|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Ali lahko dojenčku damo sladoled?

Uredništvo Ringaraja.net, 11.7.2023
V poletnih dneh je čisto običajno, da se tudi nam, staršem zahoče sladoled. Če smo ravno na dolgem sprehodu z dojenčkom, se pogosto pojavi tipična starševska dilema: Lahko sladoled je tudi dojenček?

image
Sladoleda naj ne bi ponujali pred enim letom. (Freepik.com)
/11


Poznate koga, ki ne mara sladoleda? Verjetno ne. Sladoled obožujemo veliki in mali, zato ste lahko prepričani, da se bodo ob sladoledu pocedile sline tudi vašemu dojenčku. Nekateri starši trdijo, da je sladoled oziroma njegova hladnost odlična pomoč pri izraščanju prvih zobkov, pojavlja pa se vprašanje, če je sladoled res najboljša izbira v prehrani tako majhnih otrok.

 

Zakaj je treba biti pri ponujanju sladoleda dojenčku previden?

Velikokrat boste slišali za pravilo, da naj bi otroku ponujali zgolj tisto, kar je bilo narejeno v kontroliranem okolju (tovarni) in je neoporečno zapakirano. Po drugi strani pa se je potrebno v prehrani dojenčka izogibati izdelkom, ki vsebujejo preveč sladkorja, soli in različnih umetnih dodatkov, kar pravzaprav najdemo večinoma v pakiranih izdelkih. Tako kupljen sladoled v trgovini, kot tudi tisti, ki ga kupite v kakšni od slaščičarn, lahko vsebuje vse to, kar je na listi nezdravih živil za dojenčka, na primer koruzni sladkor z visokim deležem fruktoze. Obstaja namreč nevarnost predoziranja s sladkorjem, kar ni dobro niti za odrasle, kaj šele za otroke.


Dojenčkom pa je lahko škodljiva tudi temperaturo hladnega sladoleda. Za primerjavo: materino mleko ima temperaturo okrog 37 stopinj Celzija, to je temperatura, na katero je potrebno segreti tudi adaptirano mleko, ki ga pripravimo za dojenčka in tudi gosta hrana, ko pričnemo z uvajanjem. Torej, dojenčkovo telo je narejeno za uživanje tople hrane, zato je lahko sladoled velik šok za dojenčkov organizem.

 

Za malce sladkega razvajanja, naredite sladoled doma

Strokovnjaki za prehrano sicer svetujejo, da naj ne bi ponujali sladoleda dojenčkom pred dopolnjenim enim letom. Sladoled naj bi namreč vseboval preveč sladkorja in maščob, hkrati pa je to po navadi mlečni proizvod, s katerimi tudi ne gre pretiravati v prehrani dojenčka.


Če bi svojega malega škratka vseeno radi malce razvajali s sladoledom, je v bistvu najboljša izbira sladoled, ki ga naredite sami doma. Tako boste zagotovo poskrbeli, da ne bo zaužil nobene škodljive sestavine, točno boste vedeli koliko sladkorja vsebuje in mu ga boste lahko ponudili pri ustrezni temperaturi.

 

Na Ringaraji boste našli kar nekaj odlični receptov za pripravo domačega sladoleda, in sicer:

Domači bananin sladoled in sladoled iz gozdnih sadežev - klikni za recept >>>

4 preprosti recepti za zdrav domač sladoled klikni za recept >>>

 

Lahko pa preizkusite še tale recept za domači sadni sladoled.

Potrebujete:

- 500 g zamrznjenega sadja (domače breskve, marelice, gozdne borovnice, izkoščičene češnje, maline ...)

- 500 g sladke smetane

- žličko medu

Vse sestavine zmešajte v blenderju oziroma mešalniku in jih ohladite v zamrzovalniku, če je to potrebno. Ker je zmrznjeno sadje že samo po sebi hladno, bo prijetna osvežitev tudi že samo smetana in sadje.

 

Uvajajte dojenčku sladoled postopoma

Če dojenček še ni poskusil sladoled, mu ga uvajajte počasi. Najprej mu ponudite čisto malo, že zaradi drugačne temperaturi, kot jo je bil vajen doslej. Neke vrste sladoled je lahko narejen tudi iz zmikasne in zamrznjene zelenjave, na primer korenčka ali sladkega krompirja, tako da je takšen "sladoled" lahko tudi odlične način seznanjanja otroka z novimi okusi in teksturo hrane.

 

VIR: Majkaidete.mk, Kindmommy.com


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Uvajanje goste hrane: Nasveti strokovnjaka
Starši na Ringaraja.net so imeli priložnost, da jim na konkretna vprašanja glede uvajanja goste hrane odgovori priznan p...
9
Kako iz kuhinjskih ostankov ustvariti rast...
Tale priročnik Naj zraste spet bi moral biti v vsaki družinski kuhinji! Zakaj, preverite v članku.
6
Kako pravilno shraniti in pogreti hrano
Nepravilno shranjena ali pogreta že pripravljena jed nam lahko povzroči prebavne težave oziroma ogrozi naše zdravje.
4
Jedi, ki ustavljajo drisko
Preverite, s katerimi jedmi lahko preženete drisko pri otroku, ki pogosto spremlja gripozna in virusna obolenja oziroma ...
4



Kdaj lahko otroku prvič ponudite jajce?
Jajca so precej alergeno živilo, zato naj bi jih malčkom uvajali v prehrano z nekoliko večjo previdnostjo. Vendar se tud...
Recept za dojenčke: Odlična polenta
Glavna zvezda današnjega recepta je polenta, recept pa je prilagojen za začetek uvajanja in nadgrajen za 8 mesečnika in ...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?