Program letošnjega festivala kulturno-umetnostne vzgoje Bobri se bo sukal okoli vprašanja, kako so povezane umetnost, tehnologija in znanost.
Festival se bo odvijal v Ljubljani, Domžalah in Sežani.
Kako so povezane umetnost, tehnologija in znanost ter kako (lahko) druga na drugo vplivajo? Do kakšnih sprememb je prišlo v umetnosti zaradi razvoja tehnologije in znanosti ter obratno?
Če namreč tehnologija in znanost umetnosti omogočata vpoglede v drugačne, globlje in sicer morda skrite svetove, umetnost s svojimi novimi idejami, brezmejno domišljijo in ustvarjalnostjo vpliva tudi na sodobno znanost.
Odnos med umetnostjo, tehnologijo in znanostjo bo tema, okrog katere se bo vrtel letošnji že 12. festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri, ki bo od 18. januarja do 8. februarja 2020 s svojim bogatim programom razveselil predvsem otroke in mladino.
Kar 163 dogodkov!
Program Bobrov bodo tako kot vsa leta doslej sestavljale gledališke, filmske, glasbene in plesne predstave, vodeni ogledi razstav, delavnice in druge dejavnosti, ki jih za otroke ter mlade pripravljajo številne vladne in nevladne ustanove ter posamezniki, ki delujejo v Ljubljani in širše.
Obiskovalci se jih bodo lahko udeležili tako v Ljubljani kakor v Domžalah in Sežani, kjer se bodo Bobri potepali tudi letos.
Na letošnjem festivalu bo 77 producentov pripravilo 163 dogodkov, ki se jih bo lahko udeležilo več kot štirinajsttisoč obiskovalcev.
Tudi tuji gostje iz Avstrije, Nizozemske in Ukrajine
Program 12. festivala Bobri sestavljajo tako prireditve, ki so že na rednem programu gledališč oziroma kinodvoran, kot številne novosti in dogodki, pripravljeni posebej za festival.
Program sicer pretežno pripravljajo slovenske ustanove in posamezniki, obogatile pa ga bodo tudi stvaritve gostov iz drugih držav - plesna predstava Sinovi iz Avstrije, plesna predstava Panove piščali in papirologija iz Nizozemske ter koncert skupine Dakh Daughters iz Ukrajine, ki je tudi del glasbenega festivala MENT.
Pester filmski program z odličnimi igranimi in animiranimi filmi za otroke in mlade pripravljajo v Kinodvoru ter Slovenski kinoteki, v muzejih, galerijah in ostalih kulturnih kotičkih po Ljubljani pa se bodo v času festivala odvijale številne delavnice, ki bodo večinoma tehnološko-znanstveno in raziskovalno naravnane.
Brezplačen Bobrov dnevnik za vse obiskovalce festivala
Poleg obširnega Kataloga, v katerem so predstavljene vse letošnje dejavnosti, bo
festival zopet spremljal delovni zvezek Bobrov dnevnik, ki ga v okviru programa Kinobalon pripravljajo v Kinodvoru.
Knjižica, ki jo brezplačno prejmejo vsi obiskovalci festivala Bobri, bo letos seveda raziskovala svetove umetnosti in znanosti. Z njeno pomočjo se bodo otroci čudili svetu, lovili ideje, se ustavili v laboratoriju, odleteli v vesolje ter se spraševali o napakah in nesmislih.
Bogati spremljajoči programi za otroke in starše
Bobri se tudi letos pridružujejo mednarodnemu projektu Small size dnevi – Malčki v gledališču, v okviru katerega se bodo od 31. januarja do 2. februarja po vsem svetu zvrstili številni dogodki, namenjeni najmlajšim.
Ker pa pravi Bober bere, so za tiste malo starejše v Mestni knjižnici Ljubljana, Pionirska – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo zopet pripravili obsežen seznam kakovostnih knjig, ki tako ali drugače govorijo o tematiki letošnjega festivala. Po knjigah, ki so povezane z vsebino prireditev, bo moč listati tudi na Vodnikovi domačiji v Šiški, kjer bo zopet postavljena Bobrova knjižna polica. Ta je namenjena pripravi na dogodke in njihovi refleksiji.
Že peto leto bo v sodelovanju s Centrom kulture Španski borci, Centrom urbane kulture Kino Šiška, oddajo RTV Slovenija Infodrom in letos tudi Javnim zavodom Mladi zmaji potekal projekt Bobrove mlade oči, v okviru katerega bodo otroci iz treh ljubljanskih osnovnih šol festival spremljali kot pisci kritik in novinarskih prispevkov ter snemalci reportaž in fotografij na prireditvi. Tako bodo lahko čisto od blizu pokukali skozi vrata umetnosti, se srečali z umetniki in doživeli umetnost na povsem drugačen način.
Na Bobrih z letošnjim letom pričenjajo tudi z nizom strokovnih srečanj in pogovorov za starše, na katerih se bodo starši pogovarjali o pomenu in vplivu kakovostne kulturno-umetnostne vzgoje na razvoj otrok. Kako pravzaprav izbrati kakovostno kulturno in umetnostno vsebino za otroka, da bo umetnost otroku postala zanimiva in privlačna izkušnja, ki bo v njih vzbudila željo po še?
Vse podrobnejše informacije o Programu festivala Bobri najdete na tej povezavi.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: