|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Ali tudi vaš otrok govori v tretji osebi?

Tina Južnič, 25.7.2023
"Mami, Mojca je lačna." "Očka, Tine bi rad gledal risanko." Vam je poznano? Faza, v kateri otroci govorijo o sebi v tretji osebi je del procesa razvoja govora zaradi česar ni potrebno, da ste zaskrbljeni.

image
Najučinkovitejši način učenja je, da starši spodbujate otroka k pravilnem govoru tako, da jih sami nagovarjate pravilno. (Freepik.com)
/11


Razvoj otrokovih jezikovnih spretnosti poteka z izjemno hitrostjo. Otroci okoli leta in pol že poznajo več kot 20 besed, okoli starosti dveh let pa že do 300 besed. V tem obdobju nekateri tudi že zlagajo osnovne stavke iz glagolov, samostalnikov in zaimkov. Del procesa razvoja govora pa je tudi faza, v kateri otroci govorijo o sebi v tretji osebi.


Normalna razvojna faza govora

Najverjetneje tudi vaš malček govori o sebi v tretji osebi. Nekateri starši ste zaradi tega pojava zaskrbljeni. Lahko vas potolažimo, da je skrb popolnoma odveč. Otroški govor v tretji osebi je le ena od razvojnih faz govora. Najpogosteje se pojavi okoli otrokovega drugega leta. Otroci šele pri dveh letih in pol začenjajo zares ločevati med osebnimi in svojilnimi zaimki: jaz, meni, ti, tebi, ipd. ter jih tudi uporabljati.


PREBERITE TUDI: Normalni razvoj govora


Zakaj otroci govorijo o sebi v tretji osebi?

Najpogostejši razlog, da otroci govorijo o sebi v tretji osebi je predvsem ta, da med pogovorom z odraslo osebo svoje ime najpogosteje slišijo na začetku stavka, ki je namenjen njim. Zato se jim zdi povsem normalno, da tudi sami govorijo tako, saj v tem obdobju še ne razumejo osebnih in svojilnih zaimkov. Prej ali slej osvojijo tudi te in takrat začnejo govoriti o sebi v prvi osebi ednine.


Kako odvaditi otroka govoriti v tretji osebi?

Otroci različno dolgo uporabljajo način govora v tretji osebi. Nekateri zaimke osvojijo prej, drugi kasneje. Pri tem seveda pomembno vlogo igrajo starši.

  • Najučinkovitejši način učenja je, da starši spodbujate otroka k pravilnem govoru tako, da jih sami nagovarjate pravilno. Torej v 2. osebi ednine: »Kaj bi danes želel jesti za večerjo?« in ne v tretji osebi ednine: »Kaj bi danes Marko želel jesti za večerjo?«
  • Pozorni bodite tudi na to, kako o sebi govorite vi. Najverjetneje ste se kdaj zalotili, da se z vašo hčerkico ali sinčkom tudi sami pogovarjate v tretji osebi: »Mami bo zdaj pripravila malico.«
  • Bodite pozorni na način sporazumevanja. Pomembno je,da se zavestno trudite pogovarjati z otrokom kot z odraslo osebo. Kmalu boste ugotovili, da se tudi on trudi izbirati pravilne besede.


PREBERITE TUDI: Igre z dojenčkom za spodbujanje govora


Vmesna faza

Lahko se zgodi, da bo otrok v vmesni fazi tu in tam pomešal svojilne in osebne zaimke. Saj veste, vaja dela mojstra, če mojster dela vajo. Občasno mu tu lahko pomagate vi. Prijazno, z veliko mero spodbude, mu le namignite pravilno rabo zaimkov.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Pozor: Čevlji z lučko v podplatu so lahko ...
Otroci obožujejo čevlje in športne copate, ki jim utripajo lučke v podplatih, medtem ko hodijo, vendar pozor: starši mor...
18
Mikrosporija – najpogostejše glivice pri o...
Z dermatologinjo Tamaro Heraković smo se pogovarjali o glivicah pri otrocih. Povedala nam je, da je najpogostejša okužba...
4
Kakšna je precepljenost v Sloveniji?
Ob svetovnem dnevu cepljenja je potekala novinarska konferenca na temo precepljenosti otrok v Sloveniji.
4
Zakaj starši poljubljajo svoje otroke na u...
Odgovornost staršev je, da otroku pokažejo pomembnost poljuba. Poljub je dejanje, s katerim pokažemo, da nekoga ljubimo,...
3



Je bilo našim staršem lažje kot nam?
Po nedavnih raziskavah je bilo starševstvo v osemdesetih in devetdesetih letih za naše starše veliko lažje kot za nas - ...
Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?