|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Matej, Tjaž in drugi otroci ne morejo dobiti novega zdravila

Društvo Viljem Julijan, 28.7.2024
Matej, Tjaž in Tit so nekateri od otrok v Sloveniji, ki imajo zelo hudo in smrtonosno redko genetsko bolezen Duchennovo mišično distrofijo. Pred časom pa so v ZDA odobrili prvo gensko zdravljenje za DMD, ki pa v Sloveniji ni na voljo.

image
Mali Tjaž ima hudo in smrtonosno redko genetsko bolezen Duchennovo mišično distrofijo. (Foto: Društvo Viljem Julijan)
/11


Čeprav lahko otroci z Duchennovo mišično distrofijo v ZDA že eno leto prejmejo novo in hkrati prvo gensko zdravilo za to bolezen, pa otroci v Sloveniji tega zdravila še ne morejo dobiti, saj ga mora najprej odobriti Evropska agencija za zdravila (EMA). V Društvu Viljem Julijan so zato pristopili k evropski akciji zbiranja podpisov za peticijo, naslovljeno na agencijo EMA, v kateri je na agencijo naslovljena pobuda, da v najkrajšem času odobri to zdravilo za bolnike v Evropi. Prav tako v društvu iščejo druge možnosti, kako bi lahko slovenski otroci čim prej prejeli novo zdravljenje.

 

Duchennova mišična distrofija je namreč izredno težka in napredujoča genetska živčno-mišična bolezen, pri kateri propadajo mišice v telesu, primarno skeletne mišice in srčna mišica. Bolezen se običajno pokaže že v otroštvu in zatem napreduje, tako da bolniki pogosto že v zgodnjih najstniških letih izgubijo vso sposobnost hoje in doživljenjsko potrebujejo invalidski voziček. Na koncu bolezen prizadene tudi dihalne mišice in srce, kar vodi v prezgodnjo smrt. Pričakovana življenjska doba bolnikov je zgolj okrog 30 let. Za DMD doslej ni bilo nobenega učinkovitega zdravljenja, ki bi lahko zaustavilo ali upočasnilo napredovanje bolezni.

 

»Naš Matej je 12-letni fant, ki ima Duchennovo mišično distrofijo. Diagnozo so mu postavili pri 2 letih, čisto po naključju, ko je zbolel za virusno pljučnico. Gre za kruto bolezen, ki povzroča propadanje mišic in s tem prezgodnjo smrt. Življenjska doba bolnikov je nekje od 20 do 30 let. Ko smo izvedeli za diagnozo smo bili v šoku. Ampak nekako moraš naprej, veš da moraš biti trden in tu za svojega otroka. Nikoli pa se pravzaprav ne sprijazniš,« pravi njegova mama Jasmina.

 

»DMD je zelo kruta bolezen, ki bolniku postopoma in že v zgodnji mladosti odvzame vso sposobnost gibanja in premikanja ter na koncu tudi življenje. Sama bolezen je srce parajoča, sedaj pa je dodatno zelo tragično še to, da je v ZDA odobreno gensko zdravljenje, ki pa ga otroci in mladi pri nas ne morejo prejeti,« pravi dr. Nejc Jelen, predsednik Društva Viljem Julijan, »zato si želimo, da bi evropsko peticijo za EMO podpisalo tudi čim več Slovencev in da bi na ta način spodbudili agencijo, da čim prej odobri to zdravilo za bolnike v Evropi, saj je zaradi napredujoče narave bolezni čas za te bolnike ključnega pomena. Obenem pa raziskujemo tudi vse druge možnosti, kako bi lahko naši otroci čim prej prejeli to zdravilo.«

 

SRČNA ZGODBA 12-LETNEGA MATEJA z DMD

 

matej

Foto: 12-letni Matej, ki ima DMD

 

»Naš Matej je 12-letni fant iz okolice Sevnice, ki ima neozdravljivo in smrtonosno napredujočo redko bolezen - Duchennovo mišično distrofijo (DMD). Diagnozo so mu postavili pri 2 letih, čisto po naključju, ko je zbolel za virusno pljučnico. Gre za kruto bolezen, ki povzroča propadanje mišic in s tem prezgodnjo smrt. Življenjska doba bolnikov je nekje od 20 do 30 let. Ko smo izvedeli za diagnozo smo bili v šoku. Ampak nekako moraš naprej, veš da moraš biti trden in tu za svojega otroka. Nikoli pa se pravzaprav ne sprijazniš.

