Nos je pomemben del dihalnega sistema in zato ni nenavadno, da nam in še posebej otrokom zamašen nos povzroča precej preglavic. Zato je pomembno, da poskrbimo za zamašene noske svojih otrok čim pogosteje. Preberite, kako.
Za čiščenje noska je treba poskrbeti čim večkrat.
Nos oziroma nosna votlina ni samo pot, po kateri zrak potuje iz pljuč in nazaj, ampak je sestavni del dihalnega sistema, pomembna pri govor in za okušanje. Vse te funkcije so namreč odvisne od pravilnega nosnega dihanja.
Na samem vhodu v nosno votlino se nahajajo dlačice, ki zaustavljajo prehod večjih delcev iz zraka v nos, sluznica nosu pa ima nalogo, da čisti zrak, ki ga vdihnemo. Pri prehajanju skozi nos, se zrak segreje na temperaturo od 31 do 37 stopinj Celzija. Vsaka prepreka na tej dihalni poti čahko izzove določene neprijetnosti in tudi bolezen.
Težave z zamašenim nosom pri otrocih in dojenčkih
Odraščajoči otroci imajo pogosto težave z zamašenim nosom, nekateri redkeje, spet drugi resnično zelo pogosto. Vzrok zamašenega nosu je vsekakor povečano izločanje sluznice nosu kot odgovor na določeno vrsto draženja v nosni sluznici. Lahko bi rekli, da je "sovražnik" na ta način zaustavljen na samem vstopu, saj nosne dlačice poskrbijo, da zadržijo nezaželene delce.
Večji otroci že znajo pihniti sluz iz nosu, jo izločiti v robček ali kako pogoltniti, dojenčki pa so pri tem popolnoma nemočni. Ne znajo namreč dihati skozi usta in ne znajo nam povedati, da jim sluz povzroča težave. Ko poskušajo hitreje dihati, razdraženi obupajo. Vse kar jim v tem primeri preostane je jok, s katerim nam sporočajo, da nekaj ni v redu.
Nos pri dojenčkih je najpogosteje zamašen zaradi suhega zraka v prostoru,v katerem se najdlje zadržujejo. Zato se novopečenim staršem priporoča, da prostor večkrat prezračite in poskrbite za vlaženje zraka v prostoru (vlažilci zraka, posode vode na radiatorju, sušenje perila v prostoru, kjer je suh zrak ...)
POGLEJTE SI ŠE: Video - Čiščenje noska pri otroku
Zamašen nosek pri novorojenčkih
Ko se zamaši nosek novorojenčku, ki je komaj dobro prišel iz porodnišnice ali nekoliko kasneje, je priporočljivo, da nos čim pogosteje čistite s pomočjo fiziološke tekočine. Dojenčka nagnete na stran in mu v zgornjo nosnico nakapljate nekoliko kapljic tekočine, počakate minuto do dve, da kapljice stečejo v grlo ter otroka obrnete na drugo strani in postopek ponovite še z drugo nosnico. Dobro je, da preostalo nosno sluz izsesate iz noska. Sesalne naprave oziroma pripomočke za čiščenje noska boste našli v lekarni ali specializirani trgovini.
Fiziološka raztopina ni zdravilo in jo lahko brez skrbi uporabljate tudi daljše obdobje, če je to potrebno. Pomembno je, da se nosek dojenčka čisti oziroma izpira vsakič, ko je zamašen, še posebej pomembno pa je čiščenje noska pred dojenjem!
Kaj storiti, ko se dojenček prehladi?
Že res, da so dojenčki zaščiteni s "podedovano" zaščito in da jih dojenje dodatno ščiti, ampak ko je v njihovi okolici naval različnih obolenj, ne pomaga nobena zaščita. Strokovnjaki pravijo, da je povsem običajno, da se otrok v prvem letu prehladi od šest- do osemkrat. Staršem vsako curljanje iz nosu povzroča zaskrbljenost in dvome, ali gre res samo za običajen prehlad ali gre za bolj resno obolenje. Da vas nekoliko pomirimo: zavedajte se, da otrok s prvim smrkanjem začenja ustvarjati svoj imunski sistem.
V prvih dneh prehlada, je dojenček običajno manj ješč, nemirno spi, je bolj razdražljiv in nekoliko prestrašen. Pogosto prvi prehlad spremlja tudi nekoliko povišana telesna temperatura in čez nekaj ni prične bolj pošteno curljati iz noska. POZOR! Če pri dojenčku, mlajšemu od treh mesecev, izmerite telesno temperaturo višjo od 38,5 stopinj Celzija, takoj obiščite svojega pediatra.
Prehlad pri dojenčku običajno traja nekje do deset dni in dan za dnem je otrok bolj živahen, raje je, sluz v nosu pa se bolj zgošča, zato jo je treba čim bolj raztapljati, da gre lažje iz nosu. Najbolj učinkovita je fiziološka raztopina, posebne kapljice ali spreji, ki jih predpiše zdravnik.
PREBERITE TUDI: Prehlad pri majhnem otroku
Kaj storiti, če so v nosu prisotne tudi bakterije?
Če otrok obiskuje kolektivno varstvo ali ima starejšega brata, sestro, ki obiskuje vrtec oziroma šolo, lahko hitro najdemo vzrok bakterij v nosu. Seveda, niso vse bakterije nevarne, nekatere v nosu "živijo" in so popolnoma neškodljive, a za tiste "hudobne", ki se prenašajo prek rok, posebej prstkov, ki radi vrtajo po nosu, bo pediater določil način, kako se jih znebimo. V teh primerih pediater najpogosteje vzame bris iz otrokovega nosu in žrela ter na podlagi tega po potrebi prične zdraviti otroka z antibiotiki.
Kako ukrepati v primeru alergije?
Dolgotrajno zamašen nos je lahko znak, da gre za reakcijo na alergene iz otrokove okolice. Če zdravnik otroku postavi diagnozo alergijski rinitis, mu predpiše tudi ustrezno terapijo, ki hitro zmanjša količino sluzi iz nosu in pomaga premagati večino težav, tudi zamašenost nosu.
Ne glede na zdravljenje, čiščenje nosu je prav tako pomembno, saj s tem omogočimo prehodnost dihalnih poti, čista sluznica pa pomaga hitrejše ozdraviti težave. Čiščenje nosu s fiziološko raztopino preprečuje zaplete, ki bi jih prinesel dolgotrajno zamašen nos, kot je na primer vnetje srednjega ušesa, hkrati pa zmanjšuje tudi nezaželene stranske učinke različnih kapljic in sprejev za nos, ki se jih običajno uporablja pri alergijskem rinitisu (nosni dekongestivi in kortikosteroidi).
VIR: Ringeraja.rs
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: