|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Oblačila z zaščito UPF: Jim lahko zaupamo?

Uredništvo Ringaraja.net, 24.7.2019
Zdravniki opozarjajo, da se moramo zaščititi pred sončnimi žarki predvsem ob urah, ko so najmočnejši. Najboljšo zaščito pred sončnimi žarki na suhem in v vodi zagotavljajo oblačila z nalepko UPF. Kako učinkovita zaščita so ta oblačila?

image
Ali so oblačila z UPF zaščito zanesljiva? (Foto: Snapperrock)
/21


Opozorila proti izpostavljanju sončnim žarkom so vedno pogostejša in glasnejša, vendar si številni še vedno ne predstavljajo počitnic brez poležavanja na plaži, ne glede na moč sonca.


Sončne opekline sodijo med resne poškodbe kože, prave posledice pa pokažejo šele čez leta, tudi v obliki kožnega raka. Največja težava je, da se ljudje kljub večletnemu ozaveščanju še vedno premalo zavedamo škodljivosti ultravijoličnega sevanja. »Večina se je verjetno že navadila na uporabo zaščitne kreme, vse pogosteje pa zlasti športniki, pa tudi starši posegajo po oblačilih iz materialov z zaščito UPF (UV protection factor), ker zagotavljajo boljšo zaščito pred škodljivim sevanjem kot sončne kreme,« je poudarila Dušica Breskvar, strokovna sodelavka ZPS in dodala: »Bombažna in lanena vlakna sončnih žarkov niti ne zadržijo, niti ne odbijajo, tanka, prosojna oblačila prepuščajo znaten del sončnih žarkov. Mokra bombažna majica zagotavlja slabšo zaščito kot suha, na kar opozarjamo predvsem tiste, ki menijo, da so varni pred soncem, če jih imajo pri vodnih športih na sebi. Kapljice vode v mokri tkanini delujejo kot povečevalno steklo, zato je verjetnost, da nas bo sonce opeklo, če smo v mokrih oblačilih, še večja.«


Oblačila z najboljšo zaščito imajo UPF 80, suha bela bombažna majica ima UPF 10 do 15, mokra pa še občutno manj.

 

PREVERITE TUDI: Test oblačil z UV zaščito - več kot polovica jih ne ščiti dovolj!


Najboljša zaščita na suhem in v vodi

Prva oblačila z zaščito UPF so nastala v Avstraliji, kjer so prvi spoznali, kako nevarno je ultravijolično sevanje zaradi tanjšanja zaščitne ozonske plasti. Kako učinkovito zaščito pred UV-sevanjem zagotavlja tkanina, se izraža s faktorjem UPF (ultraviolet protection factor), ki odgovarja faktorju za sončne kreme SPF (sun protect factor). »Oblačila z najboljšo zaščito imajo UPF 80 in so precej učinkovitejša od sončnih krem, medtem ko ima npr. bela bombažna majica ima UPF 10 do 15,« poudarja Dušica Breskvar.

V nasprotju z naravnimi vlakni (z izjemo svile) imajo industrijsko pridobljene niti povsem enakomeren prerez in gladko površino, zato lahko iz njih izdelujejo zelo goste tkanine (pletenine), skozi katere sončni žarki ne morejo prodreti, umetna vlakna pa se tudi hitro sušijo. Poleg tega lahko v umetna vlakna že med procesom izdelave vgradijo titanov dioksid, ki zadrži večino UV-žarkov.

 

PREBERITE TUDI: Tudi otrok naj nosi sončna očala!

 

Poglejte oznako o stopnji zaščite

Izdelki iz novega materiala niso poceni, zato je pomembno, da vemo, ali lahko zaupamo informaciji o zaščiti UPF. Na oblačilih je oznaka s podatkom o stopnji zaščite, po katerem spoznamo tudi, kateri standard je bil upoštevan pri izdelavi materiala. Za določanje UPF obstajata dva standarda, avstralski in evropski. V državah EU se uveljavlja UV-standard 801 s precej ostrejšimi zahtevami od avstralskega. Zahteva namreč, da ostane faktor zaščite tudi po večkratnem pranju in daljši uporabi izdelka nespremenjen, kar avstralski ne upošteva.

 

Bodite pozorni na znak!

znak

 

VIR: www.zps.si  

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...
6
Hrastnik
Hrastnik leži v eni izmed prečnih dolin v Posavskem hribovju, 63 kilometrov vzhodneje od Ljubljane. Ozemlje občine meri ...
4
7 čudes sveta
Že v antičnih časih so popotniki sestavljali sezname največjih čudes, na katere so naleteli na svojih popotovanjih. Pogo...
4
Spoznajte kite v naravni velikosti!
Dinozavrom so se v Arboretumu pridružili še kiti v naravni velikosti. Največji med njimi merijo v dolžino skoraj 25 metr...
3



5 predlogov za izlet z mulci
photo
Izkoristimo sončen vikend in ga preživimo aktivno. Z družino se odpravimo na katerega od nam bližjih hribov in se vsi sk...
Po novem cenejši pogovori v EU – tudi na H...
Počitnic brez mobilnega telefona si ne moremo več predstavljati. Z nami je vedno, tudi v tujini. Zelo dobra novica je pa...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?