Umivanje zob naj postane rutina že zelo kmalu. Tudi umivanje obrazka in rok. Naj se otrok hitro nauči, da je čistoča pomembna – in jo tudi osvoji.
Tudi dojenčki so radi negovani. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Nega je za vašega malčka zelo pomembna. Če ga boste že od vsega začetka učili, kako je treba skrbeti za čistočo, bo to navado ohranil vse življenje.
Od svojega malčka ne morete pričakovati, da bo ves dan čist in urejen. Raziskoval bo, prijel vsako zanimivo stvar, se plazil po zemlji in trati, z užitkom zmečkal zrelo sadje in podobno. Vsak dan bo poln novih doživetij in raziskovanj. Zato naj bo večer namenjen negi in čiščenju.
Nega zob
Približno pri pol leta starosti začnejo izraščati prvi mlečni zobje. Navadno so to spodnji sekalci. Takrat tudi začnete s čiščenjem. Zobke najlažje obrišete z mokro gazo ali pa v ta namen uporabite posebno ščetko. Pazite, da ne poškodujete nežne dlesni! Ko izrastejo kočniki še posebej skrbno očistite vdolbinice na njihovi grizni površini. Zelo pomembno je, da otrok očisti svoje zobe zvečer. Otrok naj jih poskuša očistiti sam, vendar mu morate pri tem pomagati. Če otrok še ne zna izpljuniti, ni potrebe, da uporablja zobno pasto. Dovolj je ščetkanje brez nje.
V tem času so sladkarije največji sovražnik mlečnih zob. Bakterije v zobnih oblogah razgradijo sladkorje v kisline, te pa poškodujejo sklenino in nastane zobna gniloba. Večkrat na dan se to dogaja, hitreje bo prišlo do kariesa.
Nega nohtov
Redno pregledujte otrokove nohte, ti morajo biti postriženi in čisti. Tako boste preprečili nevarnost okužb, saj se za nohti nabira umazanija in v njej klice.
Pomembna je tudi nega nohtov na nogah, te vedno strižete naravnost.
Nega las
Dojenčka kopate dvakrat do trikrat tedensko. Seveda umivate tudi lasišče. Otrokovo glavico navlažite, nanesete nekaj kapljic blagega šampona, narahlo masirate, nato pa temeljito sperete. Zelo pomembno je, da izberete šampon, ki ne draži oči, najbolje je, da uporabljate šampon, ki je 100% naraven. Pazite tudi, da otroku ne pride voda v oči. Lahko bi se prestrašil in naslednjič ne bi več dovolil čiščenja lasišča. Ko je lasišče čisto, ga temeljito obrišite z brisačko. Otroku lase posušite, še zelo majhnemu pa na glavo za nekaj minut oblečete kapico.
K negi las spada tudi čiščenje ušes. Zunanji del obrišete z vlažno krpo in osušite, notranjosti ušesa ne čistite. Nikar ne uporabljajte vatiranih palčk. Te lahko poškodujejo bobnič.
Dojenčku umivajte lase v večernih urah. Pomembno je namreč, da po kopanju ostane v stanovanju vsaj dve uri (razen v poletnih mesecih).
Kopanje in nega dojenčkove kože
Kopanje dojenčka naj se izvaja v prostoru, ki je primerno ogret med 25 in 26 stopinj C. Za kopanje dojenčka potrebujete umivalne krpice za enkratno uporabo, kosme vate. Otroku natočite vodo v kad, preverite njeno temperaturo! V vodo lahko dodate nekaj kapljic naravne peneče kopeli za otroke. Lahko pa otroka okopate tudi samo v vodi. Temeljito očistite predele pod pazduho, vrat in plenični predel.
Zelo pomembno je, da majhnega otroka med kopanjem ne puščate samega niti za minuto. Dovolj je le toliko, da odidete nekaj korakov stran in se oglasite na telefon, da se otrok utopi.
Ko otroka umijete, ga dobro osušite z brisačo. Po kopanju lahko njegovo kožo namažete z losijonom ali oljem za po kopanju. Priporočeno je olivno ali mandljevo olje in losjon.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Pet nepriporočljivih praks pri hranjenju s...
Hranjenje s stekleničko že od nekdaj velja za lažji način hranjenja. Verjetno je to razlog, zakaj v preteklosti nihče ni...
24
VIDEO: Ganljivo slovo od ravnokar rojenega...
Mlada mamica Hannah je ob rojstvu sina spoznala, da zanj ne bo mogla skrbeti tako, kot bi si zaslužil, zato je sprejela ...
23
Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...
22
Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...
20