|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Dojenček me grize: kaj naj storim?

Uredništvo Ringaraja.net, 9.7.2024
Uspešno in dolgo dojite, potem pa vas nenadoma dojenček začne med dojenjem grizti ali ščipati? Včasih se vam celo zdi, da ga to zabava! Zakaj to počne in kaj lahko storite, da se takšno vedenje ne ponovi?

image
Otrok gre skozi fazo - zabavno je ugrizniti dojko, običajno pa se to zgodi ob koncu dojenja. (Freepik.com)
/11


Najpogostejši razlog za grizenje med dojenje je ...

Eden najpogostejših razlogov je rast zob. Otrok je spoznal, da lahko srbenje, občutek napetosti ali bolečine pri rasti zob ublaži z grizenjem - bodisi rok, z grizljanjem igrač ali s trdnim stiskanjem dlesni ob materine prsi.

Če opazite simptome pri izraščanju zob, poskusite bradavico potisniti čim globlje v otrokova usta, saj potem otrok ne bo mogel tako enostavno ugrizniti. Pred dojenjem naj dojenček ugrizne v ohlajeno grizalo ali pa mu namažite dlesni z gelom za lajšanje bolečin.


Če ste slišali, da izraščanje zob pomeni napovedovanje prenehanja dojenja, morate vedeti, da to ni nujno. Čas izraščanja prvega zoba je zelo individualen. Nekaterim dojenčkom bo prvi zob zrastel pred šestim mesecem starosti, nekaterim pa šele nekje do enega leta. Edini zanesljiv pokazatelj, da se dojenje končuje, bi morale biti potrebe vašega otroka in vaše potrebe.


PREBERITE TUDI: Slabosti in prednosti hranjenja z mlečno formulo

 

Grizenje je za otroka zabavna igra

Prav tako se otroku lahko zdi, da je grizenje bradavic igra, in to pokaže z nasmehom in veseljem, medtem ko vas grize. Otrok gre skozi fazo "zabavno je ugrizniti dojko" in to se običajno zgodi na koncu dojenja: dojenček naredi "pameten" izraz na obrazu in stisne čeljust.

Če opazite takšen izraz ne obrazu pri otroku, se hitro premaknite tako, da postavite mezinček med njegovo spodnjo in zgornjo čeljust. Druga možnost je, da obraz približate prsim, ker otrok težje ugrizne dojko, ki zavzame vsa usta.

V vsakem primeru ne trpite bolečine, vendar tudi otroka ne grajajte in mu prepovedujte dojenja.


Kaj lahko poskusite?

1. Dojko takoj odmaknite. Lezite ali (če je starejši otrok) ga položite k sebi in strogo rečete: "Ne smeš ugrizniti, mamo boli!" Otrok mora razumeti, da mami ta igra ni všeč in da je ne nameravate podpirati. Če dojenček joče, ga potolažite, vendar ga ne dojite takoj, počakajte nekaj časa.

2. Ko boste naslednjič dojili svojega otroka, ga pohvalite. Otrok se bo sčasoma naučil posledic svojega vedenja.

3. Po osmem mesecu mnogi otroci med dojenjem začnejo ščipati dojke. V tem primeru takoj prenehajte z dojenjem. Za otroka je to običajna razvojna faza fine motorike, zato vadi povsod. Zanimivo mu je, da se med dojenjem igra s prsti. Dajte vedeti, da ne marate stiskanja prsi, in mu dajte predmet, ki bo zadovoljil njegovo radovednost ali potrebo po motoričnih sposobnostih.


PREBERITE TUDI: Ali lahko dojenček zavrne dojko, če poskusi dudo?

 

Otrok me je že ugriznil: Poskrbite za rano na bradavici

Nazadnje je pomembno omeniti, da so lahko rane ugrizov včasih zelo globoke. Odprta rana na bradavici, ki ima neposreden stik z otrokovimi usti, je idealno mesto za razvoj bakterij in okužb. V primeru rane kapnite nekaj kapljic mleka in rahlo vtrite v rano, posušite na zraku in je nekaj časa ne pokrivajte.

Bradavice lahko premažete tudi z lanolinom, kot ste to storili na začetku dojenja, ko so bile zelo občutljive. V primeru hujše rane se posvetujte z medicinsko sestro ali zdravnikom.


VIR: Ringeraja.rs


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Brezplačen program Za srečen začetek
Program Za srečen začetek ponuja brezplačne video nasvete o razvoju, prvi pomoči in samostojnosti otrok. Prijavite se še...
9
Otroška imena: 20 najpopularnejših herojsk...
Preverite izbor 20 najpopularnejših herojskih imen za male superjunake in superjunakinje. Ob vsakem imenu boste našli tu...
8
ABC dojenja: odgovori strokovnjakinje
Če imate v porodnišnici težave z dojenjem, nikar ne obupajte. Pogosto dojenje steče kasneje doma, ko smo v mirnem in dom...
5
Razvojno gibalna vadba za dojenčke in malčke
Kakovostna vzpodbuda staršev za boljši razvoj gibanja, stabilnosti, ravnotežja, mišične moči, … ne škodi nikomur, niti t...
4



Dojenje: Rastline, ki spodbujajo tvorjenje...
Travnik je lekarna na prostem, kjer lahko najdete celo rastline, ki pomagajo pri dojenju. Številne zdravilne rastline na...
Dojenje: "Mozoljčki" na bradavicah...
Neverjetno, za kakšne podrobnosti je poskrbela Narava! Poglejte si video, kako pomembno vlogo imajo tiste drobne pikice,...




Vprašanje.
пеперутка16

Ali ima kdo od vas doma krave? Če ima, kaj naredite z mlekom? Ne hecam se, resno sprašujem, ne vem kaj naj z mlekom?