Razgled proti severovzhodu omejuje Nanoška planota. Najlepši pogled imamo na Vipavsko dolino, od koder vidimo parkirišče, kjer smo začeli pot in naselja po dolini.
Zemljevid poti
Na razu
Tehnična zahtevnost
Fizična zahtevnost
Opozorilo!
Vzpon in sestop
Vzpon na Gradiško Turo (793 m)
- Višinska razlika: 520 m
- Čas hoje: vzpon 2,5 h, spust 2 h.
Primerni letni časi:
Izlet je primeren spomladi in jeseni. V mokrem je še posebno gornji del poti zelo neprijeten, v ledenem pa tudi nevaren.
Ožja pot v kombinaciji s fizično zahtevnim terenom z večjo višinsko razliko do cca 500 m. Napis na začetku poti pri parkirišču »Gradiška Tura 75 minut« nas ne sme zavesti – z malčki je pot zaradi varovanja dvakrat daljša, poleg tega je teren nad zavarovano potjo za malčke zelo naporen in terja od njih veliko moči.
Tehnično izjemno zahtevna pot, zahteva daljši čas trajajoč neprekinjen nadzor nad gibanjem malčkov, izkušenost z gibanjem v skalnem svetu, opremljenost s čelado in ustrezno, dobro trenirano tehniko varovanja z vrvjo.
Izhodišče:
Parkirišče nad vasjo Gradišče. Gradišče nad Vipavo, dosežemo iz Vipave po lokalni cesti mimo podjetja Agroind, navzgor. Odcep stranske asfaltne ceste levo strmo navzgor do parkirišča je označen.
Opis poti:
Od parkirišča gremo za smerokazom po markirani poti navzgor. Kmalu prečkamo prijetno travnato ravnico in se pričnemo vzpenjati preko melišča. Če se ozremo navzgor vidimo potek plezalne poti, označuje ga nekakšen balkon, lesena ploščad na polovici stene. Na vrhu melišča prvič poprimemo za skale in smo v desetih minutah pri označenem odcepu. Levo je vstop zavarovane plezalne poti, desno pa sestopna (običajna) pot. Malčke tu navežemo in opremimo s čeladami. Takoj gre zares. Namenoma je prvih nekaj metrov nezavarovanih in najprimerneje je, da imate za to mesto s seboj vsaj desetmetrsko vrv, s katero lahko malčka varujete z vrha, od prve jeklenice. Sledi zanimivo strmo poplezavanje po dobrih jeklenicah navzgor na vrh prvega stolpa. Pot se potem za nekaj metrov umiri in nato ponovno postavi navpik. Mesto je podobno začetnemu, se pravi strmo navzgor po dobri skali na vrh stolpa. Sledi nekaj bolj zoprnih metrov, ki so posebej neprijetni v mokrem, ker je precej drseče prsti. Tako se pridrsamo do odcepa, kjer v levo v nekaj metrih dosežemo počivališče na razgledni ploščadi. Sledi nadaljevanje, sprva po skalah s prstjo, podobno kot spodaj, nato pa s prečko, ki je za malčke težavna, dosežemo izpostavljen raz. Ta raz je tudi najlepši del celotne poti, v popolni izpostavljenosti napredujemo navzgor po dobro zavarovanem razu po odlični, razčlenjeni skali. Kar prehitro je raza konec in dosežemo vrh zadnjega stolpa, kjer naletimo na markacije lažje poti, ki se nam priključi z desne.
Kljub koncu plezalne poti pa težav še ni konec, tako da je najbolje imeti malčke navezane celo pot do vrha, do koder je še uro hoje. Najprej pelje pot strmo navzgor čez razbit svet, nato pa se uravna, obrne desno in za nekaj metrov celo spusti. Sledi v mokrem precej zoprn del, ko se spet vzpenjamo navzgor skozi senčnato goščavje in čez posamezne skalne pragove. Ta del je posebno neprijeten za malčke, ker morajo v vzpon vložiti res veliko moči. Na srečo je tega neprijetnega dela poti v petnajstih minutah konec in pridemo na skalnat stolp na robu planote, kjer je skrinjica z žigom in napisom Gradiška Tura. Pravi vrh Gradiške Ture je sicer nekoliko proti notranjosti planote, vendar je manj razgleden. Spustimo se po isti poti do izstopa plezalne poti. Tam gremo levo po normalni poti. Tudi na tem delu poti, ki traja kake pol ure, je potrebno kar nekaj previdnosti. Pot vijuga po naravnih prehodih med pečevjem in je na več mestih opremljena z jeklenicami. Med spuščanjem si lahko ogledamo vrh markantnega skalnatega stolpa z imenom Oltar, kamor nas usmerja odcep. Tako pridemo nazaj do vstopa zavarovane plezalne poti in nato po isti poti do travnate livade pod stenami.
Razgled s Gradiške Ture
Razgled proti severovzhodu omejuje Nanoška planota. Najlepši pogled imamo na Vipavsko dolino, od koder vidimo parkirišče, kjer smo začeli pot in naselja po dolini. Nad Vipavsko dolino vidimo Trnovski gozd in Čaven, na drugi strani doline pa Kras.
NAMIG! Če vam opisani izlet ni dovolj, lahko vzpon združite z obiskom plezališča Vipava, npr. sektor Mala Plošča je še posebej primeren za plezanje z malčki. Ustavite se lahko na katerem od kmečkih turizmov na robovih kraške planote.
KOMENTIRAJ SPODAJ IN NAM ZAUPAJ SVOJO IZKUŠNJO Z IZLETOM NA GRADIŠKO TURO!
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Macelj – Na hrbtu pošasti
Učna pot je krožna, dolga 3,5 kilometra. Označena je s prikupno rumeno gobo in rumenimi puščicami. Na poti je 12 kontrol...
8
Najem avtodoma - preverite ponudbo!
Pred najemom avtodoma je koristno vedeti, na kaj morate biti pozorni. Na ZPS so pod drobnogled vzeli 19 ponudnikov in sk...
3
Družinski dopust, ki ga ne boste nikoli po...
Družinske sobe z ločenimi spalnicami, posebna otroška restavracija, oprema za dojenčka, poletne delavnice in kampi s tre...
3
18 učno – doživljajskih poti po posameznih...
18 učno – doživljajskih poti po posameznih regijah v Sloveniji, na katerih boste uživali s svojimi otroci.
3