Življenje je niz drobnih, nepozabnih dogodkov. Omogočite otrokom, da jih bodo doživeli čim več.
Vonj po cimetu, čokoladi, pomarančah, smrečju in različnih dobrotah nas spominja na decembrsko vzdušje, ki smo ga doživljali v času svoje otroške razigranosti in ko potrošniška mrzlica in nečimrnost še nista prizadeli temeljnih vrednot. Kakor kje in kakor kdo, boste upravičeno odgovorili! Homo sapiens, ustavi svojega podivjanega konja! Vzemi si čas in se ozri na levo in desno, poglej naprej in nazaj ter dobro premisli, kam boš krenil.
Nobeno materialno darilo ne bo odtehtalo zaupanja in veselja otrok, ki uživajo v vaši družbi ter vas z vso svojo otroško ljubeznijo in igrivostjo nepreklicno sprejemajo v svoj svet. V tem prazničnem decembrskem mesecu se lahko še posebej potrudite. Omogočite jim nepozabna doživetja, s katerimi boste okrepili družinske vezi, ki se jih bodo (boste) spominjali celo življenje. V vse te aktivnosti vključite veselje in smeh, pokažite jim, kakšna so vaša pozitivna sporočila, ki jih pošiljate okolici, in vaše vrednote, za katere se zavzemate.
December je mesec, ko je v domači kuhinji lahko še posebej zabavno. V del svojih tradicionalnih kuhinjskih aktivnosti vključite tudi otroke. December je idealen čas, da si pripravite teren za vsa (nadaljnja) kuharska srečanja z otroki, s katerimi jih boste razveseljevali. Navdušite jih z izvirnimi idejami in novimi izzivi (priprava zdravih sladic, okušanje in spoznavanje začimb, novih jedi, toplih napitkov, preprostih jedi brez kuhanja iz svežega sadja in zelenjave, …).
Ustvarite priložnosti, kjer se bo otrok lahko dokazoval, razvijal domišljijo, svoje ročne spretnosti ter osnovna čutila (priprava okrasnih sadnih dodatkov, izdelava figuric iz različnih živil, rezanje, gnetenje, svaljkanje, mešanje, okušanje jedi oz. živil, vonjanje jedi, tipanje teksture živil, …). Podarite mu občutek vrednosti. Pustite mu, da jedi ustvarja in pripravlja sam. Pohvalite ga, spodbujajte ga, nagradite ga! Dovolite, da so otroci v trenutkih svoje kuhinjske ustvarjalnosti neobremenjeni s svojim izgledom, packanjem, z okušanjem, vonjanjem, ... Zagotovite jim primeren prostor, zaščitno obleko, poučite jih o higieni rok, pripravite jim varna orodja ter jih seznanite z nepravilnim ravnanjem in potrebno varnostjo. Otroka usmerjajte pri eksperimentalnem kuhinjskem igrišču in mu odkrivajte predvsem načine priprave in zdrava živila, ki jih boste uporabili pri pripravljanju dobrot.
Priprava raznovrstnih božičnih ali prednovoletnih piškotov je lahko dobra osnova »ustvarjalne šole« vsakega malega kuharskega mojstra. Prepričan sem, da vam nikoli ne bo zmanjkalo idej. Pregledati morate samo kuharske knjige, pozanimati se pri prijateljih, prebuditi otroka v sebi, … Skupaj naredite načrt za izdelavo piškotov iz zdravih in prehransko bogatih sestavin. Za december lahko izberete različne vrste testa ter ga poljubno modelirate in krasite z najrazličnejšimi dodatki. Naredite simbole ljubezni, novoletne figurice, živali, klovne, … Za malo starejše otroke je lahko izziv izdelava prave piškotne hišice ali božičnih jaslic iz testa. Ob tem lahko skupaj z otrokom izmerite dolžino in širino piškotne stene, strehe, vrat, oken, dimnika, ... ter modelirate posamezne kose in jih krasite z glazuro, izbrano in užitno dekoracijo ali barvate z naravnimi barvili.
Napotki za medeno testo
Sestavine:
½ skodelice temne melase
skodelica rjavega sladkorja
2/3 skodelici hladne vode
1/3 skodelice masla
7 skodelic[DC2] namenske moke
2 žlički pecilnega praška
1 žlička soli
1 žlička cimeta v prahu
1 žlička ingverja v prahu
Priprava:
V posodi zmešamo melaso, sladkor, vodo in maslo (priporočam stoječi električni mešalec, saj postane testo zelo gosto). Postopno dodajamo še ostale »suhe« sestavine in dobro premešamo. Ko je testo pripravljeno, ga oblikujemo v kroglo, zavijemo v plastično folijo in ohlajamo najmanj dve uri v hladilniku. Testo lahko hranimo na hladnem cel teden, zato lahko medenjake izdelamo takrat, ko si z otroki lahko vzamemo čas. Testo lahko valjamo, režemo, lepimo, ... Medenjake položimo na peki papir in jih pečemo 10–12 minut v pečici na temperaturi 160 °C.
Mandljev biskvit z gozdnimi sadeži in s sladkorno srajčko
Sestavine za 6 otroških porcij:
100 g mletih mandljev
1/3 skodelice melase (po okusu)
60 g moke
40 g kakava
150 g masla
6 beljakov
200 g svežih ali zamrznjenih gozdnih sadežev
Čas predpriprave: 15 minut
Čas pečenja: 15 minut
Priprava testa:
V posodi zmešamo mandlje, moko in kakav. Maslo segrejemo do lešnikove barve in ga skupaj z melaso primešamo zmesi. V posebni posodi stepemo beljake v trd sneg, nato pa ga rahlo umešamo v maso. Model za peko namažemo z maslom, vanj vlijemo maso in pečemo v ogreti pečici 15 minut pri temperaturi 180 °C. Biskvitno testo ohladimo, razrežemo na pravokotnike ali z modelom oblikujemo v druge oblike. Nanje dekorativno nanesemo gozdne sadeže.
Priprava sladkorne srajčke:
Sladkorno srajčko pripravimo tako, da sladkor in vodo zmešamo in segrevamo toliko časa, da se naredi karamel, ki mu primešamo mandlje. Karamelno maso z mandlji zlijemo na marmornato ali drugo primerno ploskev. Ko se ohladi, karamelno maso narežemo na poljubne oblike in z njimi okrasimo sladico.
Prehrambena vrednost:
Energija: 405,93 kcal
Beljakovine: 10,54 g
Maščobe: 29,96 g
Ogljikovi hidrati: 29,87 g
Vlaknine: 5,9 g
Članek objavljen v Ringarajine iskrice, December 2008
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: