|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Recept tedna: Uvajanje goste hrane - Kdaj lahko otroku ponudimo breskve in nektarine?

Uredništvo Ringaraja.net, 6.7.2020
Breskve in nektarine imajo v sebi veliko hranilnih snovi, zato so zelo zdrava hrana za otroke. Pri kateri starosti pa lahko malčku prvič ponudimo breskev? Preverite nasvete in odlične recepte z dojenčke.

image
Breskev oziroma nektarino lahko dojenčku ponudite kot prvo hrano. (FOTO: Freepik)
/11


Bogate so z vitamini

Breskve in nektarine se razlikujejo samo v izgledu: nektarina je brez dlačic na olupku, ima več rdeče barve na površini in je mogoče nekoliko manj okusna od breskve.

Breskve vsebujejo veliko vitaminov, predvsem C in A, pa tudi vlaknin. Breskve so znane po tem, da imajo diuretični učinek, oba sadeža (tudi nektarine) pa sta tudi naravno odvajalo. Breskve so odlično živilo, ki ga lahko ponudite svojemu dojenčku pri zaprtosti, prav tako kot slive.

 

PREBERITE TUDI: Uvajanje goste hrane - Prve kašice 


Breskev lahko dojenčku ponudite med 4. in 6. mesecem

Večina pediatrov vam bo svetovala, da lahko breskev otroku ponudite med 4. in 6. mesecem. Za breskve velja, da so lahko prebavljive, zato so lahko dojenčkova prva hrana.

So okusne in sladke, lahko jih kombinirate z različnimi drugimi živili (s piščančjim mesom, banano, avokadom ...). Lahko jih pokuhate v vodi, na pari ali spečete v pečici, vendar imejte v mislih, da breskve s predolgim kuhanje izgubijo svojo hranilno vrednost. Najboljše je, če jih naredite na pari ali v pečici.


Dojenčku lahko pripravite kašico samo iz breskev ali pa vanjo dodate žitarice, jogurt, celo meso, recimo piščanca. Zamrznjeni koščki breskve so odličen način za lajšanje bolečih dlesni, ko rastejo prvi zobki. Otroku lahko ponudite tudi cel košček breskve, da ga grizlja. Če mu breskev polzi med prsti, jo narahlo posujte s mletimi kosmiči.


Najbolje je, da se pred uvajanjem posvetujete še s pediatrom, ki najbolje pozna zdravstveno stanje vašega otroka.

 

PREBERITE TUDI: 3 ideje za prvo zelenjavno kašico

 

Izbirajte ekološko pridelano sadje

Breskve in nektarine so močno obremenjene s pesticidi, zato je pametno kupovati ekološko pridelane sadeže. Ko breskev enkrat oberejo z drevesa, sicer ne bo več pridobivala na sladkobi, se bo pa omehčala in postala bolj sočna. Ko boste izbirali sadje, pazite, da nima »modric« in razpok, ampak izbirajte čvrste sadeže, ki pa se na nežen dotik vseeno nekoliko »vdajo« pod prsti.

 

Breskev lahko dojenčku prej olupite. Dobro jo operite, vrežite črko X na eni strani sadeža, jo s prerezano stranjo položite v lonec in dodajte približno tri centimetre vode. Pristavite na štedilnik in pustite, da se kuha, do mehkega. Ko se ohladi, jo boste zelo enostavno olupili, saj bo olupek kar sam odpadel.

 

4 recepti za zdrave kašice z breskvami

 

1. Breskova kašica (4.-6. meseca in 6.-.8. meseca)

- Kuhanje: Skuhajte breskev na zgoraj opisan način ali pa jo prej olupite, izkoščičite in zrežite na kocke ter pokuhajte, da se zmehča.

- Pečenje: Breskev operite in izkoščičite. Breskev razpolovite in jo z odrezano stranjo položite na pekač, v katerega ste nalili okrog tri centimetre vode. Pecite na 200 stopinj Celzija dokler se ne zmehča in se na olupku ne pojavijo gubice. Če breskve pred pečenjem niste olupili, lahko to storite tudi ko je pečena.

- Blanširanje: Zavrite 300-400 ml vode, očiščeno breskev kuhajte v vodi 3-5 minut in pustite, da se ohladi.