Matej je drugače zelo čustven, ljubeč, iznajdljiv, ustvarjalen in prijazen fant. Rad je v družbi svoje psičke Gine, rad igra kakšne igrice in še posebej pa je slikarsko oziroma likovno nadarjen, čeprav mu žal sedaj že ponagajajo roke pri daljšem risanju in pisanju. Njegovo zdravstveno stanje se je v zadnjem letu močno poslabšalo, le stežka še hodi, večinoma uporablja invalidski voziček in rabi pomoč pri oblačenju, vstajanju, toaleti, tuširanju, itd. Ves čas potrebuje nekoga, da je ob njemu, v šoli ima tudi spremljevalca. Hitreje se utrudi, ima pa težave tudi na psihični ravni.

Od četrtega leta starosti jemlje tudi kortikosteroidna zdravila, ki nekaj časa nekoliko zavirajo napredovanje bolezni, vendar pa imajo veliko stranskih učinkov, med drugimi tudi močno povečanje telesne teže. Zaradi teh stranskih učinkov Matej posledično vsakodnevno prejema še veliko drugih zdravil in vsakega pol leta infuzijo zoledronske kisline.

Življenje s to boleznijo je zelo težko, ampak se kljub temu ves čas borimo in smo hvaležni, da se na tej težki poti še kdo drug bori z nami. Samo to nas drži pokonci in misel, da mogoče pa bo lahko Matej kdaj prejel zdravilo, ki bi mu vsaj malo pomagalo, oziroma olajšalo in podaljšalo življenje. Sedaj takšno gensko zdravilo končno je, ampak zaenkrat samo v ZDA, zato upamo, da bo čimprej na voljo tudi pri nas v Sloveniji, čeprav ne kaže tako. To bi nam pomenilo vse na svetu, saj je ta genska terapija rešilna bilka za naše otroke

 

DMD je posledica okvarjenega gena za celično beljakovino distrofin, ki je odgovoren za stabilnost in funkcionalnost mišičnih vlaken. Genska terapija Elevidys je prvo tovrstno zdravilo za Duchennovo mišično distrofijo, ki je bilo v ZDA najprej odobreno lansko poletje za bolnike starosti od 4 do 6 let, junija letos pa so v ZDA razširili odobritev na vse bolnike nad 4. letom starosti. Zdravilo v mišične celice vnese zdrav in manjši gen za distrofin, ki omogoča proizvodnjo t.i. »mikro-distrofina« in je trenutno tudi najdražje zdravilo na svetu, saj stane vrtoglavih 3,2 milijona $. V Sloveniji bi lahko to zdravilo potencialno prejelo vsaj od tri do sedem otrok in mladih, kar pomeni, da bi njihovo zdravljenje stalo od 10 milijonov $ do 25 milijonov $. Konec junija letos se je po enem letu le začel postopek odobritve Elevidysa v Evropi pri agenciji EMA, vendar pa bo postopek dolgotrajen, preden bo zdravilo končno na voljo tudi v Sloveniji.

 

dmd

FOTO: Genska terapija Elevidys za Duchennovo mišično distrofijo je trenutno najdražje zdravilo na svetu

 

Starši otrok z DMD so v Evropi sprožili akcijo zbiranja podpisov peticije, ki jo bodo naslovili na agencijo EMA. Z njo želijo EMI sporočiti, da je čas za otroke z DMD ključnega pomena in da je nujno, da v agenciji zdravilo čim prej odobrijo. Vsako napredovanje bolezni je namreč verjetno nepovratno in prej, ko lahko otrok prejme zdravljenje, bolj mu potencialno lahko pomaga.

