|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Nalezljive otroške bolezni

Petra Bališ, 6.3.2024
Povišana telesna temperatura lahko pomeni, da je vaš otrok bolan. Ugotovite ali ima še druge bolezenske znake.

image
Bolnega dojenčka imejte cel dan v svoji bližini.
/11


Norice ali vodene koze

Bolezen spada med herpesne virusne infekcije. Najpogosteje obolevajo otroci v starosti od 5 - 10 let, vendar ni prizaneseno nobenemu življenjskemu obdobju. Obdobje obolevanja je od januarja do maja. So zelo nalezljiva bolezen, pri otrocih ponavadi blaga, le redko pride do nevarnih zapletov.

Prenaša se kapljično okužbo, pa tudi z dotikom izpuščaja, saj se virus nahaja v mehurčkih, ki so značilen izpuščaj pri tem obolenju. Bolnik izloča virus iz zgornjih dihalnih poti pred izbruhom izpuščaja, kužnost pa je največja neposredno pred izbruhom izpuščaja.

Bolnik je kužen dokler so prisotni mehurčki na koži, ko se izpuščaj izsuši, kužnosti ni več. Inkubacijska doba znaša 10 -21 dni, najpogosteje pride do izbruha izpuščaja 14. dne od dneva infekcije.

Prvi stadij traja 1 - 2 dni. V tem času se lahko dviguje telesna temperatura, pojavi glavobol, izcedek iz nosu in pordelo žrelo. Velikokrat pri otrocih ta stadij manjka.

Drugi stadij je stadij, pri katerem se pojavljajo mehurčki na trupu, obrazu, v lasišču, na vratu in na koncu na udih (spodnjih in zgornjih). Značilno za izpuščaj je, da se pojavlja v zagonih in da imamo lahko poleg svežih mehurčkov tudi suhe mehurčke in krastice. Izpuščaji se lahko pojavljajo tudi na veznici, na ustni sluznici in na spolovilu.

Tretji stadij je stadij, ko se izpuščaj suši. Na koži ostajajo kraste ter plitke razjede na mestih, kjer so le-te odpadle.

Zdravljenje

Noric ne zdravimo z antibiotiki, saj jih povzroča virus. Počitek, redno kopanje, veliko tekočine in lahko prebavljiva hrana. Kadar otroka izpuščaji močno srbijo, mu zdravnik predpiše tudi zdravilo, ki omili srbenje.


Peta bolezen ali infekcijski eritem

Je virusno obolenje, ki se prenaša s kapljično infekcijo, preko dihal. Obolevajo majhni otroci, šolarji, pa tudi posamezni odrasli. Zapleti so redki. Inkubacijska doba je 13 do 18 dni. Začne se z blago vročino in izcedkom iz nosu. Približno teden dni kasneje se pojavi svetlo rdeč izpuščaj na licu, ki je podoben madežu po klofuti in se v naslednjih dveh do štirih dneh razširi na ude in šele nato na trup. Na notranji strani udov je izpuščaj močneje izražen, na trupu pa bolj na prsih in na ledjih. V tej fazi izpuščaj menjuje svojo intenzivnost, občasno zbledi, lahko tudi izgine, a se ponovno pojavi, če se tuširamo s toplo vodo ali zdrgnemo kožo. Izpuščaj lahko traja od 2 - 30 dni, včasih tudi srbi in izgine brez posledic..

Zdravljenje

Zdravila ne poznamo, otrok naj nekaj dni samo počiva. PO predhodnem posvetu z zdravnikom, otroku damo sredstva proti vročini.


Šesta bolezen ali Roseola Infantum (nenadni izpuščaj)

Je akutna virusna bolezen majhnih otrok. Ponavadi prizadene otroke med šestim mesecem in tretjim letom starosti. Najpogosteje obolevajo spomladi in jeseni. kopališčih.

Inkubacijska doba je običajno 10 - 14 dni.

Bolezen se začenja z naglim dvigom telesne temperature (tudi do 40 o C). Tak hiter dvig temperature lahko pri otroku do dveh let izzove vročinske krče. Otrok ima lahko tudi povečane bezgavke. Temperatura ostaja visoka 3 dni, nato pade na normalo. Istočasno s padcem temperature se pojavi izpuščaj; najprej na prsih, trebuhu in hrbtu, nato se razšiti na vrat in noge, zadnjici in stegna. Otrok se ob tem dobro počuti in zdi se, kot da se je z izbruhom izpuščaja bolezen pozdravila. V dveh dneh izpuščaj popolnoma izgine, kar pomeni, da je otrok zdrav.

Zdravljenje

V času visoke temperature dajemo otroku veliko mlačne tekočine, pazimo, da ni preveč oblečen in da v prostoru ni prevroče. Po navodilu zdravnika dajemo zdravila, ki znižujejo telesno temperaturo (paracetamol ali inuprofen). Včasih ga moramo ohlajati z obkladki ali mlačnimi kopelmi. Antibiotiki v tem primeru niso učinkoviti,saj gre za virusno okužbo.


