Za uspešno prebolevanje katerekoli okužbe potrebuje otrok počitek doma. S tem mu omogočimo hitrejše zdravljenje in preprečimo širjenje bolezni na druge otroke.
Kdaj naj otrok ostane doma? Freepik.com
Pozimi so dnevi hladnejši dnevi in s tem bolj pogoste okužbe, zato je v tem času še toliko bolj pomembno, da to upoštevamo. Včasih pa je ob prehladnih znakih težko presoditi, kdaj naj otrok ostane doma in kdaj lahko gre v vrtec ali šolo.
Kdaj naj torej otrok ostane doma?
- Kadar se ne počuti dobro, je bolj miren kot ponavadi, utrujen, neješč, jokav. V vrtcu namreč otroci ne počivajo, držati tempo igre in tekanja naokrog pa ni lahko, še posebej, če je otrok na pragu tega, da zboli.
Včasih že dan ali dva počitka doma naredi bistveno razliko v tem, kako hitro otrok preboli okužbo. Otroci nam pogosto ne znajo povedati, kako se počutijo, zato pa je pomembno, da znate sami opazovati otroka in na podlagi njegovega spremenjenega počutja predvidevate, da se z njem nekaj dogaja.
- Kadar ima otrok vročino. V primeru, da je imel, četudi za kratek čas povišano temperaturo, mora otrok biti brez vročine najmanj dva dni, da se lahko vrne v vrtec.
- Kadar otrok veliko kašlja. Kašelj se lahko sicer vleče tedne, tako da je razumljivo, da otrok ne more biti doma par tednov. Pomembno pa je, da otrok, ki kašlja med spanjem in zaradi tega ne more spati in je naslednji dan posledično utrujen in jokav, ostane doma.
- Kadar ima drisko ali njegovo blato zelo zaudarja ter kadar bruha. Otrok, ki je prebolel cˇrevesno nalezljivo bolezen, naj se vrne v vrtec šele, ko je minilo najmanj 48 ur po zadnjem odvajanju tekocˇega iztrebka oziroma bruhanju. Otrok obenem ne sme imeti drugih znakov okuzˇbe, na primer povisˇane telesne temperature, krcˇev v trebuhu ... Cˇe bi se driska in/ali bruhanje pri otroku, ki je izlocˇevalec povzrocˇitelja cˇrevesne okuzˇbe, ponovila, mora ponovno ostati doma.
- Kadar ima vnete oči.
- Kadar ima gnojno vnetje kože (impetigo).
- Kadar ima razjede v ustih ali se močno slini.
- In seveda v vseh primerih, ko ima kakšno nalezljivo otroško bolezen.
Simona Korenčan, dr. med. je mama, zdravnica in aktivistka na področju osveščanja o nujnosti poznavanja in rednega obnavljanja znanja prve pomoči in oživljanja dojenčkov in otrok.
Njen spletni tečaj Najsrčekbije najdete TUKAJ.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
5
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
4
Trmast otrok
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirn...
4
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
4