 

»Življenje s to boleznijo je zelo težko, ampak se kljub temu ves čas borimo in smo hvaležni, da se na tej težki poti še kdo drug bori z nami. Samo to nas drži pokonci in misel, da mogoče pa bo lahko Matej kdaj prejel zdravilo, ki bi mu vsaj malo pomagalo, oziroma olajšalo in podaljšalo življenje,« pravi Jasmina, mama dečka Mateja. »Sprva sva bila oba s partnerjem v šoku, se spraševala, zakaj ravno najin otrok, pretočenih je bilo tudi veliko solza, saj se ti življenje kar naenkrat obrne za 360 stopinj. Primorana sva se bila na hitro soočiti z dejstvom, da je najin sin hudo bolan in sprejeti vse, kar bolezen prinese. Prognoza za DMD je zelo slaba. Do približno 6. leta starosti večina dečkov s to boleznijo še napreduje v mišični moči in gibalnih sposobnostih, čeprav manj kot sovrstniki, potem pa se začne napredujoče slabšanje. V naslednjih dveh letih bolezen hitro napreduje in otroci lahko do 11. oz. 12. leta že postanejo odvisni od invalidskega vozička. Predvidena življenjska doba takega bolnika je povprečno 25 let. Zato si najbolj iz vsega srca želiva, da bi lahko najin Tjaž čim prej prejel nova napredna zdravila, ki so trenutno že na voljo v nekaterih državah, pri nas pa žal še niso dosegljiva,« pa pravita Tjaša in Robert, starša 5-letnega fantka Tjaža.

 

V Društvu Viljem Julijan si želijo, da bi skupaj z drugimi starši iz Evrope zbrali čim več podpisov za peticijo za agencijo EMA in da bodo v agenciji čim prej odobrili zdravilo, kar pomeni, da ga bodo lahko dobili tudi otroci v Sloveniji. »Menimo, da je nesprejemljivo, da bi morali v Sloveniji ponovno imeti velikanske zbiralne akcije, da bi lahko naši mali borci čim prej dobili novo razvite genske terapije,« pravi Nejc Jelen, »te stvari se morajo rešiti na sistemski ravni in pristopiti morajo tisti, ki lahko zdravilo zagotovijo po formalni poti.« Kljub temu so v društvu naredili tudi poseben sklad, na katerem zbirajo sredstva za najnovejša zdravljenja za otroke z redkimi boleznimi, tako da lahko prispevate donacijo na TRR Društva Viljem Julijan SI56 0400 1004 8660 136 in napišete namen »Za nova zdravila« in sklic SI00 1112024 ali prispevate donacijo z SMS s ključno besedo VJ5 na 1919.

 

V društvu so nedavno začeli tudi s kampanjo za dostopnost novih genskih zdravljenj v Sloveniji in v Evropi, ki so jo poimenovali »Zdravila brez meja - skupaj za dostop do zdravil za redke bolezni. Skozi kampanjo si bodo prizadevali za spremembo ustrezne zakonodaje in sistema, ki sta po njihovem zastarela in neustrezna. Prav tako v društvu pozivajo državo, da ustanovi poseben državni sklad, ki bi lahko iz javnih sredstev financiral zelo drage najnovejše genske terapije, saj verjamejo, da je ena od ovir, da bi otroci v Sloveniji čim prej prejeli nova zdravila prav njihova visoka cena.

 

K podpisu peticije naslovljeno na agencijo EMA lahko pristopite TUKAJ.

 

SRČNA ZGODBA 5-LETNEGA TJAŽA z DMD


tjaž

Foto: 5-letni Tjaž, ki ima DMD

 

»Naš 5-letni Tjaž ima še starejšega 9-letnega bratca Žaka. Na prvi pogled oba delujeta čisto običajna fantka – živahna, navihana, igriva in včasih tudi malo bratsko lumpasta. Vendar žal ni vse tako idilično.

