Maternični vložek je izjemno primerna oblika zaščite za ženske, ki so že rodile in so starejše od 35. leta, tiste, ki imajo premočne menstruacije, z endometriozo in ženske, ki jim je ljubše življenje z zelo blagimi krvavitvami ali celo brez njih.
Hormonski vložek, ki ga v Sloveniji uporabljamo od leta 2000, zaradi hormona levonorgestrela, ki deluje neposredno na maternično sluznico, povzroča zelo blage in šibke menstruacije ali celo popolno prenehanje krvavitev, kar pa ni nič nenaravnega in zdravju škodljivega. S svojim delovanjem tanjša sluznico v maternici, zaradi katere krvavimo, ko se ta proti koncu naravnega ciklusa začne luščiti in povzroča menstruacijo.
Vložek vstavimo ginekologi ob rednem pregledu, po splavu, v prvih petih dnevih po nezaščitenem spolnem odnosu, pri prvem pregledu po porodu ali med dojenjem. Dojenje ni ovira, saj se v mleko izloča hormon le v sledovih in na novorojenčka nima nobenega škodljivega učinka.
Kontraceptivna zaščita je odlična, primerljiva celo s sterilizacijo. Učinek traja 5 let, nato je obroček potrebno zamenjati.
Zmožnost ponovne zanositve je popolna, saj se sluznica maternice obnovi že v prvem mesecu po odstranitvi.
Hormonski obroček ima poleg kontraceptivega tudi zdravilno delovanje. Ženske po 35. letu imajo več nepravilnih krvavitev tako količinsko kot številčno in uravnavanje perimenopavznih težav z obročkom pomeni zaščito in zdravljenje.
Od 26.6.2007 je maternični vložek z levonorgestrelom uvrščen na pozitivno listo zdravil, to pomeni, da jo lahko uporabnice dobijo na recept. Predpiše vam ga lahko izbrani ginekolog ali osebni zdravnik.
PREBERITE ŠE: Kontracepcija po porodu
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Nasveti za boljše spanje dojenčka
Prve tedne po rojstvu se dojenček navaja na zunanji svet, starša pa nanj. Noči brez spanja so na začetku nekaj povsem ob...
4
Pomladna potepanja z dojenčki in malčki
Lepi pomladni dnevi kličejo po dolgih sprehodih z dojenčki in kavico s prijateljico, kajne? Da bodo daljši sprehodi udob...
4
Ko vam dojenček pade s postelje ...
Hitro se nam lahko zgodi, da v trenutku nepazljivosti nepričakovano naše malo, neubogljeno bitje pade s postelje ali cel...
4
Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...
3