Škrlatinka

Škrlatinka je bakterijska okužba, ki se prenaša kot kapljično, redkeje pa preko predmetov in s hrano. Najpogosteje zbolevajo otroci v predšolskem obdobju in šolarji. Posameznik lahko preboli bolezen več kot enkrat preden nastopi imunost. Inkubacija, to je obdobje od okužbe do izbruha bolezni, je običajno 3-5 dni.

Bolezen začne naglo, pojavi se visoka telesna temperatura, glavobol, pri manjših otrocih bolečine v trebuhu, včasih bruhanje in tekoče odvajanje. Kmalu začne otrok tožiti, da ga močno boli grlo in da težko požira slino. Izpuščaj se pojavi drugi oz. tretji dan. Lička so rdeča okoli ust ostane značilen bel trikotast predel. Jezik postane podoben malini (rdeč, hrapav), na njem se naredi bela obloga. Izpuščaj je drobno pikčast, gosto razporejen po koži prsnega koša, spodnjem delu trebuha, v pazduhah. Koža je na otip hrapava. Tri do pet dni po izbruhu bolezni začne izpuščaj bledeti. Jezik se prične čistiti. V drugem tednu se prične na dlaneh in podplatih lamelarno luščenje kože.

Zdravljenje

Zdravnik lahko ugotovi, da gre za škrlatinko že na podlagi opisanih težav ali pa vzame bris grla. Otroku predpiše antibiotik ter zdravila proti vročini. Otrok naj počiva, je lahko prebavljivo hrano in pije dovolj tekočine.


Kaj morate vedeti?

Povišana telesna temperatura lahko pomeni, da je vaš otrok bolan. Ugotovite ali ima še druge bolezenske znake. Včasih se otroku telesna temperatura dvigne zaradi utrujenosti ali pretirane živahnosti, majhnemu dojenčku pa zaradi pregretja.


Takoj pokličite zdravnika, če vaš novorojenček ali dojenček:

  • joka več kot eno uro oz. joka več in drugače kot navadno,
  • je videti nenavadno miren ali zaspan in omotičen,
  • izgubil apetit in je odklonil dva obroka zapored ali se šest ur ni oglasil da je lačen,
  • je videti zelo razdražljiv ali nemiren.


Nega bolnega otroka

  • bolni otroci so razdražljivi in potrebujejo veliko nežnosti in ljubkovanja
  • bolnega dojenčka imejte cel dan v svoji bližini, da ga boste velikokrat pogledali kako jez njim,
  • če je otrok zelo bolan naj ponoči spi pri vas, če vas bo potreboval
  • skrbno mu odmerjajte določena zdravila in mu jih ne mešajte v pijačo ali hrano, saj ni rečeno, da jo bo popil ali pojedel


Kaj je paracetamol?

  • Paracetamol (v obliki svečk ali sirupa) znižuje povišano telesno temperaturo in lajša oziroma odpravlja blage do zmerne bolečine.
  • Zdravilo se uporablja pri dojenčkih in otrocih z vročinskimi in/ali bolečinskimi stanji npr. pri povišani telesni temperaturi po cepljenju, pri gripi, prehladu, glavobolu.
  • Izdaja se v lekarnah brez recepta.
  • Svečk ne smete dajati otroku sočasno z drugimi zdravili, ki vsebujejo paracetamol.
  • Stranski učinki so redki in običajno blagi, pomembno je, da si pred uporabo dobro preberete navodila za uporabo in jih dosledno upoštevate.


Še o antibiotikih...

  • antibiotiki ne učinkujejo proti vsem boleznim
  • antibiotiki uničujejo bakterije, ne pa virusov
  • pri virusnih boleznih (prehlad, norice, peta bolezen, viroze…) moramo enostavno počakati, da minejo

 



Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Ne, porodniška ni dopust!
To, da nekateri imenujejo porodniško dopust, je taka neumnost, da mi je včasih res težko držati jezik za zobmi.
8
Kaj storiti, ko dojenček noče pasti kravic?
Po drugem ali tretjem mesecu otroka premaknite na tla. Na tleh je namreč otrok najbolj varen, prav tako pa mu čvrsta pod...
5
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
5
VIDEO: Pravilno odlaganje, dvigovanje doje...
Poglejte si video, da boste brez strahu in pravilno dvignili, odložili in nosili svojega dojenčka.
4



Dermatitis pod plenico ali plenični izpuščaj
photo
Plenični izpuščaj je stanje vnete kože pod plenicami. Nastane zaradi stika z urinom in blatom, ki povzročata vlago in na...
Reakcija po cepljenju otroka
Včasih se lahko po cepljenju otroka pojavijo neželeni učinki. Ti so običajno blagi in hitro minejo. Prav tako lahko prid...




Znaki poroda.
пеперутка16

Kakšni so bili vaši zadnji simptomi pred porodom tisti dan ali dan ali dva prej? Če ste imeli kakšne simptome?