Tjaževa posebna zgodba se je začela, ko se nam je kot drugorojenec in povsem zdrav fantek pridružil novembra 2018. Druga nosečnost je, tako kot prva, potekala povsem brez težav. Tjaž se je tudi kot dojenček normalno razvijal. Malo pred tretjim letom starosti pa smo opazili, da nenavadno hodi – gugajoča hoja, da je na trenutke neroden, spotikal se je ob svoje noge in ni hotel teči. Mislili smo, da je samo malo len in da je še majhen. Kmalu zatem, so me vzgojiteljice v vrtcu opozorile, da Tjaž velikokrat potoži, da ne more hoditi, zato smo obiskali ortopeda, ki je želel, da opravimo pregled pri nevrologinji, da bi izključil eno stvar, ki pa nam je ni želel povedati, da nas ne bi po nepotrebnem prestrašil. Novembra 2022 smo tako imeli prvi pregled pri nevrologinji na Pediatrični kliniki v Ljubljani. Nevrologinja je že takoj v začetku posumila, da nekaj ni v redu in nas napotila na odvzem krvi. Tako smo decembra, ravno pred božičnimi prazniki, izvedeli slabo novico, da ima Tjaž potrjeno zelo hudo, progresivno in redko genetsko živčno-mišično bolezen imenovano Duchennova mišična distrofija (DMD), pri kateri mu propadajo mišice zaradi okvare na genu za distrofin, kar nas je vse zelo šokiralo.

Sprva sva bila oba s partnerjem v šoku, se spraševala, zakaj ravno najin otrok, pretočenih je bilo tudi veliko solza, saj se ti življenje kar naenkrat obrne za 360 stopinj. Primorana sva se bila na hitro soočiti z dejstvom, da je najin sin hudo bolan in sprejeti vse, kar bolezen prinese. Prognoza za DMD je zelo slaba. Do približno 6. leta starosti večina dečkov s to boleznijo še napreduje v mišični moči in gibalnih sposobnostih, čeprav manj kot sovrstniki, potem pa se začne napredujoče slabšanje. V naslednjih dveh letih bolezen hitro napreduje in otroci lahko do 11. oz. 12. leta že postanejo odvisni od invalidskega vozička. Predvidena življenjska doba takega bolnika je povprečno 25 let. Tjaž ima zaradi bolezni že povečana meča, neroden in zibajoč način hoje, napetost v mišicah in motorično pomanjkljivost. Gibanje, kot so tek, skakanje, hoja po stopnicah, plazenje, vstajanje s tal, ipd., je zdravim samoumevno, Tjažu pa predstavlja veliko težavo. Ima tudi ukrivljeno hrbtenico, pogosto pa je tudi utrujen.

S partnerjem se dan za dnem trudiva, da čim bolj pozitivno zreva naprej v prihodnost in naše življenje ohranjava tako kot prej. S sinovoma si želiva uživati normalno življenje in se zraven boriti tudi za Tjaža in premagovati njegovo bolezen, čeprav se s tem verjetno nikoli čisto ne sprijazniš. Zato si najbolj iz vsega srca želiva, da bi lahko najin Tjaž čim prej prejel nova napredna zdravila, ki so trenutno že na voljo v nekaterih državah, pri nas pa žal še niso dosegljiva.«

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Šolske domače naloge - 5 zlatih pravil
Tako kot odrasli imajo tudi otroci kdaj "slab dan", ko jim je vse odveč in se nikakor ne morejo spraviti k domači nalo...
17
Izbor TOP popoldanskih dejavnosti za otroke
Katera dejavnost bo najbolj ustrezala vašemu otroku, da bo lahko preživel popoldneve na zabaven, poučen in aktiven način...
13
Kaj bi moralo biti v šoli drugače?
Šolarji so se vrnili v šolske klopi, mi pa smo na Facebooku vprašali starše, kaj jih letos najbolj skrbi oziroma, kje po...
8
Sin, nisem naredila domače naloge namesto ...
Aleksandra Prica ima sina, ki ga je rodila pred 21 leti. Vse življenje je bila zelo, zelo stroga mama. In zdaj se je odl...
6



Zdravi zajtrki za zdrav začetek šolskega leta
Preverite odlične ideje za zares zdrav zajtrk, ki jih je za Ringaraja.net pripravila Irena Tomažin, mama treh otrok in u...
Domača zeliščna "zdravila" za bolj...
Preverite učinkovite recepte domačih zeliščnih zdravil, s katerimi lahko sebi in svoji družini okrepite imunski sistem. ...




Idealna razlika med sorojenci.
пеперутка16

Kdaj imeti drugega otroka?