|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Otroci in sončenje

Uredništvo Ringaraja.net, 3.7.2015
Otroci se v poletnih dnevih veliko zadržujejo na soncu. Vse prostočasne aktivnosti, ki jih je v počitniških mesecih še več, zahtevajo ustrezno zaščito pred soncem in odgovornost njihovih staršev.

image
Dojenčkov in majhnih otrok ne izpostavljamo soncu!
/11


Stari morajo poskrbeti, da otrok v najbolj nevarnih delih dneva po nepotrebnem in nezaščitene ne izpostavljajo sončnim žarkom. Slovenski dermatologi tako pozivajo starše in vse druge, da med počitnicami, kot tudi v trenutnem vročinskem valu, poskrbijo za primerno zaščito otrok, ob tem pa naj ne pozabijo tudi nase.


Poskrbite za zaščito!

Dojenčkov in majhnih otrok, ki se še ne gibljejo samostojno, ne izpostavljamo soncu in jih zaščitimo z obleko in senco. Koža majhnih otrok je manj sposobna tvoriti naravne zaščitne mehanizme pred soncem, bolj so tudi nagnjeni k nevarnemu pregrevanju telesa. Majhne otroke lahko sonce opeče tudi po glavi oz. lasišču, podplatih in dlaneh, kjer so opekline pri odraslih zaradi gostega lasišča in debelejše plasti ter večje poroženelosti vrhnjice, redke. Večje otroke zadržimo v senci zlasti med 10. in 16. uro, ko sta vpadni kot in škodljivost UV žarkov največja. Aktivnosti na prostem organiziramo v jutranjih, zgodnjih dopoldanskih in pozno popoldanskih urah.

 

Poiščite senco!

Otroke učimo upoštevati pravilo sence: Ko senca telesa postane krajša od telesa, poiščemo senco. Poiščemo lahko naravno senco pod gostimi krošnjami dreves ali ustvarimo umetno senco s šotorom, markizo, ali vsaj senčnikom, seveda pa smo najbolj zaščiteni v zaprtih prostorih.

 Otrokom ustvarimo tudi »osebno senco«; oblečemo jih v lahka, a gosto tkana neprosojna oblačila z daljšimi rokavi in hlačnicami, glavo pokrijemo s širokokrajnim klobukom ali čepico s ščitnikom v legionarskem kroju, ki nudi tudi zaščito za vrat. Za tanjše materiale, ki sami po sebi niso dovolj zaščitni, obstajajo v tujini pralni praški in sredstva za mehčanje z dodatkom UV filtrov za varovanje pred nevarnimi sončnimi žarki. Obstajajo tudi oblačila iz posebnih UV zaščitnih tkanin, ki so lahka, zračna, hitro sušeča, iz njih pa izdelujejo tudi kopalna oblačila.


Uporaba zaščitnih preparatov - da ali ne?

Strokovnjaki odsvetujejo uporabo zaščitnih preparatov za zaščito pred soncem pri otrocih, mlajših od 6 mesecev. Kasneje pa za zaščito otrok izbiramo pripravke, ki so namenjeni za zaščito otrok pred soncem in vsebujejo fizikalne UV filtre (npr. cinkov oksid in titanov dioksid) in praviloma ne vsebujejo dišav, zato redkeje dražijo kožo. Zaradi velikosti zaščitnih delcev v pripravki za zaščito otroške kože pred soncem pa dajejo ti koži belkast odsev, kar lahko izkoristimo tudi za kontrolo pravilnega nanosa zaščitne kreme.

Ne pozabimo tudi, da je najboljša zaščita otroških oči pred soncem kombinacija sončnih očal in izogibanje neposrednemu izpostavljanju soncu, senčenje s klobučki in kapami s senčniki.


Več o zaščiti pred soncem so v Združenju slovenskih dermatovenerologov zapisali tudi na spletni strani www.zascitapredsoncem.si.


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
15
Golota na plaži – da ali ne?
Sončenje zgoraj brez in obisk nudistične plaže sta za mnoge še vedno del poletne sprostitve, a ko so prisotni otroci, je...
11
Anksioznost je dedna
Najnovejša ugotovitev znanstvenikov je, da je anksioznost pri otrocih dedna, zaradi česar je še toliko bolj pomembno, da...
6
Za vse ljubitelje ptičkov
Arboretum s svojo bujno naravo ponuja zatočišče in hrano številnim pticam. Z dobrim sluhom in ostrim vidom boste na Orni...
5



Kako poskrbeti, da bo otrok dovolj pil?
Dehidracija je zelo resna zdravstvena težava, ne le v vročih mesecih, ampak skozi vse leto. Tako otroci kot odrasli mora...
Naravna zaščita pred komarji
Poletje je čas za igro, raziskovanje narave in brezskrbne trenutke na prostem. A z njim pridejo tudi nadležni obiskovalc...




Določitev spola.
пеперутка16

Kako zanesljiva je določitev spola z ultrazvokom? Vaše izkušnje so:

Uganili so, da je punčka. (0%)

Uganili so, da je fantek. (0%)

Rekli so mi, da je punčka, rodil pa se je fantek. (0%)

Rekli so mi, da je fantek, rodila pa se je punčka. (50%)

Nismo hoteli vedeti. (50%)


Število vseh glasov: 2

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!