"Mami, Mojca je lačna." "Očka, Tine bi rad gledal risanko." Vam je poznano? Faza, v kateri otroci govorijo o sebi v tretji osebi je del procesa razvoja govora zaradi česar ni potrebno, da ste zaskrbljeni.
Najučinkovitejši način učenja je, da starši spodbujate otroka k pravilnem govoru tako, da jih sami nagovarjate pravilno.
(Freepik.com)
Razvoj otrokovih jezikovnih spretnosti poteka z izjemno hitrostjo. Otroci okoli leta in pol že poznajo več kot 20 besed, okoli starosti dveh let pa že do 300 besed. V tem obdobju nekateri tudi že zlagajo osnovne stavke iz glagolov, samostalnikov in zaimkov. Del procesa razvoja govora pa je tudi faza, v kateri otroci govorijo o sebi v tretji osebi.
Normalna razvojna faza govora
Najverjetneje tudi vaš malček govori o sebi v tretji osebi. Nekateri starši ste zaradi tega pojava zaskrbljeni. Lahko vas potolažimo, da je skrb popolnoma odveč. Otroški govor v tretji osebi je le ena od razvojnih faz govora. Najpogosteje se pojavi okoli otrokovega drugega leta. Otroci šele pri dveh letih in pol začenjajo zares ločevati med osebnimi in svojilnimi zaimki: jaz, meni, ti, tebi, ipd. ter jih tudi uporabljati.
PREBERITE TUDI: Normalni razvoj govora
Zakaj otroci govorijo o sebi v tretji osebi?
Najpogostejši razlog, da otroci govorijo o sebi v tretji osebi je predvsem ta, da med pogovorom z odraslo osebo svoje ime najpogosteje slišijo na začetku stavka, ki je namenjen njim. Zato se jim zdi povsem normalno, da tudi sami govorijo tako, saj v tem obdobju še ne razumejo osebnih in svojilnih zaimkov. Prej ali slej osvojijo tudi te in takrat začnejo govoriti o sebi v prvi osebi ednine.
Kako odvaditi otroka govoriti v tretji osebi?
Otroci različno dolgo uporabljajo način govora v tretji osebi. Nekateri zaimke osvojijo prej, drugi kasneje. Pri tem seveda pomembno vlogo igrajo starši.
- Najučinkovitejši način učenja je, da starši spodbujate otroka k pravilnem govoru tako, da jih sami nagovarjate pravilno. Torej v 2. osebi ednine: »Kaj bi danes želel jesti za večerjo?« in ne v tretji osebi ednine: »Kaj bi danes Marko želel jesti za večerjo?«
- Pozorni bodite tudi na to, kako o sebi govorite vi. Najverjetneje ste se kdaj zalotili, da se z vašo hčerkico ali sinčkom tudi sami pogovarjate v tretji osebi: »Mami bo zdaj pripravila malico.«
- Bodite pozorni na način sporazumevanja. Pomembno je,da se zavestno trudite pogovarjati z otrokom kot z odraslo osebo. Kmalu boste ugotovili, da se tudi on trudi izbirati pravilne besede.
PREBERITE TUDI: Igre z dojenčkom za spodbujanje govora
Vmesna faza
Lahko se zgodi, da bo otrok v vmesni fazi tu in tam pomešal svojilne in osebne zaimke. Saj veste, vaja dela mojstra, če mojster dela vajo. Občasno mu tu lahko pomagate vi. Prijazno, z veliko mero spodbude, mu le namignite pravilno rabo zaimkov.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Otroke prezgodaj ločimo od mam
Več časa porabimo za treninge, jezike, tečaje in lekcije kot za objeme in poljube.
19
Ne govorite, da so draga darila od dobrih mož
Pred nekaj leti je družbena omrežja v Avstraliji (pa tudi po svetu) pretresla objava socialne delavke, ki je na predveče...
10
Nagradna igra Nivea - nagrajenci
Znane so nagrajenke v okviru prve letošnje nagradne igre Nivea baby na Ringaraji. Preveri, če je bila sreča na tvoji str...
8
Dovolite otroku, da verjame v dobre može!
Večina otrok verjame v može z dolgo belo brado, ki jih konec leta razveseljujejo z darili. In prav je tako, to je del ot...
6