|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Ošpice tudi med otroki

Uredništvo Ringaraja.net, 11.12.2014
Pred časom je v Sloveniji prišlo do izbruha ošpic. Večina obolelih je odraslih, med njimi pa je tudi nekaj otrok. Ti niso bili zaščiteni z ustreznim cepljenjem.

image
Proti ošpicam se lahko zaščitite s cepivom. (FreeDigitalPhotos)
/11


Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je bil do zdaj obveščen o skupaj 31 zbolelih z ošpicami. Od tega je 22 bolnikov obiskalo mednarodno razstavo psov, 9 zbolelih pa je t. i. sekundarnih primerov. Bolnišničnega zdravljenja do sedaj ni potreboval nihče.


Vsem 22 bolnikom z ošpicami je skupno to, da so obiskali mednarodno razstavo psov v Šempetru 8. in 9. novembra 2014, na kateri so sodelovali lastniki psov iz 27 držav. Med zbolelimi so večinoma odrasle osebe, stare od 34 do 51 let, in en 4-letni otrok. V okviru epidemiološke raziskave so zboleli poročali o svojem morebitnem cepljenju proti ošpicam: sedem jih je poročalo o cepljenju z dvema odmerkoma cepiva, štirje so poročali o cepljenju z enim odmerkom cepiva, deset pa jih ni poročalo o cepljenju proti ošpicam. Zboleli otrok ni bil cepljen proti ošpicam.


V okviru epidemiološke preiskave, ki še vedno poteka in se še iščejo kontakti, je bil NIJZ do zdaj obveščen še o 9 zbolelih (gre za sekundarne primere). Med njimi jih je 7 starih 34-51 let, le eden je bil cepljen z dvema odmerkoma cepiva, in 2 otroka, stara 3 in 11 let, ki nista bila cepljenja proti ošpicam.


Poleg tega je bil NIJZ obveščen še o štirih dodatnih primerih, pri katerih gre za vnos bolezni iz Bosne in Hercegovine in niso povezani z dogodkom iz Šempetra. Zboleli so stari od 34 od 46 let. Ker bodo prebivalci Slovenije v predprazničnem in prazničnem času obiskovali bližnje države, kjer trenutno potekajo večji izbruhi ošpic, predvsem v Bosni in Hercegovini, svetujemo, da preverijo svoj cepilni status in v kolikor niso bili cepljeni z dvema odmerkoma cepiva, opravijo cepljenje in se zaščitijo pred ošpicami.


Največje tveganje za okužbo z virusom ošpic imajo osebe, ki so bile v stiku z bolnikom v času štirih dni pred pojavom izpuščaja in štirih dni po pojavu izpuščaja in proti ošpicam niso zaščitene. To so osebe, ki proti ošpicam niso bile cepljene ali so bile cepljene nepopolno, le z enim odmerkom, ošpic niso prebolele in so rojene po letu 1960. Te osebe morajo biti cepljene proti ošpicam čim prej, da se okužba prepreči.


Ošpice so akutna, zelo nalezljiva virusna bolezen, za katero je značilna vročina, kašelj, nahod, vnetje veznic in značilen izpuščaj. Ta se pojavi od tretjega do sedmega dneva bolezni najprej na obrazu, nato se razširi po telesu, traja 4–7 dni. Zapleti bolezni se lahko kažejo kot vnetje srednjega ušesa, pljučnica, driska in vnetje možganskega tkiva. Smrtni izid bolezni je relativno redek. Inkubacijska doba pri ošpicah znaša okoli 10 dni. Bolniki postanejo kužni štiri dni pred pojavom izpuščaja in ostanejo kužni do štiri dni po pojavu izpuščaja.


V Sloveniji je bilo obvezno cepljenje proti ošpicam uvedeno leta 1968. Drugi odmerek je bil uveden v program že v letu 1974 oziroma leta 1978. Od leta 1990 pa so otroci praviloma cepljeni proti ošpicam z dvema odmerkoma kombiniranega cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, prvi odmerek prejmejo od dopolnjenih 12 mesecev, drugega pa ob vstopu v šolo.


Slovenija relativno dobro obvladuje ošpice z visokim deležem cepljenih proti ošpicam. Tako se ošpice pri nas več let sploh niso pojavljale, v zadnjih letih pa se je pojavilo nekaj vnesenih primerov ošpic, ki pa niso povzročile večjih izbruhov.


Edina učinkovita zaščita pred ošpicami je cepljenje. Cepljenje proti ošpicam priporočamo vsem, ki ošpic niso preboleli ali niso bili cepljeni z dvema odmerkoma cepiva.


Še več boste našli tukaj.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
8
Kako odpravimo temenca?
Temenca pravimo rumenkastim mastnim, lepljivim luskicam, ki se pojavijo v prvih treh mesecih življenja in skoraj ni novo...
6
Več kot boste dojenčka objemali, pametnejš...
Če sodite med starše, ki neprestano objemajo, ljubkujejo in crkljajo svojega otroka, boste nad rezultati najnovejše razi...
6
Cepljenje proti noricam
Norice ali vodene koze je bolezen, ki je razširjena po vsem svetu. Bolezen je običajno mila in mine brez posledic. Če o...
5



Zastrupitve s čistili pri otroku
Pri nas je veliko število otrok, ki zaužijejo čistilo. Zastrašujoče je dejstvo, da toksikološka dežurna služba prejme vs...
Dremanje z dojenčkom v naročju je lahko ne...
Se tudi vam zgodi, da zadremljete na kavču, medtem ko vaš dojenček sladko spi na vaših prsih? Poskušajte se izogibati te...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?