Ko je otrok bolan navadno ni ješč, kar načeloma ni nič neobičajnega. Tudi nam hrana ne paše, ko se slabo počutimo. Pomembno je, da v taki situaciji otrok počiva in predvsem pije.
Kakšno hrano pripraviti otroku, ko zboli? (FOTO: Freepik.com))
Moja Ana je prejšnji teden zbolela. Iz konkretnega prehlada se je razvilo še vnetje ušes.

Ko je otrok bolan navadno ni ješč, kar načeloma ni nič neobičajnega. Tudi nam hrana ne paše, ko se slabo počutimo.
Pomembno je, da v taki situaciji otrok počiva in predvsem pije.
PREBERITE TUDI: Kako poskrbeti, da bo otrok dovolj pil?
V svoji karieri sem najdlje delala s pediatri in spomnim se besed pediatrinje, kot bi bilo včeraj: “Ko ima otrok vročino, se cela hiša umiri”.
Njene besede mi odzvanjajo vsakokrat, ko nas obišče kakšna viroza.
Kaj v takem primeru ponuditi otroku? Sploh kaj?
Vsekakor! Jaz osebno poskusim ponuditi večkrat na dan, nekaj, kar imata rada. Pri tem poskrbim, da v hrano "skrijem" čim več dobrih stvari, ki podpirajo telo in pomagajo ohranjati energijo ter pomagajo imunskemu sistemu.
To je seveda tekočina, ogljikovi hidrati in dobre maščobe. V takem obdobju se izogibam (že v splošnem se) sladkorjem, ki upočasnijo delovanje prve obrambne linije telesa in mlečnim izdelkom (z izjemo domačega jogurta). Otrok takrat, ko se ne počuti dobro, poje navadno zelo malo, zato je še toliko bolj pomembno kaj zaužije.
Najpogosteje posežem po domači juhici, najraje piščančji ali kokošji, odvisno od tega, kaj imam doma. Taka juha je hitro skuhana (hitreje kot goveja) in je navadno bolj blagega, prijetno sladkastega okusa. S tem poskušam nadomestiti tekočino in elektrolite, dodam pa tudi kakšne nežne zakuhe: kuhan korenček iz juhe, drobne testene, vlivance ali enostavno razžvrkljano vkuhano jajce.
Vesela sem tudi, če popije samo juho, brez zakuhe in zelenjave.
Odlična je tudi t.i. Milijonska juha za male bolančke in tudi starše, ki skrbijo zanje.

Recept za Milijonsko juho:
Sestavine:
10 g masla
2 vecja korenčka
2 žlici pšeničnega zdroba
2 žlički suhega ali svežega peteršilja
sol po okusu/ali pa brez
1 jajce
0,5 jušne osnove ali vode
muskatni orešček
timijan
Postopek:
Naribamo korenček in ga na maslu prepražimo, da spremeni barvo in zadiši. Dodamo zdrob in ga skupaj s korenčkom prepražimo. Dodamo začimbe, ščep, previdno z muškatnim oreščkom, ga je lahko hitro preveč. Zalijemo z vodo ali jušno osnovo. Kuhamo 5 min, da počasi vre. Dodamo peteršilj. Par minut pred koncem razžvrkljano jajce vmešamo v juho in pustimo kuhati še minutko.
Poleg krepčilnih juhic, ponujam še sadje - tako sveže, sezonsko kot tudi vkuhano v kompotu.
Najbolj se mi pri obeh otrocih obnesejo jabolka. Surova, samo narezana, pokuhana z dodatkom surovega masla, pečena v pečici z ne segretim medom ali brez ter v kompotu.
Odvisno od tega kaj nas/jih muči prilagodim tudi jedilnik. Vedno pa poskrbim, da imata pijačo na razpolago. Od čaja (pri prehladih lipovega ali sklepnjakovega, pri trebušnih skuham kumino/janež), vodo in kompot. V kolikor je potreba jih posladkam z ne segretim medom.
Ker si velikokrat vse viruse kar družinsko podelimo, kot smo si tudi tega sedaj, pripravim krepčilno hrano kar za vse.
V kolikor se otroček doji, pridejo take juhice prav tudi mamicam, ki dojijo in pa tudi vsem, ki ne dojijo več, jim pa skrb za bolnega dojenčka/otroka vzame marsikatero uro spanca.

Več receptov, nasvetov in prigod, povezanih z uvajanjem goste hrane po metodi BLW
najdete na Facebook in Instagram strani Ana's BLW Ideas. (FOTO: Osebni arhiv)
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: