dopust na Hrvaško, preverite, kakšna je trenutna situacija pri prehodu meje.

image
Kakšni so trenutno pogoji za prehajanje meja s Hrvaško? (Foto: Arhiv Delo)
/11


Kdo vse lahko glede na trenutne razmere in ukrepe prestopa mejo s Hrvaško oziroma kakšna dokazila potrebujemo, da lahko gremo z družino na hrvaško obalo, bo v zadnjih tednih poletja eno izmed najbolj pogostih vprašanj.

Zato si čim prej shranite povezavo na tale članek, ki ga bomo glede na uradne spremembe redno dopolnjevali, tako da boste vedno na tekočem, kako tudi v letošnjem avgustu uresničiti željo po družinskem dopustu na Hrvaškem. 

 

Hrvaška zahteva PCT pogoje ne glede na barvo države

Na Hrvaškem v zadnjih dneh zopet beležijo porast oseb, pozitivnih na Covid-19, obala se je že v sredini julija obarvala oranžno.

V soboto, 30. julija 2021, so na Hrvaškem zabeležili 170 novih pozitivnih primerov na Covid-19. Njihovo tedensko povprečje tako znaša 156 primerov.

Del hrvaške obale je tako že dva tedna obarvan oranžno, zato so se pri naših južnih sosedih odločili, da bodo ukrepe zaostrili. 

 

PREBERITE TUDI: Zavarovanje za tujino in Covid-19

 

Potrebna dokazila za vstop na Hrvaško

Hrvaška od 1. julija 2021 od slovenskih potnikov na meji zahteva eno od sledečih dokazil:

1) Negativni hitri test na Covid-19, ki ne sme biti starejši od 48 ur od odvzema brisa. Kot dokazilo je dovolj natisnjeno potrdilo iz sistema zVEM.

2) Negativni test PCR na Covid-19, ki ne sme biti starejši od 72 ur od odvzema brisa.

3) Zdravniško potrdilo o prebolelosti ali pozitivnem testu na Covid-19, ki je starejše od 11 dni in ne več kot 180 dni. Če ste prebolevnik in ste bili v zadnjih šestih mesecih cepljeni z vsaj enim odmerkom kateregakoli cepiva proti Covidu-19, se vam izjema vstopa brez negativnega testa ali karantene podaljša za 180 dni od datuma cepljenja.

4) Potrdilo o cepljenju po pravilih proizvajalca, pri čemer je dovolj cepilni kartonček, še bolje pa je potrdilo iz sistema zVEM. Od 2. junija 2021 naprej je dovolj že enkratni odmerek cepiva Pfizer & Moderna (v tem primeru potrdilo velja od 22. do največ 42. dneva po cepljenju) ali AstraZeneca (v tem primeru potrdilo velja od 22. do največ 84. dneva po cepljenju). Sicer pa v primeru polnega cepljenja s cepivi Pfeizer, AstraZeneca in Moderna po drugem cepljenju ni potrebno čakati še 14 dni za veljavnost potrdila, v primeru cepiva Jannsen, kjer je samo en odmerek, pa je potrebno po cepljenju počakati 14 dni.

 

PREBERITE TUDI:  Neprimerni plavalni pripomočki

 

Otroci do 12. leta ne rabijo dokazil, če jih imajo starši oziroma skrbniki

Zgoraj navedenih dokazil za vstop na Hrvaško pa ne potrebujejo naslednje izjeme:

1) Potniki iz EU lahko vstopijo tudi brez testa ali dodatnega potrdila, vendar se jim v tem primeru odredi 10-dnevna karantena, ki jo lahko skrajšajo z negativnim hitrim testom ali testom PCR, ki ga naredijo na Hrvaškem. Na Hrvaško je torej možno iti tudi brez kateregakoli potrdila.

2) Otroci mlajši od 12 let ne potrebujejo nobenih dokazil, vendar le v primeru, da imajo starši oziroma skrbniki ustrezna potrdila za vstop brez karantene.

3) Izjeme za vstop brez testa ali karantene so tudi potniki v tranzitu (za največ 12 ur), čezmejni delavci, šolarji, nujni družinski stiki, nujni zdravstveni posegi, nujni poslovni razlogi (obvezno povabilo za sestanek na Hrvaškem) ter delavci v kritični infrastrukturi - zdravstvo, policisti, vojska, civilna zaščita, pomorci in prevozniki.  

 

Tudi v Slovenijo z dokazili

Odlok o vstopu v Slovenijo določa, da če potnik prihaja iz "zelene" regije, ne potrebuje imeti dodatnih potrdil o testiranju, cepljenju ali prebolelosti. 

Hrvaška je na oranžnem seznamu, zato vam ob vstopu v Slovenijo ne bodo odredili 10-dnevne karantene, če boste pokazali naslednja dokazila: 

1) Negativni hitri test na Covid-19, ki ne sme biti starejši od 48 ur od odvzema brisa, ki ga boste seveda naredili na Hrvaškem, če boste dopustovali več kot dva dni. Če ste lastnik, najemnik ali uporabnik nepremičnine (apartma, plovilo, pavšal) v državah EU in ste se v Slovenijo vrnili v 72 urah, je hitri test izjemoma veljaven 72 ur od odvzema brisa. Ta izjema velja tudi za ožje družinske člane in ostale osebe, ki imajo na istem naslovu prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče, kadar potujejo skupaj. V primeru pavšala izjema velja tudi za osebe (uporabnike) napisane na pavšalni pogodbi.

2) Negativni test PCR na Covid-19, ki ne sme biti starejši od 48 ur od odvzema brisa in ga boste opravili na Hrvaškem pred odhodom domov.

 

Kje se lahko testirate, skupaj s seznamom lokacij in kontaktimi informacijami, lahko najdete >>TUKAJ<<


3) Zdravniško potrdilo o prebolelosti ali pozitivnem testu PCR na Covid-19, ki mora biti starejše od deset dni in ne več kot šest mesecev.

4) Dokazilo o cepljenju proti Covidu-19, s katerim oseba dokazuje, da je od prejema drugega odmerka cepiva Pfizer preteklo najmanj sedem dni, cepiva Moderna, Sputnik, Sinovac ali Sinopharm najmanj 14 dni, od prejema prvega odmerka cepiv AstraZeneca ali Covishield najmanj 21 dni in od prvega odmerka Johnson & Johnson najmanj 14 dni.

 

Je pa hrvaška vlada že napovedovala spremembe v avgustu, zato pozorno spremljajte obvestila, da boste seznanjeni z morebitnimi spremembami.

 

PREBERITE TUDI:  8 praktičnih nasvetov za popolno potovanje med nosečnostjo

 

Kaj pa, če naša družina nima prav nobenih dokazil?

Če vaša družina Covida-19 ni prebolela ter se ne želi ne testirati ne cepiti, to še ne pomeni, da tudi letos ne morete dopustovati na Hrvaškem.

Kot potniki iz EU še vedno lahko vstopite na Hrvaško tudi brez vseh zahtevanih potrdil, vendar se vam bo v tem primeru odredila 10-dnevna karantena na Hrvaškem. Dopustovanje v hotelu in poležavanje na javni plaži torej odpade.

Če pa si lahko organizirate dopust tako, da boste prvih deset dni povsem brez stika z drugimi ljudmi, pa vendar ob morju (recimo v najeti hiši z zasebno plažo in dovoljšnjo zalogo hrane), je torej mogoč dopust na Hrvašem tudi brez testiranj in cepljenj. Če vam je ok, da na dopustu ne smete iti v trgovino, zvečer v mesto na ribe ali na izlet z ladjo.

Enaka usoda 10-dnevne karantene vas bo dočakala tudi ob prihodu domov, zato računajte na to, da takoj po dopustu ne boste mogli v službo, otroci pa ne v vrtec, temveč boste morali skupaj oziroma v domači karanteni preživeti še nadaljnjih deset dni.

Na Hrvaškem v zadnjih dneh beležijo hiter upad pozitivnih oseb, še vedno pa je največ primerov v večjih mestih - Zagreb. Reka, Split, najmanj pozitivnih oseb pa je Istri, Liško - senjski županiji in v južni Dalmaciji.

Na Hrvaškem 9.6. beležijo skupno 1.300 pozitivnih primerov covid-19, 520 oseb pa je zaradi korone v bolnišnicah. Po podatkih Sledilnika smo primerjali število pozitivnih oseb na 100.000 prebivalcev - na Hrvaškem je trenutno 82 pozitivnih oseb, v Sloveniji pa 163.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zmagovalna kombinacija za popolne zimske p...
Veselje na snegu, vrhunski wellness, gurmanski užitki, aktivnosti za vso družino in nepozabna doživetja so nas navdušila...
9
Savnanje v nosečnosti: da ali ne?
Ali lahko nosečnica obiskuje savno? Ali je savnanje nevarno zanjo ali za plod? Odgovoril nam je mag. Stanko Pušenjak, dr...
9
Lizbona – otrokom prijazno mesto
Prve štiri mesece nosečnosti sem preživela pri družini v migrantski soseski v okolici Lizbone. Zato (in ker je Lizbona p...
6
Čudovita Slovenija: Koroška
Tematski sklop "Čudovita Slovenija" vam prinaša prispevke o svetovno zananih, o še neodkritih in o drugih zanimivi...
4



Aplikacija Gorski vodnik – pomoč na poti v...
Več kot 10.000 kilometrov je skupna dolžina planinskih poti, ki so jih posneli z GPS aparati. Podatke so zbirali več kot...
Partnerska nesoglasja na dopustu
Zakaj pride do prepirov na dopustu in kako se jim izogniti oz. kaj lahko storimo še pred dopustom, da jih preprečimo, sm...




Teža med nosečnostjo.
пеперутка16

Ste se med porodom kaj zredile? Koliko?