|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kakšen naj bo stol za šolarja?

Metka Troha, 10.8.2017
Z vstopom v šolo bo otrok več časa preživel sede za mizo, zato je potrebno šolarju zagotoviti stol, ki bo pripomogel k zdravemu razvoju njegovega telesa. Kakšen je primeren stol za šolarja, smo povprašali strokovnjakinjo Špelo Gorenc Jazbec.

image
Drža na stolu mora biti pokončna. (FreeDigitalPhoto.net)
/11


Ko otrok prestopi šolski prag, je poleg šolske torbe in šolskih potrebščin potrebno urediti tudi kotiček, kjer bo otrok delal domače naloge in se učil. Pomemben del kotička za učenje je stol, na katerem bo otrok iz šolskega leta v leto preživel več časa. Primeren stol in pravilno sedenje na njem je pomembno z vidika zdravega razvoja otrokove hrbtenice. Kakšen je primeren stol za šolarja, od prvega razreda dalje, in kako naj otrok sedi na stolu, smo povprašali strokovnjakinjo Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko razvojno-nevrološke obravnave, diplomirano fizioterapevtko. 


Kakšen naj bo stol za prvošolčka?

Stol za prvošolčka naj bo kot prvo primerne velikosti. Noge morajo biti postavljene pravokotno na podlago, kar pomeni, da je kot v kolkih, kolenih in stopalih 90°. Stopala morajo biti cela na podlagi, na tleh. Sedalo in naslonjalo naj bosta čvrsta in ne preveč oblazinjena, da omogočata primerno aktivacijo vzravnav telesa. Zelo primerno bi bilo, če bi bila na sedalu tudi protizdrsna podloga, ki bi omogočala manj drsenja in spodnašanja medenice naprej, v stran ali pretirano nazaj in posledično nepravilnega sedenja.


Kakšen stol naj ima otrok v višjih razredih?

Prav tako kot za prvošolčke je tudi za višje razrede pomembno, da ima stol enake značilnosti glede višine, trdote sedala in naslonjala … Za šolarje v višjih razredih je to morda še bolj pomembno, ker preživijo več časa za mizami na stolih, tako v šoli kot doma.


Ali lahko otrok sedi kar na kuhinjskem stolu?

Tudi kuhinjski stol je lahko čisto v redu, če ga malo prilagodimo. Predvsem pri malo manjših otrocih, ki z nogami še ne seže do tal, lahko zadevo uredimo tako, da mu pod noge podstavimo kakšno pručko, ali kaj drugega primernega, glede na višino, ki jo moramo zapolniti.


Kako pogosto je potrebno stol menjati?

Ko opazimo, da kot med kolki, koleni in stopali ni več primeren, ni več 90°, da so kolena že nekje visoko, višje od položaja kolkov, potem je čas, da otrok dobi višji stol. Pri prvošolčkih in mogoče tudi pri kakšnih malo manjših šolarjih na nižji stopnji, še vedno lahko v poštev pridejo tudi stoli, ki so v prvi vrsti namenjeni kot stoli za hranjenje dojenčkov. V mislih imam lesene stole, ki se jim lahko po višini nastavlja sedalo in oporo za noge. Seveda, če otrok ne presega omejitve s kilogrami za tak stol. Drugače pa najlažje obdržimo isti stol, le pod nogami zmanjšujemo oporo za stopala.


Kakšna je pravilna drža pri sedenju?

Drža na stolu mora biti pokončna, sredinsko usmerjena in poravnana. Noge na podlagi, s koti 90° v kolkih, kolenih in stopalih, kot sem omenila že prej. Miza mora biti na taki višini, da so komolci lahko sproščeno naslonjeni na mizo, nekje pod kotom okoli 45°. To je precej matematično opisano, vendar mora otrok sedeti nekako v teh okvirih, ocenjeno na oko. Nikakor nog ne spodvijamo pod medenico, se obešamo enostransko na mizo in podobno. Dokler je otrok za mizo, naj poskuša vztrajati v čim bolj sredinsko poravnanem in pokončnem položaju.


Je potrebno otroka popravljati pri sedenju, ga opominjati na pravilno držo?

Bolj kot opominjanje in popravljanje v verbalnem smislu, pride v poštev dejansko popravljanje v smislu fizičnega kontakta. Če opazimo, da otrok ne sedi tako kot bi moral, gremo do njega in ga s svojimi rokami popravimo. Tu ne gre za pasivno nameščanje v položaj, gre za to, da otrok začuti vzpodbudo iz okolja in se potem sam popravi v ustrezen položaj. Na ta način mu bo položaj kot tak postal tudi bolj poznan in domač, kot če ga ves čas opozarjamo verbalno in čez čas nas sploh ne bo več slišal. Tako pa mu vsakič, ko ga popravimo, damo aktivno taktilno vzpodbudo in spodbudimo njegove mehanizme za vzravnano držo.


Špela Gorenc Jazbec na portalu Ringaraja.net staršem pomaga z nasveti glede težav pri razvoju otrok in dojenčkov ter o pravilnem ravnanju z dojenčki. Če imate kakšno vprašanje, ji ga lahko zastavite tukaj.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Znižano plačilo vrtca
Stroški plačila vrtca so lahko zelo visoki in marsikateri starš si jih ne more privoščiti, zato je še kako dobrodošla po...
4
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...
3
Novosti: Pravice za družine
S 1. septembrom je prišlo do sprememb socialne zakonodaje, te prinašajo upoštevanje bolj realnega materialnega položaja ...
3
Z evrom prihajajo ponaredki
Že v nekaj sekundah lahko vsakdo preveri pristnost tako, da bankovec nagne proti svetlobi. Pravi bankovci v primerjavi s...
2



Kam po kredit?
Če se odločate za najem kredita,obiščite vse banke, preglejte vse ponudbe in po potrebi za ugodno obrestno mero tudi bar...
Kako prihraniti pri uporabi klimatske napr...
Dandanes si je težko predstavljati življenje brez klimatske naprave, še posebej zaradi dejstva, da so temperature v vroč...




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?