|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako pogosto se dojenčki premikajo v trebuščku

Uredništvo Ringaraja.net, 13.6.2023
Tako pogosto bi morali čutiti otrokove premike v trebuhu v tretjem trimesečju nosečnosti.

image
Dojenčkovi premiki v trebuhu so eden od pokazateljev, da je z nosečnostjo vse v redu. (Freepik.com)
/11


Dojenčki so različni, nekateri so bolj aktivni, nekateri so mirnejši, nekateri se vedno "igrajo" zvečer v trebuščku, nekateri se ponoči umirijo in "spijo, medtem ko mama spi" ... Kljub temu - tako pogosto bi morali čutiti premikanje v trebuščku v zadnjem trimesečju nosečnosti.

"Če to ni vaša prva nosečnost, ste verjetno opazili, da se dojenčki pred rojstvom "obnašajo" drugače," pravi dr. Debra Goldman, ginekologinja-porodničarka za portal The Bump.

 

Dojenčkovi gibi pomenijo, da je vse v redu

Dojenčkovi premiki v trebuhu so eden od pokazateljev, da je z nosečnostjo vse v redu. Večina nosečnic bo prvi premik svojega otroka začutila med 16. in 24. tednom nosečnosti, do 32. tedna so dojenčki vse bolj aktivni, okoli 32. tedna pa se ta aktivnost ne krepi, ampak ostane prisotna.

 

PREBERITE TUDI: Kakšna je idealna teža nosečnice?

 

Če opazite kakršno koli spremembo dojenčkovih gibov, če se zdi, da se vaš dojenček giblje manj ali manj pogosto, kot ste vajeni, če se je dojenček umiril za daljše časovno obdobje, za vsak slučaj takoj pojdite k zdravniku.

Na to, koliko boste gibe čutili, poleg otrokove "narave" vplivajo tudi nekateri drugi dejavniki, na primer položaj posteljice ali položaj dojenčka. Obstajajo dojenčki, ki so bolj aktivni, recimo, potem ko mama poje, obstajajo takšni, za katere se zdi, da se "zbudijo", ko gre mama v posteljo ... Toda po nekaj časa bo vsaka mama lahko prepoznala vzorec otrokovih navad, ko je otrok še v maternici.

Ta vzorec običajno pomeni, da se obdobja otrokove dejavnosti izmenjujejo z obdobji, v katerih se dojenček "umiri".

Ko boste "ujeli" vzorec svojega otroka, boste najverjetneje lahko presodili, kdaj dojenček spi, kdaj je buden. Če pa se zdi, da se vaš dojenček giblje manj kot običajno, ali pa že dolgo niste čutili gibanja, začnite šteti »premike«.

 

PREBERITE TUDI: Nosečnost in služba: Ob teh 5 znakih je čas, da zaključite z delom

 

"Svojim pacientom rečem, naj v takih situacijah spijejo kaj hladnega in se uležejo v tiho, zatemnjeno sobo, brez televizije, brez glasbe ali kakršnih koli motenj, da položijo obe roki na trebuh in izmerijo, koliko časa bodo potrebovali, da začutijo dojenčkovih deset gibov." pravi dr. Goldman.

"Če v eni uri ali največ dveh urah ne začutite deset gibov, pokličite svojega zdravnika."

Seveda, če v eni uri ne začutite deset gibov, to ne pomeni vedno, da je nekaj narobe. Otrok morda spi ali pa je nastavljen tako, da gibov ne čutite tako močno. V vsakem primeru pa ni slabo preveriti, za kaj gre. Če menite, da je otrok mirnejši kot običajno, pojdite k zdravniku.

 

PREBERITE TUDI: COVID-19: Cepljenje v nosečnosti - DA ali NE?

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Z vizualizacijo si lahko pomagate do lepše...
Čeprav si poroda ne moremo izbrati, pa lahko nanj vplivamo s pozitivnimi mislimi in vizualizacijami. Preverite štiri uči...
4
Celodnevna avantura za bodoče starše in ml...
Pomlad prinaša sveže začetke in nove avanture, zato je popoln čas za Baby Expo, edinstven dogodek, ki združuje vse, kar ...
4
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
3
Koliko se lahko zredim med nosečnostjo?
Telesna teža med nosečnostjo ne narašča enkomerno. Koliko kilogramov je ravno prav, koliko preveč in koliko premalo?
3



VIDEO: Noro brcanje v trebuščku
video
Poglejte si nenavadno močno brcanje, ki ga je tale mamica doživljala v nosečnosti. Njen trebuh je dobesedno oživel, se p...
Kako se računajo tedni in meseci v nosečno...
Dnevi, tedni, meseci, tromesečja? Če ste zmedeni, niste edini. Medtem ko nekateri govorijo o nosečnosti, ki traja 9 mese...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?