|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Je vaš otrok samostojen?

Helena Mlakar, 2.9.2024
Že majhni dojenčki razvijajo sposobnost, da se lahko igrajo in zamotijo sami. Takšno samostojnost v igri je potrebno spodbujati, saj se na tak način otrok razvija v samostojno osebo.

image
Vsak otrok mora imeti določen čas dnevno, ki ga nameni sam sebi in ki ga zapolni sam. (Freepik.com)
/11


Starši se večkrat sprašujejo, ali dovolj svojega časa posvečajo otrokom in ali se z njimi zadosti igrajo. Otroci včasih nimajo časa, da bi se dolgočasili, imajo obveznosti, včasih pa jim tega, da bi se dolgočasili ali enostavno ne počeli nič koristnega, starši ne dovolijo in jih takoj poskušajo zaposliti. S tem pa lahko naredijo ravno to, česar se bojijo: otrok postaja vedno manj samostojen. Ne zna se več sam igrati, ves čas potrebuje nekoga, ki ga bo pri igri usmerjal in zabaval.


Strokovnjaki zato opozarjajo, da mora vsak otrok imeti določen čas dnevno, ki ga nameni sam sebi in ki ga zapolni sam. Lahko se zaigra s kockami, riše, se igra s svojo senco ali pa pač samo leži na postelji in ne počne ničesar. Otroku je potrebno pustiti tudi, da se dolgočasi in da sam najde rešitev, kaj bo počel, s čim se bo igral, da mu ne bo dolgčas.

 

PREBERITE TUDI: Otroci potrebujejo tudi dolgčas

 

Otroka pri samostojni igri ne motimo

Če se otrok sam zaigra v svoji sobi, naj ga starši ne motijo. Če je otrok manjši, naj imajo nad njim nadzor, med igro pa ga naj ne prekinjajo. Tako bo otrok sam razvijal sposobnost, da se samozaposli, da postaja samostojen, svetujejo strokovnjaki.

 

Povsem logično pa je, da starši svoje otroke nadzorujejo, jih pazijo, vzgajajo in jim želijo pokazati prave smernice. Vseeno, pa ni vedno dobro, da nadzorujejo tudi otrokovo igro in mu govorijo, kako naj se igra.

 

Otrok naj najprej poskuša težavo rešiti sam

Strokovnjaki pa opozarjajo tudi, da ni vedno dobro otroku takoj priskočiti na pomoč. Težavo naj poskuša rešiti sam, tako se bo naučil potrpežljivosti. To pa mu bo v življenju prišlo še kako prav.

Če ima otrok na primer težave s grajenjem stolpa iz kock in se mu pa ves čas podira, naj ga starši spodbujajo, naj poskuša znova in znova, naj sam najde rešitev, kako bo zgradil stolp, da se ta ne bo podiral več in naj ne priskočijo takoj na pomoč in zgradijo stolp namesto njega.


Naloga staršev je, da preživljajo svoj čas z otroki, a naj se zavedajo, da je prav tako zelo pomembno, da se otrok zna igrati in zamotiti sam ter da zna sam rešiti težavo, če do nje pride.

 

PREBERITE TUDI: Kako na nevsiljiv način spodbujati samostojnost?

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
16
Golota na plaži – da ali ne?
Sončenje zgoraj brez in obisk nudistične plaže sta za mnoge še vedno del poletne sprostitve, a ko so prisotni otroci, je...
10
Anksioznost je dedna
Najnovejša ugotovitev znanstvenikov je, da je anksioznost pri otrocih dedna, zaradi česar je še toliko bolj pomembno, da...
6
Za vse ljubitelje ptičkov
Arboretum s svojo bujno naravo ponuja zatočišče in hrano številnim pticam. Z dobrim sluhom in ostrim vidom boste na Orni...
5



Zakaj vaš otrok vpije "Balerina kapuči...
To ni prava italijanščina. Komaj da je sploh pravi jezik. A otroci so navdušeni – to morajo vedeti starši.
Otroci na spletu: nevarnosti
TikTok, Snapchat in druge platforme ponujajo otrokom veliko zabave, a tudi številne pasti. Smrtno nevarni izzivi, spletn...




Berete knjige o vzgoji?
honey



ja in upoštevam nasvete (48%)

ja, a jih ne upoštevam (5%)

vem, da obstajajo, pa jih ne berem (33%)

me ne zanimajo (13%)


Število vseh glasov: 209

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!