Pomagajte izboljšati porodno izkušnjo. Sodelujte v raziskavi in povejte svoje mnenje, ki lahko spremeni stvari na bolje!
Raziskava je zaključena.
Avtorica raziskave sporoča:
Spoštovane, spoštovani uporabniki Ringaraje.
Po daljšem premoru se oglašam vsem, ki ste s svojim glasom sodelovali pri anketi Humanizacija obporodne zdravstvene skrbi. Hvala vsem, ki ste bili pripravljeni zaupati svoje porodne izkušnje! Prijetno ste me presenetile s svojimi obširnimi odgovori in odzivnostjo. Namreč, že v enem mesecu je na anketo odgovorilo 589 posameznic!
Anketa je sedaj v postopku analize. Njeni rezultati bodo predvidoma objavljeni prihodnje leto, in sicer skupaj še z drugimi rezultati, pridobljenimi z analizo intervjujev, časopisnih člankov in forumov, o čemer boste obveščen-e/i.
Še enkrat hvala za sodelovanje! Za morebitne sugestije, pripombe ipd. mi lahko pišete na irena.rozman@guest.arnes.si
Lep pozdrav,
Irena Rožman
O raziskavi, ki jo vodi doc. dr. Irena Rožman, etnologinja in kulturna antropologinja
Na pobudo Ministrstva za zdravje vodim kulturno antropološko raziskavo Humanizacija obporodne zdravstvene skrbi v Sloveniji.
Spričo vse bolj javno izraženih zahtev žensk za humanejši porod je postala aktualna raziskava, ki bi v zgodovinskem loku in iz antropološkega gledišča preučila obporodno zdravstveno skrb. Kulturna antropologije je namreč gotovo najbolj kompetentna veda za preučevanje kulturno preoblikovanih fizioloških pojavov, kamor uvrščamo tudi nosečnost, porod, dojenje itn.
Z omenjeno raziskavo želim razčleniti družbene in kulturne vzroke, ki so po 2. svetovni vojni vplivali na t. i. institucionalizacijo (medikalizacijo) poroda. Cilj raziskave je analizirati njene pozitivne in negativne učinke in poiskati možnosti, ki bi zagotavljale okoliščine za humanejši potek poroda.
Pri uresničevanju zastavljenega cilja se bom pogovarjala tako z ženskami kot z zdravstvenim osebjem – ginekologi-porodničarji in babicami.
S pričujočim vprašalnikom pa želim pridobiti mnenje čim večjega števila zainteresirane javnosti o temeljnih konceptih, s katerimi označujemo značilnosti naravnega, humanega in medikaliziranega poroda. Zanima me tudi vaše štališče, mnenje, predstave in morebitne izkušnje s porodom doma in v porodnem centru.
Zavedam se, da se soočate s časovno stisko. Ker pa verjamem, da bo raziskava prispevala k osvetlitvi problema, vas prosim, da mi pri tem pomagate. Prepričana sem, da mi bo šele z vašo pomočjo uspelo odgovoriti na nekatera vprašanja, ki se dotikajo stanja in razvoja obporodne zdravstvene skrbi na Slovenskem.
Anonimnost vašega imena in posredovanih podatkov je zagotovljena.
Najlepša hvala za sodelovanje,
doc. dr. Irena Rožman, etnologinja in kulturna antropologinja
Za dodatne informacije me lahko pokličete na telefonsko številko 041-635-126 ali pišete na elektronski naslov: irena.rozman@guest.arnes.si
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Izgorela mama: Ko je vsega preveč ...
Čeprav vemo, da popolna mama ne obstaja, se mame hitro ujamemo v vlogo absolutne skrbnice za dobro vseh, pri čemer se po...
17
Niti strije, niti stanje vagine zanjo ni v...
V svojih objavah redno prikazuje predele na trebuhu, zadnjici in nogah, dele telesa, ki jih večina drugih vplivnežev skr...
10
Najpopularnejša vikinška imena za dečke in...
Preverite najpopularnejša vikinška imena za dečke in deklice, ki smo jih nekoliko poslovenili in razvrstili po abecedi.
6
Zakaj lonček za učenje pitja ni dober za r...
Zakaj iz razvojnega vidika pitje iz lončka za učenje pitje (ki ima lahko "dulček" ali slamico) ni dobro za otrokov raz...
5