Ministrstvo je na seznam dokazil za neprejemanje preživnine dodalo tudi bančne izpiske, kar bo še olajšalo dokazovanje, da preživnina ni bila izplačana.
Starš, ki preživnine ni dobil izplačane, lahko uveljavlja svoje pravice iz javnih sredstev.
Freepik.com
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je v preteklem tednu vsem centrom za socialno delo poslalo obvestilo obvestilo glede dokazovanja neprejemanja preživnine pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Po novem velja, da lahko p ri uveljavljanju denarne socialne pomoči centri lahko upoštevajo tudi bančni izpisek. »Ključni cilj ministrstva je poenotiti prakse in doseči čimbolj poenostavljeno odločanje o pravicah,« so zapisali.
Katera dokazila so ustrezna?
Starš, ki preživnine ni dobil izplačane, lahko uveljavlja svoje pravice iz javnih sredstev. Trenutno je v zakonu zapisano, da so primeri dokazil, s katerimi se dokazuje neprejemanje preživnine naslednji:
- predlog za izvršbo,
- potrdilo sodišča o njegovi vložitvi,
- sklep o izvršbi,
- dokazilom o neuspeli izvršbi ali s potrdilom pristojnega ministrstva, da je začel teči postopek za izterjavo iz tujine.
Ker zakon zgolj primeroma našteva dokazila, pomeni, da je glede na konkretni primer mogoče upoštevati tudi druga dokazila, ki dokazujejo neprejemanje preživnine.
Uveljavljanje denarne socialne pomoči
Pri uveljavljanju denarne socialne pomoči, ki je namenjena preživetju in se dodeljuje za krajše obdobje, se glede na konkretni primer kot dokazilo v primeru prenehanja prejemanja preživnine lahko upoštevajo tudi bančni izpiski.
Iz bančnih izpiskov je denimo lahko razvidno, da je bila preživnina redno izplačevana, iz izpiskov zadnjih 3 mesecev pa izhaja, da preživnina ni bila izplačana. Ker gre pri pravici do denarne socialne pomoči za sredstva, s katerimi se zagotavlja preživljanje, se navedeno dokazilo lahko v konkretnem primeru upošteva.
PREBERITE TUDI: Carski rez: ima oče pravico do dopusta?
Ni potrebno sprožiti izvršilnega postopka
Nova ureditev, ki je začela veljati prvega septembra, otroku v primeru neplačevanja preživnine s strani preživninskega zavezanca pred vložitvijo zahteve za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine ni več potrebno sprožiti izvršilnega postopka pred pristojnim sodiščem. Enako velja, če preživninski zavezanec biva v tujini.
Z novo zakonodajo je terjanje neizplačanih preživnin namesto zamudnih postopkov s strani upravičenca nase prevzel Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije.
Vsi potrebni obrazci in navodila za izpolnjevanje zahteve na enem mestu
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na podlagi zakona izdal novo navodilo o postopku za uveljavljanje pravice do nadomestila preživnine, ki ga sestavljata tudi nova obrazca. Obrazca vsebujeta tudi navodilo za izpolnjevanje zahteve.
- Za mladoletnega otroka vloži zahtevo zakoniti zastopnik otroka na spodnjem obrazcu, in sicer izpolni zahtevo skupaj za vse otroke, ki imajo istega preživninskega zavezanca.
OBRAZEC "ZAHTEVA ZA UVELJAVITEV PRAVICE DO NADOMESTILA PREŽIVNINE za mladoletne osebe" >>
- Otrok, starejši od 18 let, vloži zahtevo za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine na naslednjem obrazcu
OBRAZEC "ZAHTEVA ZA UVELJAVITEV PRAVICE DO NADOMESTILA PREŽIVNINE za polnoletne osebe" >>
V kolikor nimate možnosti sami natisniti obrazca, se lahko obrnete na sklad in zaprosite, da vam sklad obrazec pošlje po pošti.
Otrok ali njegov zakoniti zastopnik vloži zahtevo za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine pri Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu Republike Slovenije, Dunajska cesta 20, 1000 Ljubljana.
Vir: gov.si
PREBERITE TUDI: Očetovstvo in preživnine
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Znižano plačilo vrtca
Stroški plačila vrtca so lahko zelo visoki in marsikateri starš si jih ne more privoščiti, zato je še kako dobrodošla po...
3
Uskladila se je višina preživnin
V začetku februarja se je v skladu z rastjo cen življenjskih potrebščin zvišala višina preživnin in nadomestilo preživni...
3