Priprava kašice

Ko ste breskev pripravili na enega od zgornjih načinov, obvezno prihranite vodo, v kateri se je kuhala. Olupljeno breskev spasirajte in po potrebi dodajte to vodo, da dobite gladko teksturo. Če želite lahko dodate žitarice, da bo kašica gostejša.

Živila, ki jih lahko dodate breskovi kašici: jabolko, avokado, banano, borovnice, rdečo peso, muškatno bučo, sladek krompir, piščanca, svinjino, jogurt

 

NASVET: Na splošno se priporoča, da se dojenčkom mlajšim od 8. mesecev vse sadje in zelenjava lupi, saj je tako lažje prebavljivo. Če pa ste olupke med pripravo kašice kar spasirali zraven, pa tudi ne bo nič hudega.

 

breskova kašica

Breskve naj bodo ekološko pridelane. (FOTO: Freepik)


2. Kašica iz banane in breskve (4.-6. meseca in 6.-.8. meseca)

Potrebujete:

- 1 olupljena in izkoščičena breskev

- polovica zrele banane

 

Priprava:

Breskev skuhajte na pari, če je potrebno in jo zmečkajte z vilico ali spasirajte. Dodajte banano in jo prav tako zmečkajte ali po želji še enkrat spasirajte.

 

3. Bučkina kašica z breskvijo (4.-6. meseca in 6.-.8. meseca)

Potrebujete:

- 2 olupljeni breskvi brez koščic

- 50 g spasirane muškatne buče ali navadne bučke

 

Priprava:

Breskvi skuhajte na pari, če je potrebno in ju zmečkajte z vilico ali spasirajte. Vmešajte bučo oziroma bučko. Zraven lahko primešate še piščančje meso, riž ali ovsene kosmiče.

 

PREBERITE TUDI: Kdaj lahko otroku prvič ponudite jajce?

 

4. Breskov puding z rižem (8.-10. mesecev)

Potrebujete:

- 200 ml polnomastnega mleka

- 50 g medu

- 2 jajci (za mlajše dojenčke uporabite samo rumenjake)

- 2 žlički vaniljevega sladkorja

- 400 g kuhanega riža

- 30 g rozin

- 100 ml polnomastnega jogurta, ki ste mu primešali olupljeno, zmečkano breskev

- pol žličke cimeta

 

Priprava:

Segrejte pečico na 180 stopinj Celzija. V posodi zmešajte mleko, med, jajca in vaniljev sladkor. Dodajte kuhan riž in rozine ter dobro premešajte. Zmes stresite na namazan pekač. Prekrijte ga s folijo in pecite okrog 40 minut, med pečenjem pa dvakrat premešajte. Puding vzemite iz pečice in pustite, da se ohladi. Potem vanj vmešajte jogurt in cimet.

Okus je odličen, ne glede na to ali je puding topel ali hladen. Ostanke lahko hranite v hladilniku.

 

VIR: Yumama.com

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Domača ribezova marmelada
Ribez varuje celice pred prostimi radikali, pomirja živčevje in izboljšuje razpoloženje ter spodbuja delovanje srca in m...
3
Vrhunski kulinarični dogodek
Na povabilo podjetja Proconi, ki je najbolj znano po pripravljenih jedeh Pogrej in pojej, se je na obisku na murskosoboš...
2
Kakšne so naše prehrambene navade?
Slovenci počasi osvajamo načela zdravega prehranjevanja, kar kažejo podatki najnovejše raziskave o naših prehrambenih na...
2
Vsak je lahko kuharski mojster!
S paštetami Argeta lahko pripravite izredno okusen in hranljiv zajtrk, malico ali popoldanski prigrizek. Ker jih ni potr...
2



Kdaj lahko otroku prvič ponudite jajce?
Jajca so precej alergeno živilo, zato naj bi jih malčkom uvajali v prehrano z nekoliko večjo previdnostjo. Vendar se tud...
Kdaj lahko dojenčku ponudimo marelice? (+ ...
Sezona marelic se začenja in će imate doma dojenčka, ki ste mu začeli uvajati gosto hrano, je to sadež, ki ga lahko posk...




Velikost prsi po dojenju.
пеперутка16

Ali so vaše dojke po dojenju ostale enake ali so manjše/večje kot pred nosečnostjo in dojenjem?